Ayrı Çıktıkları Dünya Turunda Yolları Kesişen ve Sevgili Olan Türk Gezginler: Emre Durmuş ve Yağmur Arat 🌍

-

Onlar şu sıralar en özenilen çiftlerden biri. Evet, gezgin blogger ve YouTuber Emre Durmuş ile Yağmur Arat'tan bahsediyoruz. Gelin hep birlikte bir göz atalım maceralarına!

İlk olarak Emre'den başlayalım. Kendisi 25 yaşında ve tam tamına 3 yıldır dünyayı geziyor.

2015 yılının şubat ayında başlayan macerası onu 4 kıta, 40'dan fazla ülke, 300'den fazla şehire götürmüş!

Hatay'da büyüyen Emre, daha lise yıllarında Türkiye'nin birçok şehrini otostopla gezmiş.

Ardından Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazanıyor ve İstanbul'a yerleşiyor. Ancak üç yılın ardından içindeki seyahat aşkını bastıramıyor ve evindeki tüm eşyaları satıp/dağıtıp hem işini hem de okuduğu üniversiteyi bırakıyor.

Dünya turuna neredeyse parasız çıkan Emre, ilk başlarda düşük bütçelerle seyahat ediyor.

Parasız çıkma nedeni ise bu tura başlamadan önce biriktirdiği parayı bir arkadaşının alması. Yani soyuluyor. İlk yılında genelde otostop çekerek ulaşımını sağlıyor, couchsurfing kullanarak insanların evinde konaklıyor, eğer bulamazsa da dışarda, parklarda, plajda geçiriyor akşamını.

Fotoğraf çekerek, bileklik satarak, hostellerde, restoranlarda, festivallerde ve partilerde çalışarak bütçesini ayarlıyor.

Daha sonrasındaysa sosyal medyadan paylaşımlarını gören insanlar onun dünya turunu destekliyor ve kimi akşam yemeğini ısmarlıyor, kimisi vizesini karşılıyor...

Ardından yazdığı blog yazıları ve hikayeleri sayesinde hayatına seyahat blogger'ı olarak devam ediyor ve şu an bundan para kazanıyor.

Hatta birçok sponsor desteği de var arkasında!

Mutlu olmak için gezdiğini söylüyor Emre ve tabii ki merakından!

Ben meraklı bir insanım. Tahmin ettiğinizden de meraklıyım. Yani küçükken babaannemin sandığının içinde ne var tek tek sayardım. O sandıkta ne saklıyor? Ne var içinde? Çok ilginç değil mi sizce de? Babaannem sandığının içinde ne olduğunu söylese dahi onu benim görmem lazım. Ancak merakımı o zaman giderebilirim.

İşte dünyada böyle bir yer benim için. Keşfedilmeyi bekleyen bir sandık ve benim amacım da o sandığın içinde ne olduğunu öğrenmek. Kendim keşfetmeliyim, kendim görmeliyim, dokunmalıyım. İşte ancak o zaman merakımı giderebilirim.

Seyahat etmek onun için yeni insanlar tanımak ve onların hikayelerini dinlemek demek.

Yeni yerler, kültürler, coğrafyalar görmek onun için ikinci planda!

Hem enfes fotoğraflar, hem de herkesin ilgiyle izleyebileceği videolar çekiyor Emre!

YouTube kanalını merak edenleri şöyle alalım.

Herkesin yaşamak istediği ama bir türlü cesaret edemediği hayatı yaşıyor kısacası!

Dünya turu benim hayatımın en büyük eğitimi. Yani zaten bir eğitimdeyim, kendimi eğitiyorum. Farklı kültürler coğrafyalar insanlarla beraber merak ettiğim şeylerin eğitimini de alıyorum. Sevdiğim bir ülkede kalıp dilini öğrenmeye çalışıyorum. Güney Amerika’nın bir ülkesinde farklı dans kursları almayı planlıyorum. Ayrıca bakış açımında geliştiğine ve bunun fotoğraf gözümü geliştirdiğine inanıyorum. Bir gün iyi bir ışık ustası olmak için güzel temeller atıyorum.

Gelelim Yağmur'a! O da Emre gibi, kendi hayatından, işinden ve monotonluktan bıkmış ve dünyayı gezmeye karar vermiş!

Üniversiteden mezun olduktan sonra Avrupa'yı Interrail ile gezince hayatı resmen değişiyor Yağmur'un. Dile kolay, sekiz ülke ve 18 şehir geziyor. Sıkıcı iş hayatına adapte olamıyor ve istifa edip ilk önce en çok merak ettiği Asya kıtasını gezmeye karar veriyor.

Önce evini kapatıyor ve bütün eşyalarını satıyor; elde ettiği birikimle yola koyuluyor!

Dünya turunun ilk macerası ise Japonya oluyor. Bugüne kadar ise yaklaşık 20 ülke geziyor.

Couchsurfing ile kalacak yerini ayarlıyor, gittiği yerlerde çalışıyor ve onun için en önemlisi de kesin bir plan yapmıyor hiç.

"Yol zaten bana gösteriyor her şeyi" diyor.

3 yıldır süren seyahat macerasında muhteşem arkadaşlıklar edinmiş, muazzam yerler görmüş ve inanılmaz tecrübeler edinmiş...

Tek başına seyahat eden kadınlar ona hep güç vermiş, onlardan ilham almış.

"Eğer ben de size bu gücü verebilirsem ne mutlu bana!" diyor.

"Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, bıraktığınız noktaya dönersiniz. Yolda kazanacak öyle tecrübeler öyle güzellikler var ki, siz de korkmayın yola çıkın, kendinizi yolda bulun…Ve kesinlikle hayallerinizi ertelemeyin, çünkü şu anda yaşıyorsunuz, geleceği bilemezsiniz."

Emre gibi onun da çektiği enfes video ve fotoğraflar var!

YouTube kanalını merak edenleri şöyle alalım.

Sonrası mı? Emre ile yolları kesişiyor ve dünyayı birlikte gezmeye karar veriyorlar!

Daha önceden birbirlerini tanıyorlardı, arkadaşlardı fakat Emre sürekli seyahat halindeydi ve flört aşamaları bile kısıtlıydı.

İşte tam da bu süreç içerisinde Yağmur da yalnız dünya turuna çıkmaya karar veriyor. Daha sonra da yolları kesişiyor. Bu videoda da onu anlatıyorlar. 🤗

Şu sıralar herkesin imrendiği çiftlerden biri diyebiliriz! 😍

Yalnız başladıkları maceralarını birleştirmeye karar veren Yağmur ve Emre çifti, artık aynı hayalin peşinde koşuyorlar.

Daha çok yer görmek, daha çok insanla tanışmak, daha çok eğlenmek ve öğrenmek!

Biz de onların mutluluklarının ve gezmelerinin daim olmasını diliyoruz...

Umarız bu seyahatiniz birçok insana güç verir ve birçok insanı cesaretlendirir...

Çok paraya, çok zengin olmaya gerek yok mutluluk için!

Ne demişler:

👏👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-cavusoglu5

herkes kendine bir yöntem belirler hayatla ilgili... bu uzaktan veya yakından insanlara yarar sağlayabilir... napsınlar, dünyada siviller katlediliyor diye, güçlerinin yetmeyeceği ve zaten yapabileceklerine inanmadıkları boş çabalara mı girsinler... senin gibi sadece meyve veren ağaçları mı taşlasınlar... herkesin yapabileceği şeyler vardır, diğer insanlar için... onlar, insanlara diğer insanları ve hayatlarını gösteriyorlar, bu kendi başına müthiş bir fayda... şimdi çenenizi kapatın, onların yaptıklarındaki güzellikleri görmeye çalışın, onları yapmadıkları için eleştirmek yerine, siz yapın! Haset etme, sen yap...

su-salander

gokhan96

Çekimserim... Dünyanın bir tarafında siviller katledilirken, dünyanın tadını çıkarmaya çalışmak..? Yapay kıtlığa karşı sivil savunma örgütleri ile bağlantıya geçip bir şeyler yapmaya çalışmak, Dünya mülteci sorununa çözüm aramaya çalışmamız gereken yerde keyfimize bakmaya çalışmak..? Modern köleliğe, kapitalizme savaş açmak gerekmez mi? Ben muhtaç durumda olsaydım, birileri beni düşünüyor, birileri umarım bana yardım edicek çalışmalar yapıyor diye kendimi avuturdum, o insanlara yardım etmemiz, gerekmez mi? Bence dünya birileri ağlarken, gülmeye değer değil!

mustafa-cavusoglu5

bu söylediklerini sen yap... veya bize anlat, sen ne yaptın o insanlar için...?

gokhan96

Ben öğrenciyim adım adım geliyorum.

esmanur-bostanci

bunlar hayatı yaşıyo amk biz anca kısır döngü halinde günlerimizi yaşıyoruz.

gzm-ynklr

oh ne güzel

Görüş Bildir