Robotların Günden Güne Daha Çok İnsanlaştığını Gösteren 25 Ürpertici Durum

361PAYLAŞIM

Yapay zekanın ve robot teknolojilerinin günden güne gelişmesiyle birlikte, robotların daha çok insana benzediğini görmeye başladık. Birçoğumuz hala robotların bilim kurgudan ibaret olduğunu düşünmesine karşın, her geçen gün bilimin gerçeği haline geliyorlar. Bugün Alexa ve Siri gibi kişisel asistanlar, milyonlarca insanın evlerinde ve ceplerinde yer alıyor. Evleri temizleyen, araştırma laboratuvarlarında çalışan robotların sayısı da her geçen gün artıyor. Eğer bütün bunların ürkütücü olduğunu düşünüyorsanız, şimdi sizler için List25'ten derlediğimiz bu içerik durumu daha da ürkütücü hale getirebilir.

Kaynak: https://list25.com/25-creepy-ways-robots...

1. Sorularımıza cevap verebiliyorlar.

list25.com

Alexa, Google Home veya Siri'nin bütün sorularınızı cevaplamasından da öte, Google'ın süper zeka robotları 'Hayatın anlamı nedir?' gibi karmaşık felsefik soruları da cevaplamaya başladı. Sophia adlı bir başka robot ise 3.000 kişilik bir seyircinin önünde, bir öğrenci ile 15 dakikalık bir konuşmada fazlaca soru cevapladı.

2. Vatandaşlık hakkına sahip olabiliyorlar.

list25.com

Hazır Sophia'dan bahsediyorken, kendisinin resmi olarak Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu da belirtelim. Sophia, resmi olarak vatandaş olan ilk insan dışı varlık.

3. Sanat eserleri yaratabiliyorlar.

list25.com

e-David adlı robot, herhangi bir program desteği olmadan kendi resmini yapabiliyor. Hatta 25 robotun katıldığı bir robot sanat yarışması bile var!

4. Fedakarlık yapmayı biliyorlar.

list25.com

İsviçre laboratuvarlarındaki bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada, robotlar öncelikle diskler aramak için programlandı ve sonrasında belirlenen bölgeye yollandılar. Başarılı olan robotlar tutulurken, diğerleri elden çıkarılacaktı. Bu robotlara ayrıca diğer robotları kurtarabilmeleri için disklerini paylaşabilecekleri de söylendi. Robotların ortalama olarak disklerini paylaşmayı, dolayısıyla diğer robotları hayatta tutmayı seçtikleri gözlemlendi.

5. Empati kurabiliyorlar.

list25.com

Forpheus adlı bir robot tenis oynayabiliyorken aynı zamanda rakibinin deneyimli olup olmadığını da analiz edebiliyor. Eğer karşısındaki kişinin deneyimli ve iyi olmadığını görürse, cesaret ve tavsiye vererek destek oluyor.

6. Bilimsel metotları kullanabiliyorlar.

list25.com

Kolombiya Üniversitesi'ndeki 'Adam' isimli robot verileri kullanarak, varsayımlar oluşturarak, herhangi bir insan yardımı olmadan deneyler yaparak bilime katkıda bulunmak üzere tasarlandı. Birçok varsayımla yürüttüğü binlerce deney arasında ilk bilimsel keşfini de yaptı.

7. Koşabiliyor, sıçrayabiliyorlar.

list25.com

Boston Dynamics adlı şirket, herhangi birinin kontrolü ve kabloların yardımı olmadan dışarıda koşabilen bir robot üretti. Atlas adı verilen bu robot, yapılan diğer araştırmalarda iyi derecede sıçrayabildiğini de gösterdi. Yağmurlu bir havada gördüğü ağaç kütüğünün üzerinden zıpladı.

8. Dans edebiliyorlar.

list25.com

Birçok robot canlı müzik dinlerken dans etmek üzere tasarlanmıştır. YouTube'da bulunan Nao Robot'un videosunda Gangnam Style ile dans eden bir robot görebilirsiniz. Veya başka bir robotu da J-Pop eşliğinde dans ederken seyredebilirsiniz. Robot dansıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na geçenler bile oldu!

