Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Putin'e Kötü Haber

 > 
14PAYLAŞIM

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ham petrol üretiminde tedarik politikasını değiştirmedi. Üyeler toplamda günde 31,5 milyon varil petrolü piyasaya sürecek. Bu karar, Rusya gibi ekonomisi petrol ihracatına dayanan ülkelerde gelir kaybı demek.

Dünyada petrolün üçte birini çıkaran Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), yüksek miktarda ham petrol tedarik politikasını değiştirmedi. Ülkeler toplam üretim miktarını 1,5 milyon artırarak günde 31,5 milyon varil üretme konusunda anlaştı.

Brent petrolün varil fiyatı gün içerisinde 1 Dolara yakın düşüşle varil başına 42,77 Dolara geriledi. ABD’de petrolün varil fiyatı da 40 Doların altına indi.

Bu karar, Rusya, Suudi Arabistan, İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi başlıca petrol ihracatçısı ülkelerin gelir kaybına neden olacak.

Pazar payı kavgası

Ancak başta Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olmak üzere büyük üreticiler petrolü ucuzlatarak, kaya gazı üreten ABD'li rakiplerini piyasadan dışarı itmeyi planlıyor. Suudi Arabistan hafta başında yaptığı açıklamada, 'eğer diğer ülkeler üretimi kısarsa biz de kısarız' açıklamasını yapmıştı. Ancak Rusya, İran ve Irak bu çağrıya yanaşmadı.

İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, tedarik kısıtlaması teklifini ancak tam potansiyelde üretime geçtiklerinde tartışabileceklerini söyledi. Irak Petrol Bakanı Adil Abdel de gelecek yıl üretimi artıracaklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Naimi ise İran'ın üretim artışının küresel talep tarafından karşılanabilmesini umduklarını söyledi.

Reuters, Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir