Prof. Dr. Beril Dedeoğlu Hayatını Kaybetti

 > -

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastanede tedavi gören Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, hayatını kaybetti.

AA'nn aktardığı bilgiye göre, Şişli'deki Florence Nightingale Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Dedeoğlu yaşamını yitirdi.

Dedeoğlu'nun hayatını kaybettiği haberinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, taziye mesajı paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Dedeoğlu'nun kaybından derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Dedeoğlu, 28 Şubat'ta hastaneye kaldırılmıştı.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nin bağlı olduğu Demiroğlu Bilim Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Dedeoğlu'nun hastanenin acil servisine getirildiği ve yapılan tetkikler sonucu baloncuk yırtılmasına bağlı beyin kanaması tanısı konulduğu belirtilmişti. 

Dedeoğlu'nun operasyona alındığı ve kanamanın durdurulduğu aktarılan açıklamaya şöyle devam edilmişti: 

"Sayın Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun operasyon sonrası yoğun bakım ünitemizde tıbbi tedavisi ve takibi halen sürmektedir. Yaşamsal fonksiyonlarına ait bulgular iyi olmakla birlikte, hayati riski devam etmektedir."

Beril Dedeoğlu kimdir?

Beril Dedeoğlu, 1961 yılında İstanbul'da doğdu. 1982 yılında Galatasaray Lisesinden mezun olan Dedeoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü 1986 yılında bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Dedeoğlu, 2005 yılından itibaren Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı'nı yürüttü.

Çeşitli gazetelerde dış politika üzerine yazılar yazan Dedeoğlu, geçen yıl ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliğine atandı. Aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu Üyesi olan Dedeoğlu, 2015 yılında kısa bir süre Avrupa Birliği Bakanı olarak da görev yaptı. Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun, Avrupa Birliği, uluslararası politika, uluslararası güvenlik alanında çok sayıda araştırma, makale ve kitapları bulunuyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir