RTÜK'ten 'Evlilik Programları' Açıklaması: 'Yasaklanmadı, Yaptırımlar Ağırlaştı'

 > -

OHAL kapsamında, Resmi Gazete'de iki yeni Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. 689 sayılı KHK ile yükseköğretim kurumlarında görevli 484 akademisyen görevinden ihraç edildi.

690 sayılı KHK ile ise televizyon programlarına da ayar verildi. Kararname basına ilk etapta 'evlilik programları yasaklandı' olarak yansıdı. RTÜK yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak yaptırımların ağırlaştırıldığını açıkladı.

Olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 689 ve 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

İşte KHK'da TV programları ile ilgili olan kısım 👇

Yasaklarla ilgili maddede yer alan ifadeler şu şekilde:

“Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez. Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'programlar hakkında çok sayıda şikayet bulunduğunu' geçtiğimiz ay ifade etmişti.

Numan Kurtulmuş: 'Evlilik Programları KHK ile Yasaklanabilir' - onedio.com
Numan Kurtulmuş: 'Evlilik Programları KHK ile Yasaklanabilir' - onedio.com

RTÜK: 'Evlendirme programları yasaklanmıyor, yaptırımlar ağırlaştırılıyor.'

Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, kurum yetkilileri, evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak bu ve diğer programlarda yaşanacak yayın ihlallerinin bundan böyle lisans iptaline kadar yaptırımlara tabi olacağını belirtti.

Evlilik programlarının yasaklanacağı iddiası sosyal medyada büyük yankı bulmuştu

Evlilik programlarının yasaklanacağı iddiası sosyal medyada büyük yankı bulmuştu
Evlilik programlarının yasaklanacağı iddiası sosyal medyada büyük yankı bulmuştu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir