Ortak Heyet ve Olay Yeri İnceleme Binaya Girdi: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Neler Oldu?

 > 
38PAYLAŞIM

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 'ortadan kaybolması' ile ilgili Suudi ve Türk yetkililer ortak çalışma grubu oluşturdu. Ekipler dün akşam saatlerinde Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na giderek incelemede bulunmaya başladı. İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu aktarıldı. Suudi ve Türk yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı. 

Kaşıkçı'dan konsolosluk ziyareti sonrası bir daha haber alınamamıştı.

Reuters: 'Türk Polisi Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Öldürüldüğünü Düşünüyor' - onedio.com
Reuters: 'Türk Polisi Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Öldürüldüğünü Düşünüyor' - onedio.com

Konsolosluğa önce Suudi yetkililer giriş yaptı.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Levent'teki başkonsolosluğa sivil plakalı araçlarla gelen Suudi yetkililer, araçlarıyla konsolosluk binasını çevreleyen bariyerlerin içine alındı. Suudi yetkililer, bir süre kapının açılmasını bekledikten sonra konsolosluk binasına girdi.

Türk yetkililer sivil plakalı dört araçla geldi.

Türk polisi de Adli Tıp uzmanlarıyla birlikte incelemelerde bulunmak üzere konsolosluk binasına girdi.

İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısının bulunduğu öğrenildi.

Ekipte ayrıca İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerine bağlı uzman personel de yer aldı.

Başkonsolosluk binasının önündeki parkta bekleyişlerini sürdüren yerli ve yabancı basın kuruluşlarının mensupları da şeridin dışına yönlendirildi.

İnceleme yapılan konsolosluğun üst katındaki odalarda, ışıkların kapatıldığı ve pencerelerden dışarı mavi bir ışığın yansıdığı görüldü.

Mavi ışık, gözle görülemeyecek kan lekelerinin tespit edilmesi için tüm dünyada kullanılan bir yöntem.

Ekiplerin, Başkonsolosun makam odasında da inceleme yaptıkları kameralara yansıdı.

Ortak çalışma grubunda yer alan olay yeri inceleme ekipleri Levent'teki başkonsolosluk binasında çalışmalarını tamamladı.

Polis ekiplerinin, 9 saat süren incelemelerinin ardından binadan ayrıldığı görüldü. Grupta yer alan yetkililer ise çalışmalarına devam ediyor.

İngiltere ve ABD'den Türkiye'ye soruşturma destek mesajı geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının ülkesini kaygılandırmaya devam ettiğini belirterek, "İngiltere Türkiye'nin olayla ilgili soruşturmasını bütünüyle destekliyor." dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcülüğü ise "Türk müfettişlerin çabalarını destekliyoruz ve resmi soruşturma sonuçlarıyla ilgili herhangi bir ön yargıda bulunmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

CNN International duyurdu: Suudi Arabistan'ın, Kaşıkçı'nın "yanlış giden bir sorgu sonucu öldüğüne" dair bir açıklama hazırlığında olduğu ileri sürüldü.

Ne olmuştu?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgide, Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir