Bir Dönem 'Müzik Dünyasına Hükmeden' Prestij Müzik Ailesi'nin Hikayesi

 > 
204PAYLAŞIM

90'ların başında kurulmuş bir şirket olarak bilinse de, aslında şirketten öte büyük bir aileydi 'Prestij Müzik'. İşte Televole haberlerinde sıkça karşımıza çıkan, dönemin en ünlü sanatçılarını bünyesine transfer etmiş bir kardeşlik hikayesi, Prestij müzik...

1. 90'ların sonu, 2000'lerin başı...

O zamanlarda spor-magazin konseptiyle yayın yapan Televole'de birkaç haberden birinde 'onlar' var. Prestij Müzik ailesi! 

Mahsun-Alişan-Özcan üçlüsü, Topaloğlu kardeşler ve sonradan aileye katılan onlarca ünlü sanatçı ile Prestij Müzik, o yıllarda müzik dünyasına hükmetti.

2. 1990 yılında kurulmuştur

1990 yılında Burhan Aydemir, Mustafa Topaloğlu ve Hilmi Topaloğlu tarafından kurulmuştur. Mustafa Topaloğlu'nun ayrılmasının ardından üçüncü ortak Mahsun Kırmızıgül olmuştur. 

90'ların ortalarındaysa büyük transferler bir bir yapılmaya başlanacak, 'aile' müzik piyasasına damgasını vuracaktı!

Görsel: Küçük Onur'un küçük olduğu zamanlar ve Hilmi Topaloğlu.

3. Prestij Müzik'i 'Prestij Müzik' yapan adam: Mahsun Kırmızıgül

Kaçımız 8 başarısız kasetten sonra çekip evine dönmek yerine piyasaya 800 bin küsür satmış Alem buysa kral benim şarkısıyla çıkabilecek cesarete ve yüreğe sahip olabilirdi?
Kaçımız Unkapanı'nda 7 yıl sürüm sürüm sürenerek, çayçılık yaparak miskin bekar otel odalarının küflü rutubetli kokusu altında gelecek planlamış ve kurduğu Prestij Müzik şirketiyle 6 yıl müzik piyasasının kalbi olabilmeyi başarabilirdi?

ekşi sözlük / afrozist

4. Unkapanı'na 'Kurtkapanı' diyen sanatçılar

Müzik dünyasında sanatçının sömürüldüğünü düşünen ve elde ettikleri geliri müzik piyasasına yatıranlardan oluşan Prestij Müzik, ilerleyen dönemde Microsoft ve Vestel ile işbirliğine gidecek kadar inovatif bir şirketti.

5. Prestij Müzik'in üç ası

Mahsun-Alişan-Özcan üçlüsü, o yıllarda tırmanışını sürdüren arabesk fantezi müzik türünün en ünlü yorumcularıydı ve Prestij çatısı altındalardı. 

Her etkinlikte bir arada olurlardı...

6. İyi günde de, kötü günde de.

7. Prestij'in 'bomba transferleri'

Prestij Müzik ailesinin efsane olduğu zamanlarda kadro şu şekildeydi;

 • Mahsun Kırmızıgül

 • Alişan

 • Servet Kocakaya

 • Adnan Şenses

 • Feridun Düzağaç

 • Edip Akbayram

 • Ferhat Tunç

 • Seher Dilovan

 • Suat Suna

 • Mustafa Sandal

 • Murat Göğebakan

 • Zerrin Özer

 • Suavi

 • Grup Vitamin

 • Özcan Deniz

 • Güçlü Soydemir

 • Yavuz Bingöl

 • Gülşen

 • Kibariye

 • Songül Karlı

 • Seda Sayan

 • Ömer Danış

 • İzzet Altınmeşe

(Milliyet 1997)

8. Her müzik türüne kapı açıktı, Prestij büyüdükçe büyüyordu!

Prestij Müzik ailesi, arabesk fantezi türünde eserler sunan sanatçıların ağırlıkta olduğu bir topluluktu. Ama tek sesli değildi...

Zamanında Pentagram'da da bulunmuş Murat Net'in kurduğu rock-pop tarzı müzik yapan Reflex grubu da Prestij Müzik'ten bir albüm çıkarmıştır. 

(Milliyet 1997)

9. Ataklar hız kesmedi; 2000'de Microsoft ile anlaşma yapıldı, sonra da Vestel'le...

(Milliyet 2000)

10. Bu esnada 'gerginlikler de başladı'

Prestij'in MMC TV kanalı ile kendi yapımlarını öne çıkarması, rakip müzik şirketlerinin de benzer bir politika izlemesine, müzik dünyasının lider kurumlarından Kral TV üzerinde lobi oluşturmasına sebep oldu. 

90'lar ve Mahsun, Alişan, Özcan diye sıraladığımızda bir eksik sizin de dikkatinizi çekiyor olmalı. Orada bir 'İbo' eksik değil mi? Evet, bir çok sektörde yer alan Tatlıses, müzik yapımcılığında da 'İdobay' ismiyle yer alıyordu ve bu ailenin karşısındaydı! 

Bu sektör, iki büyük firmayı kaldırmazdı. Artık savaş başlamıştı...

(Milliyet 1999)

11. Savaş, beraberinde TV ambargosu getirdi, Prestij ailesi isyan etti

(Milliyet 2000)

12. Prestij Müzik vs Tatlıses İmparatorluğu!

TV kanalları, radyolar, sanatçılar bu iki saftan birinde yer aldı. Radyo kanalları ve TV'ler, plak şirketine dahil sanatçıları öne çıkarmak için satın alınabiliyordu, bu normaldi. 

İdobay'ın Küçük İbo'su, Prestij'inse Küçük Onur'u vardı.

13. ve bu rekabet sonrasında dağılmalar başladı...

Çıkış yaptıkları dönem patlak veren, o zamanki konsepti spor magazin olan Televole'nin, "Ben anadolu takımı olduğu için Trabzonspor'u tutiyem" diyen Küçük İbo  ile beraber daimi müşterileriydi.
Şarkıları bile senkron söyleyen bir komünü kurmuşlardı, iyiydi ama koskoca Sovyetler Birliği dağıldı, Prestij Müzik mi dağılmayacaktı?
İlk firelerini Yavuz Bingöl ile verdiler. Ormanlık bir yerde arabası bozulan Yavuz Bingöl, arabası tamir olana kadar İbrahim Tatlıses'in oteline sığınınca, Mahsun, onun düşman topraklarına geçtiğini iddia ederek, yolu gösterdi.
Bundan bir kaç vakit sonra da, Mahsun Kırmızıgül sevgilisi, iddialara göre de imam nikahlı eşi Seda Sayan'ı tokatlayınca, grup komple dağılma sürecine girdi. Bu tokatlama olayı iyi reyting getirince de "Ben anadolu takımı olduğu için Trabzonspor'u tutiyem" tarzı spor magazin programlarının yerini "kim nerede, yiyişiyor" tarzı magazin programları aldı.
Öyle bir tokattı ki, bir şirket batırdı, günümüz türk televizyonculuğuna yol verdi. Şimdi herkes bir başına. Serdar Ortaç - Ebru Gündeş dostluğu gibi dostluklar yok.

ekşi sözlük / uhc

SİZCE PRESTİJ MÜZİK Mİ, İDOBAY MI?

Prestij Müzik
İdobay

14. Ekonomik krizden etkilenen Prestij, iflasa doğru giderken Kırmızıgül payını devretti ve kurtuldu

2001 ekonomik krizinden Prestij de kurtulamadı... TV'de onlara uygulandığını düşündükleri ambargo da işleri kötü etkiledi. 

Dağılma süreci başlamıştı. Mahsun Kırmızıgül ayrıldı, Ulus Müzik ile birleşip U P Müzik ismini alan şirket de daha sonra iflas etti, farklı isimlerle tekrar kuruldu, sektördeki varlığını sürdürdü.

MÜYAP'ın kurucu müzik şirketlerinden oldu. 90'lara damgasını vuran Prestij Müzik'in, müzik dünyasına hükmeden kısa geçmişi bu şekildeydi.

(Milliyet)

Tüm Prestij Müzik ailesinin bir arada seslendirdiği 'Kardeşlik Türküsü' unutulmadı.

15. İşte 'Kardeşlik Türküsü' klibi

aradan yıllar geçti, ama unutulmadılar...

ve unutulmayacak gibiler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cengiz-kalikoglu

Prestij müziğin 1990-1992 de ilk kurulduğunda adı Nokta Müzikti. Daha sonra 2003 gibi batınca Popüler Müzik adı altında 1 yıl sürecek olan yeni bir şirket kurmuş ancak o da batmıştı.

tc-ahmet-ozan-sen

Neredesin Firuze de bu olayları anlatır, şu üstteki arkadaşın dediği gibi. Özcan Deniz'in (Ferhat) Almanya'dan gelip İstanbul'da ünlü olma öyküsüdür o film. Hilmi Topaloğlu'nu Haluk Bilginer, Burhan Aydemir'i Cem Özer, Mahsun Kırmızıgül'ü de Ragıp Savaş oynuyor. Ama Ata Demirer kimi temsil ediyor bilmiyorum.

veysel-kal

Hadi o zaman Neredesin Firüzeyi izleyin

wednesday-addams

küçük onur'un acı günlerim dizisi küçük ibo'nun ise kendi adını taşıyan dizisi vardı. acı günlerim'de gecelerin yargıcı, küçük ibo'da raşit ağabey vardı hatta raşit ağabey levent üzümcü'ydü...

oliver

çocukken(90'ların ortaları) denizden gelip duş/yemek faslını geçtikten sonra kral tv'yi açardık. top 20, top 10 listeleri olurdu.. 3 kuzen "sıradaki şarkı senin/benim" diyerek bahtımıza çıkacak şarkıyı heyecanla beklerdik.. Vay be.. Çocukluğumu geri verin lan bana!!

Görüş Bildir