Görüş Bildir
Haberler
Rusya ve NATO, Karadeniz'de Burun Buruna

Rusya ve NATO, Karadeniz'de Burun Buruna

Fotoğraf: Murad Sezer / Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Rusya'nın Kırım'daki hava savunma tatbikatı devam ederken, NATO'nun yarımada açıklarında gerçekleştireceği PASSEX tatbikatına katılacak savaş gemileri Karadeniz'de toplandı. Tatbikat alanında NATO gemilerinin bulunduğu noktadan Rus gemilerinin de görülebildiği belirtildi.

Karadeniz'de başlaması planlanan NATO tatbikatlarının komutanlığını yapan ABD'li Amiral Brad Williamson, bulundukları noktadan Rus gemilerini görebildiklerini belirtip, her iki tarafın da tatbikatları önceden planlandığı gibi uluslararası kurallara uygun biçimde gerçekleştireceğini söyledi.

TATBİKATA TÜRKİYE DAHİL 6 ÜLKEDEN GEMİ KATILIYOR

NATO'dan daha önce yapılan açıklamada, PASSEX tatbikatına katılacak Türkiye, İtalya, ABD, Almanya, Romanya ve Kanada bandıralı savaş gemilerinin çarşamba günü Karadeniz'e vardığı belirtilmişti.

NATO'nun Karadeniz tatbikatı, Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin Ukrayna krizi yüzünden gergin olduğu bir dönemde gerçekleşecek.

'NATO TATBİKATI ENDİŞE VERİCİ'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç ise daha önceki bir açıklamasında, Ukrayna sınırlarının da yakınında gerçekleşecek olmasına dikkat çekerek tatbikatı 'endişe verici' olarak tanımlamıştı.

RUSYA'NIN TATBİKATI 10 NİSAN'A DEK SÜRECEK

Rusya'nın Kırım'ın da içinde olduğu güney bölgelerinde önceki hafta başlayan 2000 kişilik hava savunma tatbikatının ise 10 Nisan'a kadar süreceği belirtiliyor.

Moskova ve NATO arasındaki ilişkiler, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ardından gergin bir döneme girdi. NATO, Rusya'yla olan askeri işbirliğini dondururken, ülkenin sınırları yakınlarındaki askeri varlığını da artırmıştı. Moskova birçok kez bunu endişe verici bulduğunu açıkladı.

  • Sputniknews
Kaynak: http://tr.sputniknews.com/rusya/20150...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam