Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rap Müzik Tarihinin En iyi 10 DISS'i

79PAYLAŞIM

Öncelikle; Diss nedir ?

Diss bir rapçinin veya bir rap grubunun başka bir rap sanatçısına karşı yaptığı,Rap müziğinde rapçilerin birbirlerini yermek,eleştirmek için yazıp söyledikleri parçalardır. Yani ''hiciv''in Hip-Hop hültüründeki benzeridir.

İki rapçinin birbirlerine karşılıklı eleştirel şarkı yapmalarına ''dissleşmek'' denir. Genellikle küfür içerikli olmaktadır.

Emin olmamakla birlikte ''Dissrespect''  kelimesi anlamına geldiği söyleniyor.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Diss

10. 50 CENT - Back Down

Kime: JA RULE
2003 yılında Ja Rule'un G-Unit'e dissinden sonra 50 Cent'in verdiği cevaptır. 

  • album: Get Rich or Die Tryin'

9. The Game - 300 Bars

Kime:
G-UNIT
50 Cent

Yapılmış en uzun diss track olma özelliğini taşıyan bu şarkı 300bar(satır) yazılmıştır. The Game'in 50 Cent'in başında olduğu G-UNIT grubuyla arasının açılması sonucu ayrıldığı eski grubuna attığı disstir. Şarkı boyunca arkada pek çok efsane rap şarkısının sampleları duyulmaktadır.

8. Ice Cube - King of the Hill

Kime:
Cypress Hill

Hip-Hop'ın altın çağının 1996 yılında nedeni dinleyiciler tarafından pek bilinmeyen sebeplerden ötürü yapılmış bir disstir. Cypress Hill bu şarkıya ''ICE CUBE KILLA'' şarkısıyla karşılık vermiştir. 

  • Albüm: Bow down

7. Jay-z - Takeover

Jay'in Nas ile arasındaki kavganın fitilini ateşleyen şarkısı.

  • 2001

6. Eminem & D12 - Hailie's Revenge

Kime:
Ja Rule
Benzino
Eminem'in 2pac'ı taklit etmekle suçladığı Ja Rule ve The Source    dergisinin ortağı aynı zamanda rapçi olan Benzino'ya attığı disstir. Ja Rule'un Eminem ve Dr.Dre'ye attığı disste o zamanlar 8 yaşında olan Eminem'in kızı Hailie'nin ismini kullanması Amerikan rap müziğinde ayrıca tepki toplamıştır.

  • Mixtape: Straight from the Lab ( 2003 )

5. Nas - Ether

Kime:
Jay-Z
East Coast rapinin önemli iki ismi olan Jay-Z ve Nas arasında ki dissleşmeye nokta koyan parçadır.Kariyerinin başlarında Nas hayranı olduğunu söyleyen Jay, Nas'la yapmayı planladığı şarkıyı bir türlü kaydedemedikleri için araları açılmıştır. 
The Notorious B.I.G.'nin ölümünden sonra New York'un yani Doğu Yakası'nın "kral"ı olmak isteyen Jay-z, Nas kadar iyi bir rapçinin varlığından rahatsız olmuş ve Nas'a çeşitli performanslarda diss atmıştır. jay-z'nin 2001 tarihli Takeover şarkısı, bu kavgayı başlatmıştır. Nas ise stillmatic isimli albümündeki Ether isimli efsanevi diss şarkısıyla cevap vermiş ve jay-z'yi sözleriyle darmadağın etmiştir. jay-z ve nas anlaşmazlığı, rap müzik tarihinin en büyük karşıtlıklarından biri olmuştu.  Bir kaç yıl sonra barıştılar.

  • Albüm: Stillmatic ( 2001 )

4. Ice Cube - No Vaseline

Kime:
N.W.A (Eazy E,Dr Dre,MC Ren,Dj Yella)
Efsane gangsta rap grubu NWA ile maddi sebepler yüzünden kavga ederek ayrılan Cube'un eski dostlarına olan bütün kinini kustuğu şarkıdır.
Daha önce Elton Jhon ve Pink Floyd'un da menajerliğini yapmış  olan NWA grubunun menajeri Jerry HellerEazy E ile birlikte, İce Cube'un iddia ettiğine göre albüm ve konser paralarını eşit paylaştırmamış ve paraların üzerine yatmışlardır. Bunu hazmedemeyen Cube gruptan ayrılır ve NWA yoluna Ice Cube olmadan devam eder. 

Fakat bir kaç yıl içerisinde Dr. Dre'nin de Eazy ile arasının açılmasıyla N.W.A. efsanesi sona erecektir.

  • Albüm: Death Certificate ( 1991 )

3. Eazy E ft.Dresta & Knocc Out - Real muthafuckin G's

Kime:
Dr. Dre
Snoop Dogy Dogg
Death Row Müzik Şirketi
Gangsta Rap'in ''Baba'''sı olarak da bilinen Eazy E'den; Dr Dre ve Snoop Dogg'un ''Dre Day'' isimli şarkısına karşılık yapılmış , Gangsta Rap tarzının en önemli örneklerinden biridir. Yalnızca şarkı sözlerinde değil,klip olarak da ''Dre Day'' şarkısının klibinde kendisiyle dalga geçenlere ayar niteliğindedir. Dr Dre'nin stüdyo gangsteri kendilerinin ise Compton şehrinin gerçek gangsterleri olduklarını anlattıkları bu şarkıya Dresta ve b.g. Knocc Out eşlik etmiştir.

