Sadece Denizde Değil Çalışırken de Ölüyorlar

 > -
Abone ol

Göçmenler sadece göç yollarında değil çalışırken de yaşamlarını yitiriyorlar. Son üç yıl içerisinde en az 144, Ocak ayında ise en az 5 göçmen iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

BirGün'den Oktay Evsen'in haberine göre; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), son 13 yılda en az 144 göçmen işçinin, Ocak ayında ise 5 göçmen işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Göçmen işçi ölümlerini tespit etmenin çok zor olduğunu kaydeden İSİG, ancak göçmenlerin çalıştıkları inkar edildiğini belirtti. İSİG, göçmenlerin işyerinde ya 'tesadüfen' bulundukları söyleniyor ya da cenazeleri ıssız bir yere bırakıldığını kaydetti. Bilinenlerin buzdağının görünen yüzü olduğunun altını çizen İSİG, bu aydan itibaren "Göçmen İş Cinayetleri Raporu" yayımlayacaklarını açıkladı.

İSİG Meclisi tuttuğu verilere göre; 2013 yılında en az 22 göçmen işçi, 2014 yılında en az 53 göçmen işçi, 2015 yılında ise en az 69 göçmen işçinin yaşamını yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Göçmen işçi ölümlerinin genel işçi ölümlerine oranı 2013 yılında yüzde 1,8 iken 2014 yılında yüzde 2,8'e ve 2015 yılında 3,8'e çıkmıştır. Sadece bu veri bile Türkiye'de göçmen emeğinin gözle görülebilir bir biçimde giderek arttığını gösteriyor. Bu durum Türkiye'de göçmenlerin işçi sınıfının yeni bir bileşeni olduğunu ve sendikal hareketin de göçmen işçileri örgütleyecek bir perspektif geliştirmesi gerektiğini açığa çıkarmıştır.

144 göçmenden 89'u Suriyeli

Son üç yılda iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 144 göçmen işçinin 89'u Suriyeli, 11'i Gürcü, 11'i İranlı, 8'i Afgan, 6'sı Türkmen, 5'i Çinli, 2'si Bulgar, 2'si Japon, 2'si Rus, 2'si Ukraynalı, 1'i Endonezyalı, 1'i Kırgız, 1'i Mısırlı, 1'i Moldovyalı, 1'i Pakistanlı ve 1'i Romen'dir.
Göçmen iş cinayetleri en çok tarım ve inşaat işkollarında yoğunlaştı. Son üç yılda iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 144 göçmen işçiden 43'ü tarım, 38'i inşaat, 12'si tekstil, 8'i taşımacılık, 8'si belediye/genel işler, 6'sı ağaç, 6'sı metal, 6'sı gemi/tersane, 5'i maden işkolunda yaşamını yitirdi. Göçmen işçiler en çok trafik/servis kazası, zehirlenme/boğulma ve ezilme/göçük nedeniyle can verdi.

  • BirGün
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir