Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'a Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi

-

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi soruşturmasında, aralarında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın da bulunduğu 9 kişi için,  "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay

İddianamede Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Necmiye Alpay, Kemal Sancılı, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut şüpheli sıfatıyla yer aldı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre iddianamede, KHK ile kapatılan Özgür Gündem'in yayın politikasının Cumhuriyetin niteliklerin; siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek olduğu belirtildi. 

 32 sayfalık iddianamede gazetenin PKK'nın sözcülüğünü ve propagandasını yaptığı belirtilirken gerekçe olarak şunlar gösterildi:

  • PKK'nın üst düzey yöneticilerinden "Hüseyin Ali" lakaplı Mustafa Karasu'nun gazetede köşe yazarlığı yapması ve PKK'nın kurucularından Muzaffer Ayata'nın da yazar kadrosunda yer alması.

  • "KCK'nın yürütme konseyi eş başkanlarından 'Buse Hozat' kod adlı Hülya Oran'ın beyanlarına yer verilmesi ve köşe yazarlığı yapması.

  • Abdullah Öcalan'ın 2012 ile 2014 yılları arasında gazetede 'Ali Fırat' kod ismiyle yazılarının yayınlanması.

  • PKK'nın yöneticilerinden Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Cemil Bayık, Bahoz Erdal kod isimli Fehman Hüseyin, Rıza Altun'un beyanlarına yer verilmesi.

  • "Gazetenin 'BINEVŞ' ekinde Abdullah Öcalan'a ait fotoğrafların paylaşılması, gerilla denilen bayan şahısların kamuflajlı fotoğraflarının paylaşılarak kadın ve anne dergisi gibi gösterilmesi, anne ve çocukları ön plana atarak KCK'lı yöneticilerin yorumlarına yer verilmesi ve bu sayede örgütün aleni bir şekilde propagandasının yapılması.

İddianamede ayrıca örgüt elemanlarının ölüm haberlerinin 'infaz' olarak verildiği, şehit olan güvenlik güçlerimize hakaret edildiği ve Türkiye aleyhinde kamuoyu oluşturulacak her türlü asılsız haberin yayınladığı belirtildi.

Ağırlaştırılmış müebbet istendi

İddianamede 4'ü tutuklu 9 şüpheli hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Hazırlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. 

Mahkemenin 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde bir karar vermesi bekleniyor.

Nöbetçi yayın yönetmenlerine de dava açılmıştı

Nöbetçi Yayın Yönetmenlerine 14,5 Yıla Kadar Hapis İstemi - onedio.com
Nöbetçi Yayın Yönetmenlerine 14,5 Yıla Kadar Hapis İstemi - onedio.com

Özgür Gündem'in "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni" kampanyasına katılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Yazar Ahmet Nesin'in ayrı ayrı 14,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edilmişti.

Hapis cezası istenen bir başka isim Can Dündar

Kampanyaya katılarak gazetede 1 günlük yayın yönetmenliği yapan Cumhuriyet'in eski yayın yönetmeni Can Dündar'ın da 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.

Can Dündar Hakkında Özgür Gündem İddianamesi: 3 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor - onedio.com
Can Dündar Hakkında Özgür Gündem İddianamesi: 3 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir