Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rıfat Kamaşak Yazio: Çalıştığımız Kuruma Körü Körüne Bağlanmamızın 8 Temel Nedeni

258PAYLAŞIM
Yazio Banner

Çalışanların psikolojik, sosyal ve kültürel nedenlere dayalı olarak kurumlarına aidiyet ve sadakat ile bağlanması ve bu bağlılığın yarattığı kurumsal ve bireysel çıktılar yönetim ve örgütsel davranış alanlarının önemli konuları arasındadır. Neredeyse yapılan tüm akademik araştırmalar, kuruma olan bağlılık ile çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki bulmaktadır. Yani ey çalışan, kurumuna bağlı ol, kendini iyi hisset ve bu da performansına yansısın diyen işveren perspektifine sahip bir sürü araştırma… Genelde araştırmalar bireyleri kuruma bağlayan olumlu faktörleri bir bir sayarak çalışan bağlılığını normatif olarak çok iyi bir durum olarak nitendirirken, bu patolojik bağlılığı yaratan olumsuz nedenlere hiç dokunmazlar. 

Çalıştığı kuruma bağlı olması ve kurumla özdeşleşmesi beklenen bir çok insana “Peki kurum sana bağlı mı?” diye sorduğumda neredeyse hiçbirisinin düşünmeden “evet” dediğine şahit olmadım. Amatör ruhla kurumuna sadakat ile bağlan ama kurum senden faydalanamadığını düşündüğünde profesyonelce işten ayrıl hatta kovul (!).

Peki ülkemizde bireyler neden çalıştıkları kuruma körü körüne bağlanır ya da bağlıymış gibi görünürler? İşte sebepler

1) Kurumları birey karşısında kutsallaştıran, bireyler için varolan ama gerektiğinde “devletin ali menfaatleri uğruna” diyerek bireyi hiçe sayan toplumsal kültürün çocukluktan itibaren içimize işlemesi.  

2) Gelişme ve yeni fırsatlara ulaşma yolundaki en büyük engel: Konfor alanından vazgeçememek. 

3) Profesyonel nitelik eksikliği ve buna bağlı olarak çalışılan mevcut konuma başka bir yerde ulaşılamayacağı endişesi.  

4) Vizyonsuzluk, geleceğe dönük hedefsizlik.  

5) Devamlı bir şeylerin arkasına saklanma ihtiyacı. 

6) Özgüven eksikliği, değersizlik hissi, belirsizlikten kaçınma ve riskten korkma.  

7) Benden bu saatten sonra bir şey olmaz düşüncesi ve öğrenilmiş çaresizlik. 

8) Ekonomi ve iş dünyasının umut vermeyen durumu. 

Kurumsal bağlılık ile kurumsal bağımlılık aynı şey değildir. Kuruma bağlılık, kurumun çalışanına gerçekten değer vermesi, bunu hissettirmesi ve çalışanın piyasa şartlarında makul edinimlere sahip olması gibi rasyonel sebeplerle değil de yukarıda saydığımız sebepler ile ortaya çıkıyor ise artık kendimize ayna tutma ve gerekli adımları atma zamanımızın geldiğini unutmayın! Çünkü zorunlu sebeplerle kuruma bağlılık size ilişki bağımlılığı benzeri uzun vadede huzur ve mutluluk vermeyeceği gibi kişisel ve kariyer olarak gelişiminizi de engelleyecektir.  

Sevgiyle kalın. 

LinkedIn
Instagram
Facebook

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

e bu bildiğin onedio editör lerini tarif etmiş.

Görüş Bildir