Can Dündar Hakkında Özgür Gündem İddianamesi: 3 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinde bir günlük "eş genel yayın yönetmenliği" yapan gazeteci Can Dündar ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya hakkında, "terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis talebiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Geçtiğimiz haziranda gazetenin kampanyasına destek verdikleri için haklarında soruşturma başlatılan gazeteci Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve akademisyen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, savcılıktaki ifadelerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, daha sonra tahliye edilmişti.

Ahmet Nesin, Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu

Hakkında 100’den fazla soruşturma başlatılan ve dava açılan Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmış, gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına polis operasyon düzenlemişti.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesine Operasyon: Çok Sayıda Gözaltı - onedio.com
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesine Operasyon: Çok Sayıda Gözaltı - onedio.com

Dündar’ın savunması yargılama sırasında alınacak

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre iddianamede, Can Dündar'ın 'nöbetçi yayın yönetmenliğini' yaptığı 22 Haziran 2016 tarihli Özgür Gündem'in 7. sayfasında, "HPG eylemleri sürüyor" ve "Bir gerilla yaşamını yitirdi" başlıklarıyla verilen haberlerde, terör örgütü PKK’nın alt yapılanmalarından HPG örgütünün gerçekleştirdiği silahlı eylemler ve hayatını kaybeden bir örgüt mensubuyla ilgili açıklamalara yer verildiği aktarıldı.

İddianamede açıklama içeriği ve görselin, örgütün silahlı eylemlerini meşru gösterdiği ve örgütü övmeye yönelik olduğunu değerlendirildi.

Söz konusu gazete hakkında İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğinin, "PKK terör örgütünün propagandasının yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" gerekçesiyle kapatma kararı verildiği hatırlatılan iddianamede, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olan şüpheli İnan Kızılkaya’nın yazılı savunmasında, "yapılan haberlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini" ileri sürerek iddiaları kabul etmediği, yayın yönetmeni Can Dündar'ın savunmasının ise alınamadığı anlatıldı.

Duruşma 22 Aralık'ta

Zaman aşımı süresi göz önünde bulundurularak Dündar'ın savunmasının alınamaması eksikliğinin yargılama evresinde giderilmesinin uygun olacağı belirtilen iddianamede, şüphelilerden Dündar ve Kızılkaya'nın, "Terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basmak veya yayınlamak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Heyet, duruşmanın 22 Aralık’ta yapılmasını da hükme bağladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016İstanbulPolisTerörgündemtahliye
Görüş Bildir