Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Putin, Türkiye'ye Özel Ekonomik Tedbirlerin Uygulanması Kararını İmzaladı

 > 
163PAYLAŞIM

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye yönelik özel ekonomik tedbirler uygulanması yönündeki karara onay verdi.

Sputnik'te yer alan habere göre Türkiye'ye özel ekonomik tedbirlerin uygulanması kararını imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye yargı yetkisinde olan kurum ve kuruluşların Rusya’da bazı çalışmalarda bulunmasını yasakladı.

Rus işverenlerin Türk vatandaşı çalıştırmalarına yasak

Putin ayrıca Rus işverenlerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarını işe alımına da yasak getirdi.

Öte yandan Putin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye’ye vize muafiyetini durdurma kararı alındığını yineledi.

'Türkiye vatandaşlarını istihdam etmek yasak'

Kremlinden yapılan açıklamada, "Rusya hükümetinin listesinde yer almayan işverenlerin 1 Ocak 2016'dan itibaren, söz konusu işverenlerle 31 Aralık 2015'ten sonrası için anlaşma ve sözleşmesi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlarının istihdam etmesi yasak" deniyor.

'İthalatı yasak ürünleri Rusya hükümeti belirleyecek'

Açıklamada, bazı Türkiye menşeili ürünlerin Rusya'ya girişini öngören dış ekonomik işlemlerin yasaklandığı veya kısıtlandığı belirtildi. Ülkeye ithalatı yasaklanan ürünlerin, Rusya hükümeti tarafından belirleneceği ifade edildi.

Türkiye'ye tur paketlerinin satışları durduruldu

Ayrıca tur operatörlerinin Türkiye'yi ziyareti öngören tur paketlerini Rusya vatandaşlarına satışını durdurması emredildi. Rusya Devlet Başkanı, iki ülke arasında charter uçuşlarını da yasakladı. Kararda ayrıca Azak Denizi ile Karadeniz'in Rusya sahasında Türk gemilerinin yasadışı olarak bulunmasının ve hareketinin önlenmesi için limanlarda kontrolün artırılmasını emretti.

Türk şoförlere denetim artırılıyor

Putin'in imzaladığı kararla, güvenliği sağlanması amacıyla Rusya topraklarında Türk kamyon ve TIR sürücülerinin faaliyetine yönelik denetim artırılıyor.

Putin, Rusya hükümetinden, söz konusu tedbirlerin kapsamı dışında tutulan ticari sözleşmelerin belirlenmesini emretti.

Yemi bir emre kadar yürürlükte kalacak

Kararın, 28 Kasım'da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Balıkesir'de Rus uçağının düşürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. Biz böyle olmasını arzu etmezdik, istemezdik ama maalesef böyle bir şey oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz" demişti.

Erdoğan'dan Rusya Açıklaması: 'Böyle Olmasını İstemezdik' - onedio.com
Erdoğan'dan Rusya Açıklaması: 'Böyle Olmasını İstemezdik' - onedio.com

Erdoğan, Türkiye'nin 'gerilimin, çatışmanın, husumetin ve acının tarafında yer almadığını' belirtip Paris'teki İklim Değişikliği Zirvesi'ni Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tamiri için 'bir fırsat' olarak değerlendirmişti.

Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir