Görüş Bildir
Haberler
Rabia Naz Vatan'ın Ölümünü Araştırmak İçin Kurulan Meclis Komisyonu, Giresun’a Gidecek

Rabia Naz Vatan'ın Ölümünü Araştırmak İçin Kurulan Meclis Komisyonu, Giresun’a Gidecek

FreiGeist
29.10.2019 - 14:50

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan ve benzer şüpheli çocuk ölümleri için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Eynesil'de incelemelerde bulunacak, baba Şaban Vatan ile görüşecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

13 Nisan 2018'de evinin önünde yaralı halde bulunduktan sonra hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, çalışmalarına başladı. 

DHA'nın aktardığı bilgiye göre komisyon, perşembe günü yapacağı toplantıda çalışma takvimini belirleyecek. İl dışına çıkma kararı da alan komisyon, ilk gezisini Rabia Naz Vatan'ın yaşamını yitirdiği Giresun’un Eynesil ilçesine yapacak. 

Komisyon üyeleri burada Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin incelemelerde bulunacak, ayrıca baba Şaban Vatan ile o dönem görevde bulunan emniyet görevlileri ve avukatlarla görüşecek.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan günü evinin önünde saat 17:00 sularında ağır yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. 

Çocuğunun intihar ettiğine inanmayan baba Şaban Vatan iz sürmüş, kendi imkanlarıyla edindiği bulguları basın ve sosyal medya aracılığı ile paylaşmış, yetkililere Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılması için defalarca çağrıda bulunmuş ve hatta ilçe merkezinde bir de miting düzenlemişti.

Türkiye onun aylar süren mücadelesinden, Metin Cihan tarafından paylaşılan bir dizi tweet sayesinde haberdar olmuştu.

Baba Şaban Vatan çocuğunun siyah Doblo süren bir sürücü tarafından öldürüldüğünü, delillerin karartıldığını ve olayın etkili siyasi isimler tarafından örtbas edildiğini düşünüyordu.

Ardından baba Vatan'ın mücadelesi kamuoyunun gündemine yerleşmişti.

Sosyal medyada defalarca #RabiaNazınÖlümüAydınlatılsın çağrısı yapılmıştı.

Kadın Meclisleri 'adalet' çağrısı ile birçok ilde protesto kararı almıştı.

Giresun Sulh Ceza Hakimliği, Şaban Vatan için Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gözlem için yatırılmasına karar verilmişti.

HSK, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmada, baba Şaban Vatan'ın "müfettiş incelemesi yapılması" talebi doğrultusunda inceleme başlatmıştı.

Verilen araştırma önergesi reddedilmişti.

Haziran ayında Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür. Bu tür eleştirel konulara girince ne yazık ki AKP'liler telefon açıyor” demişti.

Temmuz ayında, çocuğun şüpheli ölümüne ilişkin araştırma komisyonu kurulması önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti.

Komisyon, 23 Ekim'de ilk toplantısını yapmıştı...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
13
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Elimden bir şey gelmediği için utanıyorum, komisyondan da umudum yok. Şüpheli bir ölümün üstüne gitmeyip deliller karartılmaya çalışıldı, cinayet olduğu ve b... Devamını Gör

Yağız Utku

Komisyon deyince öyle bağımsız, tarafsız ve belirli konularda uzmanlar sanırsın. Halbuki olayı örten adamlar bunlar zaten nasıl bir sonuç bekliyorsunuz? Tam... Devamını Gör

birşey çıkmayacak bilerek he öyle oldu deyip onaylayacaklar merak etmeyin.