Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sahip Oldukları Tuhaf Alışkanlıkları ile Sizi Şaşkına Çevirecek 9 Deha!

-

Hepsi birer dahi ve dünyaya insanlık için çalışıp, büyük hizmetler vermiş insanlar. Peki, neredeyse bütün ömürlerini buluş yapmaya adayan bu insanların oldukça değişik özelliklere sahip olduklarını biliyor muydunuz?

Livescience aracılığıyla sizler için derlediğimiz bu içerikte, dünyaca ünlü bilim adamlarının garip alışkanlıkları ile tanışacaksınız.

Kaynak: http://www.livescience.com/38541-mad-gen...

1. Pisagor

Yunan matematikçi Pisagor'u büyük bir ihtimalle kendi adını taşıyan teoreminden biliyorsunuz. Ancak kendisinin oldukça farklı huyları var ve duyunca çok şaşıracaksınız. Öncelikle kendisi bir vejetaryenmiş; fakat kesinlikle fasulye yemiyormuş. Yemek bir yana dursun, fasulyeye dokunamıyormuş bile. Hatta fasulye Pisagor'un ölümüne sebep olmuş. Şöyle ki; efsaneye göre Pisagor'un evi düşmanları tarafından kuşatılıyor. Pisagor evden bir şekilde kaçmayı başarıyor ama ne olduysa düşmanlarından kaçarken yolu bir anda fasulye tarlasına çıkıyor. Pisagor aniden duruyor ve kaçmaktan vazgeçiyor çünkü giremiyor tarladan içeri. Öylece tarlanın önünde kalakalıyor ve sonrasında düşmanlarına yakalanan Pisagor, öldürülüyor.

2. Tycho Brahe

Danimarkalı gök bilimci Tycho Brahe, 16. yüzyılda yaşamış bir soyluydu. Bilim adamı kimliğinin yanında oldukça zengin olması ile bilinen Tycho Brahe, eğlenceyi çok severmiş. Neredeyse haftanın her günü sarayında parti veren ünlü bilim adamının evinde bir de saray soytarısı varmış. Aynı zamanda bir cüce olan saray soytarısı, misafirlerin yemek yediği masanın altında yemek yermiş. Yediği yemek dediysek de misafirlerin yediği yemeklerin artıklarını yiyormuş saray cücesi. Ayrıca, ünlü bilim adamı görgü kurallarına takıntı derecesinde bağlıymış. Yine sarayında parti verdiği günlerden birinde; masada misafirlerle birlikte otururken inanılmaz tuvaleti geliyor ama gitmiyor. Neden mi? Masada misafirler varken ev sahibinin masadan kalkması ayıpmış.😂 O gün hiçbir şekilde tuvalete gitmeyen gök bilimcinin 11 gün sonra ölüm haberi alınıyor. Sebep mi? O gün böbreklerini oldukça yoran bilim adamında böbrek iltihabı gerçekleşmiş ve daha sonra da idrar torbası patlayarak yaşama veda etmiş.

3. Nikola Tesla

Nikola Tesla bilim dünyasının gizli kahramanlarından biridir. Birçoğumuz ona Edison ile aralarındaki gerginlikten dolayı aşinayız. O konuya da biraz değinecek olursak, Tesla'nın radyo ve elektrik alanındaki çalışmalarını Edison sahiplenmiş gibi bir durum söz konusu. Özellikle ampulün icadı konusunda büyük tartışmalar mevcut ve çoğu uzman tarafından inanılan şey: Tesla'nın ampulün gerçek mucidi olduğu. Asıl konumuza gelecek olursak; Tesla'nın da diğer üzerine konuştuğumuz bilim adamları gibi oldukça değişik özellikleri var. Kendisinin obsesif kompulsif bozukluğu varmış. Yani bir diğer adıyla endişe bozukluğu. Örneğin; azıcık dahi olsa kire ve inci küpelere karşı takıntısı varmış. Kesinlikle kirli yüzeylere ve inci küpelere dokunamıyormuş. 3 numaraya da aynı şekilde bir takıntısı varmış. Örneğin; bir binaya girmeden önce etrafında 3 tur atarmış.