9. Duygularını gösterebiliyorlar.

list25.com

Robotlar şu an duyguları hissedemiyorlar ama duyguları gösterebiliyorlar. Pepper adlı Japon robotu insan duygularını okuma ve cevap verme üzerine tasarlandı. Gelecekte duyguları hissedebilen ve daha iyi anlayabilen robotlar üretilebilir.

10. Derileri vardır.

list25.com

UCLA ve Washington Üniversitesi araştırmacıları yapay ve esnek bir deri geliştirdiler. Böylece robotların da insanlar gibi hislerinin olması hedeflendi. Yapay cilt ayrıca kendini yenileyebilme özelliğine sahip.

11. İnsanlarınkine benzer ağızları vardır.

list25.com

Kagawa Üniversitesi araştırmacıları, insanların konuşabilmesini sağlayan aynı organlar ve hava basıncıyla uyarladıkları robot-insan ağzı geliştirdiler. Birçok insan görünce şok olsa da araştırmacılar konuşma bozukluğu yaşayanlara yardımcı olabileceği konusunda ısrarcılar.

12. Yemek yiyebiliyorlar.

list25.com

Bristol'de bilim insanlarından oluşan bir takım yiyecek arayabilen, karnını doyurabilen ve sonrasında da hepsini çıkarabilen bir robot tasarladı. Bu robotlar, deniz organizmalarının hayatını taklit etmeleri için tasarlandı. Yapay bağırsağı yiyeceği öğüten mikroplarla dolduruldu. Böylece sindirim sonrası atık üretebildi. Bilim insanları bu robotların deniz ve okyanuslardaki kirliliğin önüne geçebileceğini umut ediyorlar.

13. İnsanların ellerine benzer elleri olabilir.

list25.com

Birçok robot şu an insan eline benzer ellerden ziyade pençelere sahip. Yalnız şu an NASA, Valkyrie adlı robot üzerinde çalışmalar yapıyor. Tornavida sıkmak gibi insanların yapabileceği her şeyi yapabilmeleri için eller tasarlamaya çalışıyorlar.

14. Haber spikeri olabiliyorlar.

list25.com

Japonya'nın ilk haber spikeri olarak tanıtılan robot Kodomoroid, haberleri okumak ve kendince bir espri anlayışıyla espriler yapmak üzere tasarlanmıştı. Bir deprem haberi ile FBI baskını haberini sunmuştu.

15. Arkadaş olabiliyorlar.

list25.com

Yalnızca omuz ve baştan ibaret olsa da BINA48 adlı bu robot inanılmaz derecede insana benziyor. Hanson Robotics tarafından tasarlanan bu robotun bütün programlanması yapıldı, anılar ve kişisel özellikler yüklendi.

16. Turist rehberi olabiliyorlar.

list25.com

Toshiba'nın tasarladığı Junko Chihira, Japonya'da turizm konusunda yardımcı olmak üzere tasarlandı. Junko üç dil biliyor ve turistlerin sorularına cevap verebiliyor.

17. Neredeyse kendi bilinçleri olacak.

list25.com

Bilinç oluşturma konusunda yapılması gereken bir sürü çalışma olmasına rağmen, Nico adlı bu robot teknolojinin bu konuda ne kadar ilerlediğini gösteriyor aslında. Yale Üniversitesi tarafından geliştirilen Nico, aynadaki nesneleri tanıma üzerine programlandı. Tıpkı insanlarına araba sürerken yaptığı gibi... Fakat bilim insanları aynı zamanda kendisini de tanımasını istiyorlar ve bunun üzerine çalışıyorlar.

18. Savaşa gidebiliyorlar.

list25.com

Ordular yıllardır robotları savaşlarda kullanabiliyorlar. Bombaları yerleştirmek, gözetleme yerlerini belirlemek, düşman bölgesinde drone uçurmak gibi görevlerde kullanılıyorlar. Bilim insanları bir sonraki aşamada robotların savaşta kendi kendilerine karar verebilmeleri üzerine çalışıyorlar.

