Sanayi Üretimi Şubat'ta Aylık Yüzde 1,7, Yıllık Yüzde 1 Arttı

-
Abone ol

Ekonomik büyümeye ilişkin önemli öncü göstergelerden sanayi üretimi, Ocak ayındaki sert düşüşün ardından, Şubat ayında aylık bazda yüzde 1,7 ve yıllık bazda da yüzde 1 arttı. Sanayi üretimi Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 1,4 ve yıllık bazda yüzde 2,2 azalmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Şubat ayında aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,6 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde gerçekleşti.

Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretiminde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8,1 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,2 ile elektrikli teçhizat üretimi izledi.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,7 ile diğer ulaşım araçları üretiminde gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 10 ile deri ve ilgili ürünlerin üretimi ve yüzde 4,9 ile tütün ürünleri üretimi izledi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir