Restorasyon Adı Altında Yeşili Hadım Ederek Taştan Bir Çöl Yaratanların Son Kurbanı: Fatih Camisi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çirkin İstanbul hesabının dikkat çektiği bu restorasyon faciasında yine alışık olduğumuz bir yeşil katliamı gerçekleşti. Ne belediyelerin ne de inşaat firmalarının yeşil hassasiyeti var, ne yazık ki ülkede bir ağaç soykırımı aldı başını gidiyor!

Restorasyon faciası konusunda bir dünya markası olduğumuzu biliyorsunuz artık.

'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com
'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com

Yeşili, güzel olanı talan etme konusunda da zirveye oynuyoruz.

Çekirge Sürüsü Gibiyiz: Güzel Olanı Talan Etme Konusunda Zirveye Oynadığımızın 20 Kanıtı - onedio.com
Çekirge Sürüsü Gibiyiz: Güzel Olanı Talan Etme Konusunda Zirveye Oynadığımızın 20 Kanıtı - onedio.com

Şu sıralar yine benzer bir katliama imza atıldı. İstanbul'daki Fatih Camisi'nin avlusundaki ağaçlar kesildi.

Devasa çınar ağaçları yok edildi ve orada taştan bir çöl yaratıldı.

Artık beton yığınından başka bir şey görmüyoruz.

Uydu görüntülerine baktığımızda katliamın boyutu daha net görülüyor.

Koca koca çınarlar, selviler gitmiş!

Oysa bir zamanlar böyleydi.

Bu yeşil katliamlarına pek çok acı örnekten aşinayız. Son dönemde canı en çok yanan yerlerden birisi de İstiklal Caddesi olmuştu.

O eski günlerini mumla aratıyor ne yazık ki.

Sivasta'ta da benzer bir "düzenleme" adı altında bozma işlemi gerçekleşmişti.

Konya'daki türbe meydanındaki ağaçlar da biçilmişti.

Eskiden böyle yemyeşildi.

Ne kadar çok tepki gösterirsek gösterelim bu "düzenleme"ler hız kesmeden devam ediyor.

Son kurban ise Fatih Camisi oldu. O eski güzel görüntüsünden eser yok artık!

Hızla taştan bir çölün parçası olmaya devam ediyor yemyeşil mekanlar.

Yeşile kıymaya devam ettiğimiz sürece çok uzak olmayan bir gelecekte Kahire'den farkımız kalmayacak gibi görünüyor.

Böyle giderse nefes almaya muhtaç hale geleceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selen-cagla-capoglu

sozde muslumanlar cami kenarindaki agaclarin size ne zarari vardi resmen katliam

kertenkele_

Tarihini tam hatırlamıyorum 4 yada 5 sene önce Wome delux otel yapımı için Alanya incekum kampında ağaç katliamı yaptılar.. Koordinat 36.630266, 31.756530

no_body

1- Tarihi yapıların yanlarında bulunan ağaçların kökleri o yapıya zarar verdiği için kesiliyor. Pisa Kulesi gibi.. Ve tabi eserin daha rahat görülebilmesi fotoğraflanması da var. Eseri görmeye giden uydu fotoğrafından bakmıyor. 2- Taksim meydanının altı komple geçit oldu. Beton kesitleri çıkarsak orada 30cm toprak vardır ya da yoktur. Öyle bir zemine de ağaçlandırma yapılamaz. Eski haline göre çok daya iyi olduğu kesin.. Şimdi burada böyle İşkembeyi kübradan konuşmakla olmuyor efenim. Orman alanı 15 milyon dekar artmıştır bu ülkede. Yılda 252 milyon fidan dikiliyor. Kaliteli eleştirin.

salim-kol1987

Şimdi küfürle hz peygamberin adını aynı yorumda yazmamak için sakince yazıyorum. Kıyametin koptuğunu görseniz elinizdeki fidanı dikiniz diyen peygamber ile aynı ümmettenmisin? hadi cami etrafında esere olan zarar vs saçmalamışsın. İstiklal caddesindeki ağaçlar nerenize zarar verdi.?

reshontheway

1- Tarihi yapıların dibindekileri kesersen bu dediğin olur ama çevresini tamamen traşlamak ne demek? 2- Fotoğrafçı olarak söylüyorum bir fotoğrafın güzelliği doğanın katkısı ile olur betonun değil. 3- Karşı masamda oturan çevre mühendisi beton-toprak yorumuna ayrıca gülerek böyle bir bahane altına saklanmana şok oldu. 4- Eski halinden iyi diyorsan Kahire gibi bir şehirde yaşamanı dilerim 5 - Doğrudur Orman alanları arttı ama şehir merkezlerinde 10 kat azaldı. Herhalde sen her gün arabana atlayıp teeee kaç km yol gidip orman havasını alıp geliyorsuni, yetiyor ama maalesef bize yetmiyor. Dünya'nın en gelişmiş metropollerinde yeşile nasıl sahip çıktıklarını bir araştır derim.

asena_elif_94

sırf yıllık temiz hava ihtyiacım için memlekete gidiyorum. Ha birde özlediğim için o ayrı. Yaradan sormayacak mı benim ol deyip dikdiğim ağacı sen sırf manzara diye neden kestin diye. Doğa zaten kendisi güzel manzara.

yavuz-satilmis

Bir bok bilmediği halde çok bok biliyormuş gibi yorum yapmakta sizin gibi gerizekalılara mahsus. Taksim meydanın altı komple geçit olmadı. Geçit olan yer ile ağaçları kesilen yeri bile bilmiyorsun. Allahın kekosu resimde ki istiklal caddesi taksim meydanı değil. taksim meydanında farklı kök yapısına sahip ağaçlarla çok rahat ağaçlandırma yapılabilir kaldı ki geçitin olduğu yer ile betonlaştırılan yer arasında ciddi bir alan farkı var. Şuan taksim meydanına daha güzel oldu diyecek kadar akıl yoksunu bir gerizekalıya laf anlatmak nafile ama orayı bilmeyen insanlar için bir not olsun bu! ayrıca türkiyenin tüm ciğerlerine tecavüz ederken 3-5 sallamasyon verilerle kıç yalamaya kalkma,

no_body

@salim kol Bu kadar basit birşeyde öfkeden gözü dönen bir adamken ümmetçilikten bahsetmek komik. İstiklal caddesindeki ağaçlar için bir yorumda bulunmadım, taksim meydandakileri hakkında bulundum.

no_body

@yavuz satılmış Sen okuduğunu nasıl yorumluyorsun bilmiyorum. Ama ben istiklal caddesi için bir yorumda bulunmadım. Aynı telafuzlar taksim meydanı içinde yapıldı defalarca ki evet bence de betondan ibaret olması güzel değil buna açıklık getirdim. Neden olmadığı ile alakalı. Sen yine bir halt anlamadan umursamadan iğrenç ağzından salyalar çıkarak kuduz köpek gibi yazmaya devam et. Umrumda değil ben gerekli açıklamamı yaptım.

no_body

@Resho Öncelikle yorum kaliten için en azından teşekkür ederim. Çevre mühendisi arkadaşın kaç ağaç dikmiş ve yetiştirmiş bilmiyorum ama ben bunu çok fazla yaptım. Diplomama değil tecrübeme dayanarak söylüyorum. İkinci olarak eskisinden daha güzel kastım meydandan geçen yollar, trafik ve egsoz gazı kokusu içindi.

no_body

@B. Barnes Şu kadar fazla yorum yaptığım için kendimden soğudum ama son olarak sana söylüyorum. Yaradan sormayacak mı benim ol deyip diktiğim ağacı kesip neden poponuzu silmek için tuvalet kağıdı yapıyorsunuz diye? Komik olmayın lütfen. Güzel görüntü bozulmuş eyvallah sonuna kadar doğru ama böyle komik şeylerle gelmeyin. Kaç milyon ağaç kesiliyor fuzuli yere haberin var mı? Ben sırf sunta mdf gibi geri dönüşümü olmayan ürünler için ağaç kesilmesin diye mobilya üretiminde kullanılacak altarnetif arıyorum 1 buçuk yıldır. Bana duyar kasma..

asena_elif_94

sana duyar kasmıyorum. Yok yere kesilen ağaçlarında farkında olman iyi. Ama diktik değikleri ağaçları da göremedik.

salim-kol1987

dostum sana ve zihniyetine 16 yıldır tahammül ediyorum. Artık şu dizelerden kendimi alamıyorum. Fazla tevazzu vasat adamdan nasiat dinlemek ile bitermiş. yeter artık cahil cahil konuşmayın her yerde. Eskiden bilmeyen insanlar susup dinlerdi şimdi sosyal medya etkisi ile herkes bulduğu her platform da cehalet kusuyor. rica ediyorum artık yapmayın bunları sinirlendiriyorsunuz insanları. Madem istiklale birşey demiyorsun. o halde evet camilere zarar verdi kökler ama istiklal de yapılan yanlıştı diye yaz. düzenle yazını

reshontheway

Hayır o 30 cm yalan demiyor, ama alternatif yapılabilecek binlerce peyzaj çalışması var diyor. Şimdi bu caminin çevresine duvardan sarkan saksılar ya da devasa saksılar yapmak zor mu? Kavşaklarda bir sürü örneği var. Mesele ağaç sevmemek kimse kusura bakmasın. Biz meydanlara dokunulmasın demiyoruz ki ama betonlaştırmasına karşıyız.