19. Okuyabiliyorlar.

list25.com

2018 yılında Çin internet sitesi Alibaba tasarladığı yapay zeka algoritması ile ilk kez dilin insanlardan daha iyi okunmasını ve anlaşılmasını sağladı. Standford Soru Cevaplama Veri Seti ile algoritmayı test etti. Bu yeni buluş ise birçok iş alanının son bulmasına neden olabilir.

20. Emirlere karşı çıkarabiliyor, reddedebiliyorlar.

list25.com

Massachusetts'te bir takım robotların insan emirlerini, özellikle de ahlaki açıdan sorunlu olanları reddedebildiğini düşünüyorlar. Robotlara istemedikleri bir şeyler yaptırmaya çalışınca neler olabildiğini filmlerde fazlasıyla gördük zaten. :)

21. Araba sürebiliyorlar.

list25.com

Sürücüsüz arabalar düşündüğümüzden çok daha yakın bize. Google, Tesla ve birçok araba şirketi bu teknoloji konusunda araştırmalar yapıyor.

22. Yemek yapabiliyorlar.

list25.com

Londra kökenli şirket Moley Robotics'in tasarladığı robot yemek yapan insan hareketlerini öğrenerek aynısını uygulamaya çalışıyor. Şef Tim Anderson tarafından eğitilen robotun ilerleyen zamanlarda evde de yardımcı olabileceği umuluyor. Yalnızca yemek yapmak değil, aynı zamanda yemek sonrası bulaşıkları da yıkamakta yardımcı olacak şekilde tasarlanıyor.

23. Müzik yapabiliyorlar.

list25.com

Shimon adlı bu robot kendi müziğini yapabiliyor. 5.000 şarkının, 2 milyon motif ve nakaratın arasından seçtikleriyle kendi orijinal şarkılarını besteleyebiliyor. Hangi notaları kullanacağını bulmak için ise kafasının üzerindeki kamerayı kullanıyor.

24. Sevişebiliyorlar.

list25.com

Robot şirketleri insanlara benzeyen ve insanlar gibi seks yapan robotlar üzerinde çalışıyorlar. İnsanlar teknolojiye çok fazla para harcandığını söylese de, Dr. Trudy Barber 25 yıl içerisinde yapay zekalı bu robotların normal görüleceğini düşünüyor.

25. Hemşire olabiliyorlar.

list25.com

Şu an bazı hastaneler Tug adlı robotu kullanıyorlar. Tug iğne yapmıyor veya aşırı zor görevlerle ilgilenmiyor. Hastalara yemek ve ilaç götürüyor. Elbette bunlar yalnızca başlangıç. İlerleyen zamanlarda robotların sağlık sektöründe de ileri derecede faydalı olacağı umut ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
culog

WestWorld yakındır :)

aysuchuk-seff-va

hmm bu robotlarin yer yuzunde yayildigini dusununce benim aklima WALL-E geliyor. İnsnalik hich bir shey yapmadighi ichin shishmanliyor falan

safak-erdogan1

sen bu söylediklerinin yarısında ne demek istedin ?

biryerdebiri

Bir sürü insan zaten böyle yaşıyor. Günümüz robotlaşmış insanlarla dolu. İşe git yemek ye fotoğraf paylaş uyu uyan tekrar işe git herkesin yaptığını yap her şeye körü körüne inan sistemin kölesi ol hipnoz gibi gez. Bak hani his hani duygu? Dünyayı bunlar ele geçirmeden ölürüz umarım.

ekinezya

Olum,işsiz kalıcaz.Ne yapıyorsunuz?

darth-vader-baba

İşsiz kalsak iyi şırangayla kan alır bunlar

whypush

neural network deep learning dersi alan bi allah kulu yok mu lan şurda. google yapay zekası önce maymunla zenci insanı ayırt etmeyi öğrensin hahaha

Görüş Bildir