Sağlık Bakanı Koca'dan Deprem Açıklaması: '9 Kişi Hayatını Kaybetti, 37 Kişi Yaralandı'

 > 
255PAYLAŞIM

İran'ın batısındaki Kotur ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van ve çevre illeri de etkileyen depremde sınıra yakın bazı mahallelerde kerpiç evler hasar gördü. Deprem hakkında bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 37 vatandaşında yalandığını söyledi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, enkaz altında kimsenin kalmadığını belirtti.

Bölgede akşam saatlerinde de çok sayıda artçı deprem gerçekleşti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son depremlerde can ve mal kaybı bulunmadığını açıkladı.

İran'ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Kotur ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Kotur ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki deprem yerel saatle 09.22'de kaydedildi. Depremin 6 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.

Van ve çevresinde de hissedildi

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, "Deprem sonrası Başkale ilçemizin Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler mahallelerinde hasar meydana gelmiştir. AFAD ve UMKE ekipleri bölgeye sevk edilmiştir." denildi.

Van'da 9 kişi hayatını kaybetti, 37 kişi yaralandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye-İran sınırındaki depremle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Koca, "9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 37 yaralımız var. 25 ambulans, 1 helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi anında olay yerine intikal etti. Durumu kritik 9 kişi ve diğer yaralılarımız için her türlü çabayı gösteriyoruz." ifadelerine yer verdi.

Soylu ayrıca İran'dan herhangi bir uluslararası yardım talebi gelmediğini söyledi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "An itibarıyla bu köylerimizde enkaz altında kimse bulunmamaktadır." dedi.

"Yıkılan evlerimiz var"

Depremin hissedildiği Başkale ilçesine bağlı Gelenler Mahallesi Muhtarı Özcan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde şiddetli depremle sarsıldıklarını anlattı. Köydeki bazı evlerin deprem nedeniyle yıkıldığını aktaran Işık, şöyle konuştu:

"Köyümüz 80 haneli ve 700 nüfusu var. Bazı evler ve ahırlar yıkıldı. Şu anda enkaz altında kalan kimse yok. Bazı yaralılarımızı ambulanslarla hastaneye gönderdik. Şiddetli bir sarsıntıyla kendimizi dışarı attık. İnsanlar korktuğu için eve giremiyor. Ahırların yıkılması nedeniyle hayvanlarımız telef oldu. Komutanlarımız geldi. Şu anda incelemeler yapılıyor."

İçişleri Bakanı deprem bölgesine gitti.

Depremzedeler için çadırların kurulmaya başladığını söyleyen Soylu, "Bunun yanında soba ve içeride yatak, battaniye tüm ihtiyaçlar gerçekleşmiş olacak. Artçıların da devam etmesi nedeniyle vatandaşların endişe etmesi ve evlere girmemesi normal. Bakan yardımcım, valimiz, komutanlarımız, AFAD başkan yardımcımız, Kızılay, AFAD müdürümüz herkes burada. İnanıyorum ki burada hem depremin yaralarını saran hem de bu akşam itibarıyla sıcak gıda, barınma ihtiyaçlarını gideren bir anlayışı gerçekleştireceğiz. Bu arada telef olan hayvanların çıkarılması konusunda da arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyorlar. Allah beterinden korusun." ifadelerini kullandı.

İran'da 25 kişi yaralandı

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, İran'ın Türkiye sınırında medyadan gelen depremde 43 köyde evlerin hasar gördüğü ve 25 kişinin yaralandığı açıklandı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Bölgede art arda depremler meydana geliyor.

Saat 19:00'da 5.9 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti.

Akşam saatlerinde İran'ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Khoy (Hoy) ilçesinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti.

Anadolu Ajansı, Başkale'ye bağlı mahallelerde bu depremde de bazı evlerin yıkıldığı bilgisini aktardı.

İkinci deprem sırasında CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk canlı yayındaydı.

AFAD: "Bugün saat 19.00'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası, an itibarıyla, can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığı öğrenilmiştir"

Süleyman Soylu, ikinci depremde can ve mal kaybı bulunmadığını söyledi.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir