RTÜK'ten İki Kanala Menderes ve 27 Mayıs Cezası

60PAYLAŞIM

RTÜK, eski Başbakan Adnan Menderes'e yönelik ifadeleri ve 27 Mayıs'la ilgili yayınları gerekçe göstererek Tele1 ile Ulusal Kanal'a üst sınırdan idari para cezası verdi. 

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, kurulun haftalık olağan toplantısında, 27 Mayıs darbesi, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan programlar ele alındı.

"Menderes diktatör müsveddesidir" ifadesine ceza

Toplantıda, izleme uzmanlarının raporlarını görüşen Üst Kurul, "18 dakika" programının sunucusunun, Menderes'e ilişkin, "Menderes demokrat falan değildir. Menderes diktatör müsveddesidir." sözleri nedeniyle Tele1'e ceza verdi. Kurul, ilgili kanun uyarınca yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

Ayrıca Üst Kurul, aynı programın sunucusunun, İstanbul'un fethini sömürgecilikle bağdaştırması ve Ayasofya'da okutulan Fetih Suresi'ni, "provoke edici bir eylem" olarak yorumlaması nedeniyle bu durumu yasa ihlali olarak değerlendirerek cezai müeyyide uyguladı.

27 Mayıs Marşı çalan Ulusal Kanal'a ceza

Üst Kurul, "Günaydın Türkiye" programında, "27 Mayıs İhtilali Kutlu Olsun" isimli marşı yayınlayan Ulusal Kanal'ın, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanununun ilgili maddelerini ihlal ettiğine hükmederek, kanala üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Sahte ilaç ve cinsel ürün satanlara da ceza kesildi

Üst Kurulun gündeminde sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan kanalların programları da yer aldı. RTÜK, yalan beyanlarla halkı kandırarak, sahte ilaç ve cinsel ürün satışı yapan 1 An TV, Ber TV, Arafat TV, Alaska TV, Kanal Tek, Süper TV kanallarına ağır para cezası, program durdurma ve lisans iptali yaptırımları uyguladı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir