Charlie Hebdo Saldırısına Türkiye'den İlk Tepki

 > 
43PAYLAŞIM

Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Türkiyeden ilk açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Çelik, saldırıyı kınayarak, "Paris'in merkezinde bu kadar profesyonel bir şekildeki saldırıya dikkat çekmek lazım" dedi.

Paris'teki katliama Türkiye'den ilk açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. İşte Çelik'in açıklamaları:

Profesyonel saldırı

"Bütün insanlara yapılmış bir eylemdir. Kınıyorum. Görüntüleri izledik. Merkeze geliyorlar derginin merkezine. Son derece sakin bir biçimde geldiler ve saldırdılar. Bu masum insanlara yapılmış bir saldırı. Paris'in merkezinde bu kadar profesyonel bir şekildeki saldırıya dikkat çekmek lazım.

Müslümanlar çok incindi ve protesto yaptılar. Bu saldırıyla bunun bağdaştırılmaması lazım. Müslümanlar bu olayı kınarlar. Hedeflenen başka şeyler var bence. Neyi hedeflediklerine bakmak lazım."

Karikatüristler Charlie Hebdo saldırısını kınadı

Ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris’te bulunan merkezine silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. En az 12 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilen saldırının ardından, saldırganlar olay yerinden kaçtı. Dünya’nın birçok yerinden tepki yağan saldırıyı Türk mizahçılar da kınadı…

Erdil Yaşaroğlu (Peguen):  Mizahçı arkadaşlarımıza yapılan bu saldırı çok üzücü. Karikatüre silahla karşılık vermek çok korkunç.

Yılmaz Aslantürk (Uykusuz): Mizahçıyı sindiremez, korkutamazsın. Elindeki kalaşnikoftan daha iyi taramalar yapar çünkü.

Cem Dinlenmiş (Penguen):  Saldırı sanki kendi dergimize yapılmış gibi Charlie Hebdo’da yaşanan acıyı ve yası paylaşıyorum. Hangi inançtan, kültürden ya da düşünce dünyasından olursa olsun nefret, ayrımcılık ve şiddet eylemlerine karşı mizahı ve barışçıl dili savunacağız.

Ercan Akyol (Milliyet Gazetesi):  Müthiş bir Ortaçağ zihniyeti yaşanmaya devam ediliyor. Bundan da en çok yazan, çizen, düşünen insanlar zarar görüyor. Meslektaşlarım adına çok üzgünüm. Bizler uluslararası camiada kardeşiz, meslektaşız. Yüreğim parçalandı. Bu saldırı kabul edilebilir olmadığı gibi çok da vahşicedir... Fundamentalizmin en çok rahatsız olduğu şey alaydır. Çünkü alay korkunç bir silahtır. Onların bütün kurgularını bozar. Çağdaş dünyada bir tek mizahı anlayıp ondan korkar ve tahrik olurlar.

Serkan Altuniğne (Penguen): Düşünen adam yazar, çizer, konuşur derdini insanca anlatır. Düşünemeyenin ne yaptığı ise ortada... Çok üzgünüm...

Alpay Erdem (Uykusuz): Korkunç... Charlie Hebdo... Saldırıyı Şiddetle kınıyorum... İnsan Öldürmek ne demek, mizahçı öldürmek ne demek... Yazıklar olsun...

  • CNN Türk ve Hürriyet
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir