Görüş Bildir
Haberler
Şahika Encümen'den Boğaz'a Gözlem Dalışı: 'Dünyanın En Güzel Yerlerinden Birisi, Plastik Atıklarla Boğulmak Üzere'

Şahika Encümen'den Boğaz'a Gözlem Dalışı: 'Dünyanın En Güzel Yerlerinden Birisi, Plastik Atıklarla Boğulmak Üzere'

Batuhan
30.06.2020 - 18:35

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği tarafından 'Sudaki Yaşam Savunucusu' ilan edilen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği dalışla, plastik atık kirliliğine dikkati çekti. Atıkların arttığını gözlemlediğini dile getiren Ercümen, 'Ülkenin ve bence dünyanın en güzel yerlerinden birisi, plastik atıklarla boğulmak üzere.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği, 'Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın 14'üncüsü olan 'Sudaki Yaşam' maddesinin savunuculuğuna sporculuk kariyerindeki başarılarının yanı sıra çevre kirliliği, plastik kullanımı ve küresel sıcaklık artışı gibi konulara dikkati çekmek için Salda Gölü'nden Antarktika'ya kadar birçok yerde dalış yapmış olan Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen atandı.

Ercümen, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle İstanbul Boğazı'ndaki yaşamı ve kirliliği gözlemlemek için ilk dalışını gerçekleştirdi.

"Her yıl balıkların eksildiğini, atıkların arttığını gözlemliyorum"

"Her yıl balıkların eksildiğini, atıkların arttığını gözlemliyorum"

Son 25 senedir yaşam alanının bir nevi denizler olduğunu ve her geçen yıl balıkların eksildiğini, atıkların arttığını gözlemlediğini dile getiren Ercümen, şu açıklamaları yaptı:

'Son yıllarda balıklardan daha çok plastiklerin arasında yüzüyorum. Bunu her dalışımda çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bazı deniz canlılarımızı örneğin Akdeniz'de yoğun olan Caretta Caretta gibi deniz kaplumbağalarını, çoğu zaman boynuna plastik poşet veya ağ takılmış şekilde yardıma muhtaç halde buluyoruz. Bir çoğunun yaşamını kaybettiğini gözlemliyoruz. Benim gözlemlerim maalesef çok kötü. Koronavirüs döneminde atık eldiven ve maskelerin sayısı çok arttı. Bunlar yağmurlar ve rüzgarlar yoluyla denizlere de çok fazla ulaşmış. Öncelikle bunların dışarıda olması, doğru şekilde izole edilmeden atılması virüsün yayılması için de çok büyük risk taşıyor.  

Bunun dışında halihazırda olan plastik atık sorunumuza bir yenisi daha eklendi. Çünkü şu anda geri dönüştürülemeyen maske, eldiven ve hatta el dezenfektanı şişelerinin denizlerde olduğunu gözlemliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bunların bertaraf edilebileceği konteynerler koyuyor belli bölgelere. Biz de BM Kalkınma Programı olarak bu projelerle iş birliği içindeyiz. Hepimizin yapması gereken de bu atıkların doğru şekilde bu konteynerlere ulaştırılabilmesi. Böylece hem kendimiz virüsten korunacağız hem de gezegenimizin, denizlerimizin sağlığını koruyabileceğiz.'

"Her yıl 8 milyon ton atık denizlere karışıyor"

"Her yıl 8 milyon ton atık denizlere karışıyor"

Şahika Ercümen, her yıl 8 milyon ton atığın denizlere karıştığını, bunların belli bir süre sonra küçük parçalara ayrılıp mikro plastiklere dönüştüğünü, bir daha okyanustan, denizden temizlenemediğini anlatarak şunları kaydetti:

'Bu noktada benim yapacağım dalışlarla denizleri tek başıma temizlemem mümkün değil. Hatta bizim gördüğümüz atıkların yüzde 15'i sadece deniz yüzeyinde, yüzde 85'i orta suda ve derin suda. Bunları dipten almamız da mümkün değil. Bizim yapmaya çalıştığımız görebildiklerimize müdahale edebilmek ama her şeyden önce suyun üzerine çıkararak farkındalık oluşturmak. Çünkü bu sadece gezegenimizi değil her birimizin soluduğu havayı bile etkiliyor.'

BM Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği iş birliğiyle hazırladığı çocuk kitabının bu ay sonunda çıkacağını belirten Ercümen, 'İlk projemiz İstanbul Boğazı'nı temizlemek ve atıklardan arındırmak. Bu tabii eğitimle başlıyor, çocuklarımızdan itibaren bu eğitime başlamalıyız. Ben de suyun altında gözlemlediklerimi bir çocuk kitabı haline getirdim bir macera hikayesiyle. Deniz canlılarını ve denizlerimizi korumayla ilgili. Kitabımız bu ay sonunda çıkacak.' dedi.

"Resmen plastik atık dalışı yaptım"

"Resmen plastik atık dalışı yaptım"

Ercümen, daha sonra Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sualtı ekibinin denetiminde İstanbul Boğazı'nda gözlem dalışı gerçekleştirdi. Ercümen, dalışın bir bölümünde gaz maskesi ile objektife poz vererek, suyun altından hava kirliliğine de dikkati çekti.

İlk dalışını Kız Kulesi çevresinde, ikinci dalışını Ahırkapı Feneri açıklarında, üçüncü dalışını ise Ortaköy Camisi önünde gerçekleştiren Ercümen, bu dalışlar sırasında çok sayıda atık madde topladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Biz o deniz ürünlerini nasıl güvenip yiyeceğiz onu da bilmiyorum"

"Biz o deniz ürünlerini nasıl güvenip yiyeceğiz onu da bilmiyorum"

Ercümen, dalış sonrası gözlemlerini ise şöyle aktardı:

'Resmen plastik atık dalışı yaptım diyebilirim İstanbul Boğazı'nda. Bizim yüzümüzden balıklar burada nasıl barınabiliyor ve biz o deniz ürünlerini nasıl güvenip yiyeceğiz onu da bilmiyorum ama gördüğüm şey, ben bile suyun içinde yüzmekte zorlandım. Her yerim atık dolu. Suyun altından o kadar çok eldiven, maske, şişe, dezenfektan, poşet ne ararsanız çıkartmaya çalıştık ki ama bizim gücümüzle olacak bir şey değil. Ülkenin ve bence dünyanın en güzel yerlerinden birisi, plastik atıklarla boğulmak üzere.'

Encümen'in Boğaz'daki dalışından çarpıcı kareler 📸

Encümen'in Boğaz'daki dalışından çarpıcı kareler 📸
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
157
95
22
14
7
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

Yere çöp atan benim gözümde teröristle eş değer bu vatanın toprağına saygı duymamaktır. Kime sorsan filozof kime sorsan çok bilgili ama birçoğu ne yolda yür... Devamını Gör

Nurettin Bayar

ırmağının akışına ölürüm Türkiye'm, bayrak inmez, ezan dinmez, bunlar lafta imiş meğer.. Çevreni temiz tutmak en büyük vatanseverliktir.

fbw36

Herkes bir başkasını suçluyor, herkes çokbilmiş, çok bilinçli, kendini ayrı bir yere koyuyor vs. ama daha insan olabilmeyi beceremeyen o kadar çok varlık var... Devamını Gör