4. Werner Heisenberg

Alman fizikçinin kuantum mekaniği hakkında dünya çapında çalışmaları vardır. Özellikle belirsizlik denklemi hakkında önemli çalışmaları mevcut. Ancak kendisi sadece teorik fizikte kendini geliştirmiş ve pratikte neredeyse hiçbir bilgisi yokmuş. Örneğin; doktora komitesinde kendisine akünün nasıl çalıştığı sorulmuş ve hiçbir şey söyleyememiş. Belki bize sorulsa biz de cevaplayamayız; fakat bir fizikçi için inanılmaz temel bir bilgi. Hele ki dünya çapında bir fizikçi için.

5. Robert Oppenheimer

Robert Oppenheimer bir diğer ünlü fizikçi. Ancak kendisi fizikçi olmasının yanında birçok alanda yetkin. 8 dile birden hakim olan bilim adamı, aynı zamanda felsefe ile ilgili ve o alanda da çok fazla bilgiye sahip. Bu kadar çok alana aynı anda hakim olan birisi olarak diğer insanların sınırlarını anlamakta zorluk çekiyormuş. Yani şöyle bir örnek verirsek daha iyi anlaşılabilir sanıyoruz. 1931 yılında Kaliforniya'da bir akademisyenden kendisi için bir kitabın özetini çıkarmasını istemiş. Ancak akademisyen kitabın özetini çıkaramayacağını çünkü kitabın Flemenkçe olduğunu söylemiş. Bu duruma anlam veremeyen ünlü fizikçi; ''Flemenkçe öğrenmek ne kadar zor olabilir ki!'' diye cevaplamış akademisyeni.😂 ''Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş.'' diye boşuna dememişler.😂

6. Buckminster Fuller

Dünyaca ünlü mimar bir diğer tuhaf özelliklere sahip dahimiz. Çalışmalarında; az enerji ile çok iş yapma mantığında olan dahi, bunu kendi yaşamına da uygulamış. 6 saatte bir 30 dakikalık uyku uyuyan ünlü mimar, toplamda 2 saat uyuyormuş yani gün içinde. Tabii bunu hayatının sadece bir bölümünde başarabilmiş çünkü gün içinde yanında olan insanlar, onun herhangi bir yerde, bir anda uyumasına engel olamıyorlarmış. Sonunda o da vazgeçmiş bu uyuma düzeninden.😁

7. Paul Erdős

Paul Erdős da az uyuyarak hayatını sürdürmeye çalışan bilim adamlarından biri. Dünyaca ünlü matematikçi, gün içinde 20 saat matematik üzerine çalışıp kalan 4 saatte hem uyuyup hem de diğer işlerini hallediyormuş. Bir insan o kadar nasıl çalışabilir değil mi? Yapan yapıyor işte görüyorsunuz.😁

8. Richard Feynman

20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olan Richard Feynman, çalışmalarını daha çok ''atom bombası'' üzerine yapmıştır. Tüm dünyayı derinden etkileyen bir şey üstüne çalışan insanın normal şartlarda ciddi ve huysuz bir insan olmasını beklersiniz değil mi? İşte Richard Feynman onlardan değil. Aksine inanılmaz şakacı bir insan. Genelde çalışmalarını yürüttüğü yerlerde yaptığı yaramazlıklar ile bilim dünyasına nam salmış bir insan kendisi. Örneğin; bir keresinde, saldırılara karşı olağanüstü önlemler ile korunan sistemlerine bir şekilde alakasız bir isim ile giriş yapmayı başarıp, kırmızı alarm verilmesine sebep olmuş.😂

9. Oliver Heaviside

Matematikçi ve elektrik mühendisi olan Oliver Heaviside kendisinden çok fazla beklemeyeceğiniz gariplikte bir özelliğe sahip. Yakın dostları tarafından doğrulanan olaya göre, evinin bütün duvarlarını pembe taşlarla kaplatmış ve gün içinde boş zamanlarını pembe taş duvarlara bakıp, süt içerek geçiriyormuş.😀

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Benim de içerik okuduktan sonra yorumlara inme takıntım var

kshat-rion

Nikola Tesla ayrıca bir güvercine aşıktı ve onunla evlenmek istiyordu.

tuhafadam

instagram.com/cirkin_sanatlar_dusunuyorum bu da zeki ve yetenekli :D

delirium

Çok zeki olmaktan oluyor bunlar

gzm-ynklr

Kusursuz insan yoktur )))

Görüş Bildir