no_body

Ben niye burda ağaçtan nefret eden adam durumuna düşüyorum anlamıyorum. Ben nerede ne için kesildiğinin sebebini yazdım. Ve evet ben şunu da savunuyorum bu adamlar ağaç diğer bütün hükümetlerden fazla dikti. Bilmiyorum istanbulu ne kadar gezdiniz ama sokak aralarına ağaç çalışmalarını biliyorum ben. Yaşınızı bilmediğim için birşey diyemiyorum tabi. Evet kötüye kötü derim mesela yolları satmaları gibi. Yoldan para alınması gibi. Ama yeşillendirme konusunda ben haklarını yemek istemiyorum.

reshontheway

Güzel kardeşim çok farklı konulardan bahsediyoruz. Yollara 1-2 tane ağaç dikmekle bu iş olmaz. Kent ormanları yaratmak, Sitelerde %75 park %25 yapı kuralını uygulamak, şehir parkları inşa etmek, yukarıdaki örnekteki gibi etrafını betonlaştırmaktansa yeşillendirmek ile olur bu işler. Sen halen şehir dışındaki ormanlık arazilerden bahsediyorsun. Biz yaşadığımız şehirlerden nefes almaktan bahsediyoruz. Yaşım 30, Dünya'nın en büyük metropollerinin hemen hemen hepsini gezdim İstanbul kadar kötü kentleşen ve yeşil yoksunu bir Kahire bir var bir de Mexico City. Cumhurbaşkanı bile her seferinde bu şehre ihanet ettik diyor savunacak birşey de yok göz var nizam var.

no_body

İşte senin bahsettiklerinin hepsi zaten cumhuriyet tarihinden bu yana yapılmış yanlışlar. Bağcılar, güngören, fatih, zeytinburnu, gaziosmanpaşa. Bunların ve diğer ilçelerin eskileri çok daha berbat. Yaşın varsa hatırlarsın her caddeye sokağa ağaç dikildiği yılları. Yapılan kent ormanlarını biliyorum mesela, botanik parkları. Yapımı devam edenleri de biliyorum. Neyse harbi yoruldum hocam. Ben bahçeye çıkıyorum hava almaya :)

reshontheway

Tamam sen çık ama şunu unutuyorsun .1993'ten beri yani 25 yıldır Cumhurbaşkanın etkisinde olan bir şehirden bahsediyorsun. Ve 1993'ten önce İstanbul'un nüfusu ile şimdikini bir tutamazsın. O zamanlar şehirde ne kadar yapılaşma olursa olsun ormanlık - ağaçlık alan boldu. Ne olduysa son 25 senede oldu. Bak tekrar diyorum Cumhurbaşkanı bile bu konudaki hatasını kabul ederken sen neyi savunuyorsun anlamıyorum. Git bir de mesela bir Paris'in son 25 senesine bak ya da Londra ya da New York'a ne demek istediğimi anlarsın. O saydığın ilçelerin birçoğıu 25 yıl öncesine kadar dutluktu. Yanlış bir örnek verdin.

derya-bas3

İşkembeyi kübra nedir bilmem belli ki sende var oradan iyi sallıyorsun. 1- Pisa kulesi yapıldıktan sonra elverişsiz yumuşak bir toprak üzerine inşa edildiği fark edilmiş ve eğilmesinin sebebi budur. Çevresinde zeminine zarar verecek ağaçlar hiçbir zaman olmamıştır. Zaten köklerin üzerine inşaat yapacak ya da inşaata zarar verecek kadar yakına ağaç dikecek kadar aptalca bir fikir emin ol onları akıllarından bile geçmemiştir! 2- Hadi taksimdeki, istiklaldeki ağaçları bir tarafa bırakalım, size yedirtmediğimiz gezi parkı da şöyle dursun. Gecenin bir yarısı sıçanlar gibi girip katlettikleri ODTÜ ormanındaki ağaçları nerelerine sokmuşlar? Hangi tarihi eserin dibine zarar vermiş de kıymışlar o kadar ağaca bunu da bir sor kendine. İmara açmak için önce yakıp kül ettikleri ormanları da unutma ama. Yol kenarındaki 3-5 ağaçla kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın artık sizin gibi bu bu masallara kanacak kadar beyinsiz değiliz.

klaypex

Bunların tek sevdiği yeşil doların yeşilidir. Ağaç, çimen kimin umurunda.

bangbang.

O agaclar ne padisahlar gormustur seneler boyunca. Kendilerine osmanli torunlari diyenler simdi o agaclari kesti

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

İstanbulTürbe
Görüş Bildir