Görüş Bildir
Haberler
Çavuşoğlu: 'Sabrımız Sınırsız Değil'

Çavuşoğlu: 'Sabrımız Sınırsız Değil'

Onedio Medya
11.12.2015 - 15:18

Sınır ihlâli yapan Rus uçağının düşürülmesiyle gerilen Ankara-Moskova ilişkilerini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Rusya, uçağın düşürülmesinden sonra her fırsatı değerlendirmek istiyor. Bizim de sabrımız sınırsız değil' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

NTV yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın Musul kentine bağlı Başika bölgesine Türk askeri gönderilmesinin ardından Rusya'nın konuyu BM'ye taşımasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu ''Rusya, uçağın düşürülmesinden sonra her fırsatı değerlendirmek istiyor. Bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil'' ifadelerini kullandı.

'Rusya ile şu anda uçağın düşürülmesinden sonra her fırsatı değerlendirmek istiyor Rusya. Spesifik bir sorun var ve biz bunu her platformda Rusya'nın aleyhine kullanmaya çalışmıyoruz. Biz olgun, çağdaş bir devlet gibi davranıyoruz. Ama bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bugüne kadar yaptıklarınıza karşılık vermiyorsak korkumuzdan ya da suçluluk psikolojisinden değil. İstemediğimiz bir olay oldu ama Rusya haksız, hava sahamızı ihlâl etti. İlişkilerimizi eski günlere döndürmek için sabırlı davranıyoruz. Ama bu süreçte Rusya Türkiye aleyhine her türlü şeyi değerlendirmek istiyor.'

'Belki asker sayısını artırma ihtiyacı duyacağız'

Çavuşoğlu, 'Başika'daki asker sayısını azaltma, seçenekler arasında mı?' sorusuna ise 'Azaltır mıyız çoğaltır mıyız kararını beraber veririz. Oradaki tehdit tamamen kalkmadan belki arttırma ihtiyacı da duyacağız. Belki bunu Bağdat yönetimi de görecek. Oradaki güçlerimizi Irak yönetimi kedine yönelik bir tehdit olarak görmemeli. Birçok ülkenin güçleri var orada onları korumak için, başka ülkelerin kuvvetleri de var' yanıtını verdi.

'Maliki kışkırtıyor'

Çavuşoğlu, Irak eski Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Maliki'yi de Bağdat yönetimini kışkırtmakla suçladı.

'Gazetelerde haberler çıkınca bunu da komşu ülkeler körüklemeye başlayınca bir Maliki var işin içinde önceki başbakan şu anda cumhurbaşkanı yardımcısı. Bunlar da olayı kışkırtmaya başlayınca tabi Bağdat'ta bir hassasiyet yarattı. Hangi ülkede olsa yaratır doğrusu. Maalesef son kapsayıcı hükümete rağmen Irak yönetilebilen bir ülke değil.'

NTV

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
2
2
0
0
0
0