Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Plastik Şişe ve Çamurdan Yapılan Kurşun, Ateş ve Depreme Dayanıklı Çevre Dostu Evler

 > 
845PAYLAŞIM

Nijerya dünyada bir ilke imza atıyor. Barınma sorununu çözmek için yüksek maliyetli ev yapımı yerine plastik şişeler ve çamurdan evler inşa ediyor. Üstelik bu evlerin en önemli özelliği, çevre dostu olmaları...

Kaynak: http://www.trueactivist.com/nigerians-ar...

Nijerya'da ortaya çıkan barınma sorunu, yaklaşık 16 milyon daire gerektiğine işaret ediyor.

Geleneksel evlerin yapımı ise oldukça yüksek maliyetli. Nijerya da bu maliyetlerden ötürü sivil toplum örgütlerinin önerdiği bir ev yapımına başvuruyor. Halk, plastik şişelerden ve çamurdan ev yapımını benimsemiş durumda.

Plastik kullanımının oldukça yüksek oranlarda olması ve doğaya verdiği zararın bu oranın kat kat üstünde olması, yeni bir kullanım alanı yaratma fikrini ortaya çıkarıyor.

Amanda Froelich True Activist’te kaleme aldığı yazısında "Doğrusu, çevremiz o kadar plastiğe boğulmuş durumda ki, araştırmalar 2050 yılına kadar gezegendeki tüm kuşların yüzde 99’unun bağırsaklarında plastiğe rastlanacağını öngörüyor," diyor.

Plastiğin kullanım alanının değişmesi ve atık sahalarından artık uzaklaşması gerekiyor.

Bu gerekliliği gören ve kolları sıvayan Kaduna merkezli sivil toplum örgütü “Yenilenebilir Enerjiler Derneği” ve Londra merkezli “Africa Community Trust” örgütü evsizlik sorununa da çözüm olan bu projeyi ortaya koyuyor.

Doğayı plastikten arındıran bu evler aynı zamanda sıfır karbon emisyonu üretecek şekilde tasarlanıyor.

Şişeler önce kumla dolduruluyor, ardından şişeleri bir arada tutmak için çamur ve çimento kullanılıyor. Bu şekilde oldukça sağlam duvarar inşa ediliyor.

Bu duvarlarla, hem iyi bir oda sıcaklığı sağlanıyor, hem de kurşun, ateş ve depreme dayanıklı evler ortaya çıkıyor.

İnşa edilen 2 odalı evlerin her biri için 14 bin plastik şişe kullanılıyor. Günde 3 milyon şişenin çöpe atıldığı Nijerya'da, bu evler sayesinde atık sahaları plastiklerden arındırılıyor.

Kullanılan şişeler farklılık gösterdiği için evler de birbirinden farklı görünümlere sahip.

Şişelerin içi kumla doldurulduğunda ağırlıklarından ötürü en fazla 3 kata kadar çıkılabiliyor. Rengarenk, kısa ve birbirinden farklı görünüşe sahip evler inşa ediliyor.

Bu uygulama ABD'deki plastik atıklar için de uygulanırsa, evsizler için ev istihdam etmek mümkün olur.

ABD’de, yıllık 47 milyar plastik şişenin %80’e yakın bir kısmı atık sahalarına gidiyor. Off Grid World’ün aktardığına göre, eğer ABD bu şişeleri Nijerya gibi yerlerde böyle bir proje için kullanırsa, günde 9.257 ev yapılabilir. Bu da 1 yılda yaklaşık 3,4 milyon eve tekabül ediyor. Sokaklarda yaşayan 3,5 milyon kişi göz önüne alındığında, bu plastik evler evsizlik sorununa da önemli bir çözüm olarak düşünülebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kay

Aslında güzel fikir, iklim şartlarına dayanıklıysa ben de kendime ait bir arsaya yapmak isterim böyle bir şey

versayli-aksansiz-asilzade

arı kovanı gibi.arılarda afrikalılarda sömürülüyor.(koca yürekli arı:p

alp-aras

keşke o kadar plastik şişeyi geri dönüştürselermiş daha mantıklı bir malzeme bulunabilir ev yapmak için

karekafa

muhtemelen bu dönüşümü sağlayacak imkanları olmadığı için böyle bir çözüm bulmuşlardır.

alp-aras

yüksek makamlar devreye girebilirdi. en ufak şeyde dünya ayağı kalkarken ordaki insanları düşünemeyecek kadar sorumsuzuz'herşey medyadan ibaret!'

mnyksvsc

Depreme dayanıklı olmasını sallamışlar bence.

ugurcan-pece

yoo düşün deprem oldu kafana gelicek tek sey şişe ölme ihtimalin yok :D

logicaldoor

Tam olarak öyle değil. 10 blok standart bir tuğlanın ortalama ağırlığı 2,5 Kg'dır. Bu tuğlalar birbirleri ile daha sıkı tutunacak bir tasarıma sahiptir. Çevresel öğelerin de desteğiyle sarsılma vs. durumlarda daha fazla mukavemet gösterirler. Burada bahsediler şişelerin ise içleri kum dolu ve dış yüzeyleri tutunmaya yardımcı bir özelliğe sahip değil. Resimlerdeki şişeler de 2 Kg'lık şaşallar var. Kabaca resimdeki duvarda 100x50 şişe olduğunu varsayarsak 5000 şişe yapar ki bu da yaklaşık 10 tonluk bir ağırlık eder. Yani yıkılırsa gayet ölebilirsin. Yalnız binalar tek katlı ve dairesel tasarımı ile yıkılsa bile duvarların içeri değil de dışarı çökmesi söz konusu olabilir. Kaldı ki, Nijerya'da silahlar yüzünden ölme riskin deprem yüzünden ölme riskinden yüksektir. Yani kurşun geçirmemesi daha iyi bir özellik...

ugurcan-pece

açıklaman için teşekkür ederim :D Mühendis kafası böyle çalışıyor abi :D

woodturner

Çöplerini atacak yer arıyorlar

Görüş Bildir