  • Albüm: It's On (Dr. Dre) 187um Killa ( 1993 )

2. Dr. Dre Ft. Snoop Dogg - Dre Day [ HD Uncut Dirty Version ]

Kime:
Eazy-E
Tim Dog

90ların en iyi çıkış yapan ikililerinden Dr Dre ve Snoop Doggy Dogg'un albümde Fuck wit Dre Day ismiyle çıkan, Eazy-E'yi, hem şarkı sözleriyle hem de klibiyle yerdikleri şarkıdır. Dre'nin yönetmenliğini yaptığı klipte ''Sleazy E'' ismini verdikleri bir oyuncu Eazy E parodisi yapmaktadır. Şarkıda yine NWA grubundan eski arkadaşı olan Ice Cube'a da göndermeler bulunur.

  • The Chronic ( 1991 )

1. 2Pac - Hit 'Em Up (Dirty) (Official Video) HD

Kime:
The Notorious BIG
Puff Daddy
Lil Kim
Junior M.A.F.I.A.
Mobb Deep
Lil' Cease
Chino XL

''Rap Nedir?'' Sorusuna verilebilecek en güzel cevap diyebiliriz. Müzik tarihinde saf öfke ve nefret, başka hiç bir şarkıda böyle dile getirilmemiştir.
Rap müzik otoriteleri ve çoğu rap dinleyicisine göre tartışma kabul etmeksizin yapılmış en iyi diss track. Öyle ki diğer diss şarkılarından ayrı değerlendirilmektedir. Çıtayı çok fazla yükseltmiş; Doğu yakası ve Bad Boy Müzik Şirketi bu şarkının ağırlığı altında ezilmiştir.Çoğu dinleyici bu şarkının Tupac'ın ölümüne sebep olduğuna inanıyor.
EAST-WEST Hip Hop Savaşları olarak bilinen çekişmenin doruğa vurduğu zamanda 1996 yılında yapılan şarkıya Tupac'ın grubu Outlawz eşlik etmiştir

ARKAPLAN:

Tupac müzik kariyerine Doğu'da (New York) başlamıştır. Biggie Smalls ile  1993 yılında bir partide California'da tanışmış ve çok sıkı dost olmuşlardır. Fakat şöhretin getirdikleri ve medyanın Doğu-Batı kışkırtmasıyla sonu hem Tupac'ın hem de Biggie'nin ölümüyle bitecek bir trajedi yaşanacaktır.

Her şey 1994 yılının Kasım ayında Quad Kayıt Stüdyoları binasında Tupac'ın,asker kıyafeti içerisindeki bir kaç siyahi tarafından 5 kurşunla vurulup gasp edilmesiyle başlamıştır. 2Pac'ın temsil ettiğini düşündüğü siyahi yurttaşları tarafından vurulması onu kimseye güvenemez, çocukluk arkadaşı rapçi Stretch'den bile şüphelenir hale getirmiştir. Tupac saldırıdan Biggie Smalls ve Bad Boy Records'un sahibi yapımcı Puff Daddy'i sorumlu tutmuştur. Pac bir davadan yargılanıp hapse girdikten sonra Death Row Records sahibi Suge Knight tarafından kefareti ödenerek serbest bırakılmış. Biggie'nin olaydan aylarca önce yazdığı ''Who Shot ya'' şarkısını kendisine yazıldığını düşünerek iyice öfkelenip Hit Em Up'ı yazmıştır.
Şarkıda ayrıca Biggie'nin karısı Faith Evans ile yattığını iddia etmiştir.

+Bonus: Sagopa Kajmer - Kır Kalbini Ver Elime

Türk Rap'inde de pek çok diss şarkı vardır. Özellikle Ceza ve Sagopa Kajmer'in birbirlerini hedef alarak yaptıkları şarkılar. En iyilerinden biri Sagopa'nın 2005te çıkardığı Disstortion EP albümünün tamamıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugba-yeliz

Bugünlerde yeni bir tane var. Machine Gun Kelly - Eminem arasında. Eminem açık ara gömmüş adamı ( :

aliss37

Sagopa Kajmer <3 Üstad her yerde Ustad

boogeymant

Ll Cool J - To da break of dawn Boogie Down Production - The Bridge is Over Common - The b***h in you Nerede bunlar sadece bilindik isimlerin yaptığı dissler

metojen

Sıralama yaparken genellikle şarkıların rap piyasasında yaptığı etkiyi göz önüne aldım BDP- The Bridge is Over'ı koyacaktım ama fazla oldschool a girmek istemedim.

diyar-basboga-ii

Oldschool ve Newschool nedir bana söylermisin?

metojen

Old school dilimize eski okul olarak çevrilir, burada okuldan kasıt ekôldür. Yani sanatta veya felsefede bu kelime eski tarza ya da geleneksel bir duruma atıf yapmak için kullanılır. Amerikan rap müziği 90'lar öncesi için oldschool diyebiliriz mesela. New school'u da tam tersi olarak algılıyorum, yeni türeyen,özgün anlamında.

Görüş Bildir