Sağlık Çalışanına Hakaret Edene Tutuklama

 > 
63PAYLAŞIM

Sağlıkta şiddete karşı ciddi önlemler aldıklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik tehdit ve hakaret suçlarında var olan tutuklama yasağının kaldırılacağını belirtti. Doktorların emekli aylıklarının artırılacağını da açıklayan Başbakan, emeklilik konusunda da yeni bir düzenlemeye gidildiğini duyurdu.

Van'da Tıp Bayramı etkinliğinde konuşan Başbakan Davutoğlu; "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ciddi önlemler alıyoruz. Hazırladığımız genelge ve eylem planıyla sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınları, kolluk güçlerinin yetkisinde olan gözaltı uygulamasına maruz kalacaklar" dedi.

İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak protokolle polisin sağlık tesislerinden doğrudan sorumlu olacağını belirten Başbakan Davutoğlu şunları kaydetti:

"Sağlıkta şiddet olaylarının yüzde 70'ini sözel şiddet kapsamında tehdit ve hakaretin oluşturduğunu tespit ettik. Bu durumdan da sağlık çalışanlarımızı korumak amacıyla TCK'da yapılacak düzenlemeyle sağlık çalışanlarına yapılacak tehdit ve hakaret suçlarında var olan tutuklama yasağını kaldırıyoruz. Yani hizmet eden, şifa dağıtmaya çalışan sağlık çalışanlarına tehdit ve hakaret edenler de tutuklama cezası alacaklar"

"Tüm personele yönelik şiddet fiilleri ceza artırımına tabi olacak"

Sağlık çalışanlarına yönelik suçların ceza arttırımına tabi olacağına dikkat çeken Davutoğlu, "Sağlık Bakanlığı hastaneleri yanında üniversite ve özelde çalışan tüm personele yönelik işlenen şiddet fiilleri, memurlara karşı işlenen suçlar gibi ceza artırımına tabi olacak" ifadesini kullandı

Doktorların emekli aylığına zam

Başbakan Davutoğlu, “Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarına yönelik iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Kamudan emekli olan hekim ve diş hekimlerinizin emekli aylıklarının, devlet memurlarına göre düşük kaldığının farkındayız. Yapılan yasal düzenlemeyle hekim ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılmasını sağlayacağız" diye konuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir