Rızası Olduğunu Söyleyen Biriyle Sarhoşken Cinsel İlişkiye Girmenin Tecavüz Olup Olmadığı Tartışması Kafanızı Epey Karıştıracak!

207PAYLAŞIM

Rıza mevzusu elbette çok önemli ama ya gerçekten hiçbir şey hatırlayamayacak kadar sarhoşsanız?

Gün geçmiyor ki Twitter'da yeni bir tartışma daha alevlenmesin: Bugünkü olayımız bireyle sarhoşken rızası alınarak cinsel ilişkiye girilmesi tecavüz müdür yoksa değil midir?

Burada tweet’lerini paylaşmayacağımız trans bir interseks birey, başka bir birey tarafından tecavüze uğradığını anlattı. Sarhoş olduğunu, hatırlamadığını, ilişkinin şiddet içerdiğini ve rızası olsa bile kendinde olmadığını ifade eden trans bireyin anlattıkları yeni bir tartışmaya zemin hazırladı: Sarhoş biriyle seks yapmak tecavüz müdür?

Her tartışmada olduğu gibi bunda da taraflar çok keskin bir şekilde ikiye ayrıldı: Bir taraf sarhoşken cezai ehliyetin bulunduğunu, birini öldürünce bunun suç olduğunu söyledi...

twitter.com

Mantık şu: Hukuka göre sarhoşken bir suç işlediğinizde bu bir suçtur ve sırf sarhoş olduğunuzu beyan ettiniz diye suçunuz düşmez ya da eksilmez. Aynı şekilde sarhoşken rıza verdiyseniz, bu rızadır. Sonrasında bu alanı griye boyamak ve tecavüzdür demek diğer alanlardaki sorumlulukları değiştiriyor.

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Diğer taraf ise sarhoşken bilincin çok açık olmadığı ve dolayısıyla cinsel ilişkiye o esnada rıza göstermenin tecavüz gerçeğini değiştirmediğini ifade etti.

twitter.com

Burada da aslında mantık çok basit: Sarhoşken bilinciniz yerinde değildir ve herhangi bir şeye ikna edilebilirsiniz. Bu nedenle de bir şekilde cinsel ilişkiye 'ikna' edildiyseniz bu tecavüzdür.

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Ancak yaşayan bireylerin konuşabileceği ve ne olup olmayacağına karar vereceği bu tartışmada tabii ki sarhoşluğun derecesi, kadın ya da erkeğin arzu sinyalleri verip vermediği önemli. Yarı baygın ya da baygın bir bireyle cinsel ilişkiden bahsediyorsak durum apaçık ortada. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tecavüz müdür yoksa değil midir? 

Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vii

lan alayınızın bir yerine koyayım, hah. küfrettirdiniz yine. ulan ne sikiş sokuş meraklısı insanlarsınız? sikinizden/götünüzden asılın inşaAllah. bu ne ya? sarhoş biriyle seks tecavüz mü değil mi? konuya bak. aklınız fikriniz iyi şeylere çalışmaz mı sizin?

kyle-reese

Karşılıklı içki içildikten sonra zaten seks gelir bu gayet olağan bir durumdur,ha bir de sağlam grup kavgasından sonra içki yanında puro ve gecenin ilerleyen saatlerinde seks inanılmazdır.Hormonlar zirvedeyken yani

erci-e

Ya ooooof! Sıktı bu muhabbetler! Yakında seks denen olguyu komple yasaklayacaklar o olacak! Bu kadınların seks ile derdi ne? Sanki onlar hiç istemiyorlar sevişmek! O tecavüz bu tecavüz... İyice boku çıktı!

semih-kurnaz

Ya hadi oradan, kafan ayıkken tanımadığın adamla samimiyeti ilerlet, birkaç kadehten sonra ateş basıp iyice azdıktan sonra eve geçip seviş sonra alkollüydüm hatırlamıyorum, bana tecavüz ettin, he yavrum he. İyice azıttılar bunlarda bahane arıyorlar. Tamam kadına şiddet ve tecavüz konularında hak veriyoruz ama "ayıkken pazarlığını yapıp sarhoşken sevişince tecavüz" olmuyor ne yazık ki, madem sarhoşsun tanımadığın insanlarla seks için oynaşıp evine gitmeyeceksin, gidiyorsan da o kafayla tecavüz demeyeceksin. Bu kadar karaktersiz olmayın.

lvntrdn

Olayın tecavüz olup olmadığı ile ilgili yeterince yorum yapılmış zaten. Ben olaya farklı bir noktadan bakmak istiyorum. "Eğer şahsın söyledikleri gerçekten onedionun aktardığı gibi ise" Bir insan nasıl oluyor da hem sarhoş olup ilişkiyi hatırlayamıyor, hem de ilişkinin şiddet içerdiğini ve rızası dışında olduğunu hatırlayabiliyor. Sonra da hadi rızam oldu, kendimde değildim diyebiliyor? Ya rızan olmuştur ya da olmamıştır. Ya hatırlarsın, ya hatırlamazsın. Aynı anda bunların hepsinin olması ne kadar mantıklı bir durum düşünmek lazım?

semih-kurnaz

BDSM fetişistidir belki :)

Görüş Bildir