Reuters: Erdoğan'ın Programı Kabinenin Açıklanmasını Geciktirebilir

 > 
13PAYLAŞIM

Tüm gözler bu hafta açıklanması beklenen kabineye kitlenmişken, Reuters'a konuşan yetkililer açıklamanın gecikebileceğini söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni hükümeti kurma çalışmaları için istişarelerin sürdüğünü söyleyerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte tespit edecekleri bir zamanda hükümeti ilan edeceklerini kaydetti.

Reuters'a konuşan yetkililer ise Erdoğan'ın yarın başlayacak İstanbul programı nedeniyle ikili görüşmenin dolayısıyla hükümetin açıklanmasının gecikebileceğini söyledi.

"İştişareler devam ediyor"

Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, "Yeni hükümetle ilgili istişareler devam ediyor. Cumhurbaşkanı ile birlikte tespit edeceğimiz bir zamanda ilan edeceğiz" dedi ancak tarih belirtmedi.

Erdoğan, hükümeti kurması için dün akşam Davutoğlu'nu görevlendirdi. Kabinenin ana ekseninin geçen hafta gerçekleşen Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinde şekillendiğini belirten yetkililer, kabineye son şeklinin planlanan görüşmede verileceğini söyledi.  

Reuters'a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, "Hükümet bugün ya da yarın açıklanmayacak; Erdoğan'ın dönüşüne göre hükümetin açıklanması söz konusu olacak. Ancak bir anlaşmazlık olduğundan değil tamamen iki liderin programları gereği. Erdoğan'ın İstanbul'da katılması gereken bazı programları var" dedi.

Babacan ve Şimşek merak konusu

Babacan ve Şimşek merak konusu
Babacan ve Şimşek merak konusu

Aynı yetkili, kabinenin ana ekseninin geçen haftaki görüşmede oluşturulduğunu belirterek, "Ancak Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinde kabinenin son şekli verilecek" dedi.

1 Kasım seçimi sonucunda tekrar tek parti iktidarını yakalayan AKP'nin yeni kabinede özellikle ekonomi yönetiminde hangi isimlere yer vereceği yakından izleniyor. 

Piyasalar özellikle Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in yönetimde yer alıp almayacağını merak ediyor. 

Reuters'ın yetkililerden aldığı bilgilere göre Babacan'ın yeni kabinede Dışişleri Bakanı ya da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak değerlendirilmesi söz konusu.

Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, "Davutoğlu, Babacan ile çalışmayı istiyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak gelinen aşamada Babacan, Dışişleri Bakanlığına bir adım daha yakın" dedi.

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir