Kapatılan Özgür Gündem Gazetesine Operasyon: Çok Sayıda Gözaltı

15PAYLAŞIM

Özgür Gündem gazetesi, "terör örgütü PKK propagandası yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" iddiasına yönelik soruşturma kapsamında geçici olarak kapatıldı. Öte yandan gazetenin İstanbul Beyoğlu'nda bulunan merkezine yapılan operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, "terör örgütü PKK propagandası yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yazılı bir açıklama yapıldı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nca Türk Ceza Kanunun (TCK) 302/ 1, 314/2, 220 / 1,2,8 ve 3173 sayılı Terörle Mücadele Yasasını'nın 7/7'nci maddeleri gereğince İstanbul'da yayınlanan Özgür Gündem adli gazetenin sürekli olarak PKK terör örgütü propagandası yaparak bu örgütün yayın organı gibi hareket ettiği iddiası ile ilgili gazete yetkilileri hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde; Anılan gazetenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28. maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılması Sulh Ceza Hakimliği'nden talep edilmiştir. Talep, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 16 Ağustos 2016 gün ve 3825 değişik iş sayılı kararı ile uygun görülerek Özgür Gündem adlı gazetenin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir."

Özgür Gündem'e operasyon: Çok sayıda gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Umut Tepe tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Özgür Gündem gazete binasına polis baskın düzenledi. 

Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Sinan Baran, Fırat Yeşilçınar, Günay Aksoy, Reyhan Hacıoğlu, Doğan Güzel, Ersin Çaksu, Davut Uçar, imcTV Muhabiri Gülfem Karataş, imcTV Kameramanı Gökhan Çetin, Tabip Odası'ndan basın görevlisi Yılmaz Bozkurt, DİHA Muhabiri Mesut Kaynar'ın da aralarında olduğu 10'u aşkın gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer şüphelileri arama çalışmaları devam ediyor.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir