Görüş Bildir

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den Korona Mutasyonu Açıklaması: 'Aşının Korumasını Geçebilir'

Haberler
> Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den Korona Mutasyonu Açıklaması: 'Aşının Korumasını Geçebilir'

Dünyada onaylanan ilk Covid-19 aşını geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, İngiliz basınına açıklamalarda bulundu. Türeci ile Şahin çifti, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz” derken, “Mu varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir' dedi.

NTV'nin derlediği habere göreABD’li ortağı Pfizer ile birlikte dünyada onaylanan ilk Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, İngiliz The Times gazetesine konuştu.

Koronavirüsün varyantları ile ilgili konuşan bilim insanları, mutasyonların henüz ilk aşamada olduğunu söylerken, durumun çok daha farklı boyutlara ulaşabileceğini söyledi.

'Bu uzun bir savaş olacak'

'Bu uzun bir savaş olacak'

Varyantlar üzerine sorulan soruya Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz” derken, “Şu an kullanılan aşılar koronavirüsün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Uğur Şahin, “Bununla birlikte virüs oyunu değiştirecek yeni yetenekler diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yeni yollar bulabilir” şeklinde konuştu.

'Mu Varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir'

'Mu Varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir'

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ilgilenen varyant kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili konuşan Şahin, verileri analiz ettiklerini belirterek, “Mu Varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir' dedi.

Güçlendirici olarak üçüncü doz aşılamayı desteklediğini belirten Şahin, 'Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir fikir' şeklinde konuştu.

Dr. Özlem Türeci ise, mRNA aşılarının gelecekte olabilecek alerji benzeri hastalıkları engelleyebileceğini belirtirken, 'Aşının Covid-19’a karşı başarılı olması bunun diğer hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmiyor. Bütün şartlar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
21
16
7
6
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
voyvals men

Bu sadece benim görüşüm ilerde haklı çıkar mıyım bilmem ama bence aşılar bağışıklık sistemini tembelleştirdiği için maalesef aşı olanların yeni mutasyonlara... Devamını Gör

voyvals men

Çünkü bugün bir haberde okudum dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet'te dünyanın önde gelen bilim adamlarının desteklediği bir makale vardı 3. doz aşı olmayın yan ... Devamını Gör

ortalık karışık

yaşam şekillerinin değişmesi lazım küçük alanalrda aşırı kalabalıklar yerine yatay yerleşme düzenine geçmemiz gerekiyor esas problemlerden biri bu yylar ala... Devamını Gör