Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Refik Anadol'un Gerçeklik Algımıza Meydan Okuyan Projesi 'Infinity Room'dan 10 Etkileyici Fotoğraf

 > 
171PAYLAŞIM

14. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, artnivo.com işbirliğiyle düzenlenen "40 Metre 4 Duvar 8 Küp" sergisine ev sahipliği yapıyor. İzleyicinin mekanla ilişkisini sorgulayan, mekanı yaşayan bir organizmaya dönüştüren, sonsuzluk ve güven kavramlarını sorgulatan, aynı zamanda genç sanatçıların çağdaş sanat ortamındaki görünürlüklerini vurgulayan sıra dışı bir proje olan '40 metre//4 duvar// 8 küp', 10 farklı sanatçının, 8 küp içinde yer alan çalışmalarını bir araya getiriyor. Galerimizde bu çalışmaların en etkileyicilerinden birisi olan Refik Anadol'un Infinity Room/Sonsuzluk Odası adlı projesine yer verdik.

Kaynak: http://twistedsifter.com/2015/10/infinit...

1. 1985 İstanbul doğumlu medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı Refik Anadol, şu an Los Angeles’ta yaşıyor.

2. Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi’nden Medya Sanatları, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden ise Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans sahibi.

3. 'Infinity Room’ adlı proje, "Bir bilgisayarın yapay zekâsı bir mekânı yaratmaya çalışıyor olsaydı nereden başlardı” sorusundan yola çıkıyor.

4. Anadol, izleyiciyi sanal bir çevreye sokarak, fiziksel olmayan bir dünyada var olma algısını deneyimlemelerine olanak sağlıyor.

5. Mekanın merkezi noktasında durarak, çevrenizi izlemeye başladığınızda, bir süre sonra nerenin sınır olduğunu karıştırmaya başlıyorsunuz.

6. Bu da insanı algının göreceliği ve beraberinde çizilen sınırların gerçekçiliği hakkında bir sorgulamaya itiyor...

7. Odada 6 farklı algoritma var. Bu sayede 12 dakikaya yayılmış bir hikayenin parçası oluyorsunuz.

8. Refik Anadol’un “Infinity Room / Sonsuzluk Odası” isimli projesi, sanatçının devam eden bir araştırmasının da parçası aynı zamanda.

9. Refik Anadol dijital kültürü "genlerimize kadar işleyen bir süreç" olarak tasvir ediyor.

10. Ve, " Kuvvetle muhtemel yarım asır sonra baktığımızda bugünler çok hızlı gelişme süreçleri olacak. Bunu görenlerin ortaya çıkardıkları da tarihi yaratacak" diye de ekliyor.

Sanatçının çalışmalarını yakından takip etmek isteyenler, kişisel sayfasını ve behance, facebook hesaplarını takip edebilirler.

Infinity Room/Sonsuzluk Odası

Projeyi 1 Kasım’a kadar her gün 12.00 ve 17.30 saatlerinde ücretsiz olarak izleme imkanınız mevcut. Sakın kaçırmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_orca_

Çakar

menemen

turkmuymus vaayy

streetkedisi

Vay canına ilginç bir deneyim olur bu gerçekten, gideyim bari hafta sonu da açıksa

Görüş Bildir