Önümüzdeki 50 Yıl İçerisinde Tedavülden Kalkması Muhtemel 17 Gündelik Ürün

9PAYLAŞIM

Bazılarına veda etmek bir devrin kapanışı gibi...

1. Pek yakında yalnızca bir uygulama olarak hayatımızdaki yerini alacak eski dost: Hesap makinesi

Ters çevirip LEBLEBİ yazmaktan çok daha fazlasını yapmıştı bizim için. Artık telefonlardaki basit bir uygulamaya dönüşen hesap makinelerinin fiziksel olarak üretiminin sona ermesi yakın.

2. Özlemeyeceğimiz yegane ürün olabilir: Şarj kablosu

Bundan 50 yıl sonra telefonların neye benzeyeceğini tahmin etmek dahi zorken şarj kablolarının varlığını sürdüreceğini söylemek komik olurdu. Şarj kablolarıyla vedalaşma vaktimiz geldi de geçiyor.

3. Hala var olması bile şaşırtıcı: Faks makinesi

Eğer hala faks kullanıldığından emin değilseniz kurumsal firmalardaki aboneliklerinizi iptal etmeyi deneyebilirsiniz. Şaşırtıcı ama gerçek, faks makineleri hala varlar(!) Aynı şeyi 50 yıl sonra da söylemeyiz umarım...

4. Artık nostaljik bir hal alan: At arabaları

Hem ülkemizde hem de dünyada hızla yasaklanmaya devam eden at arabaları, nostaljik olarak hala faaliyetlerine devam ediyor. Pek yakında bu durumun da tarihe karışacağını söylemek sürpriz olmak.

5. Tarihin tozlu rafları arasına karışacak: Çek defteri

İş hayatının değişmez unsurlarından biri kabul edilen çeklerin de pek fazla ömrünün kaldığını söyleyemeyiz. Bundan 50 yıl sonra hala çek defterlerinin kullanılacağına inanan var mı?

6. Geciken çözümlerden: Diş fırçası

Bundan tam elli yıl sonra hala aynı diş fırçalarını kullanacağımız düşünmek şaşırtıcı olurdu. İleride diş bakımını nasıl yapacağımızı tahmin etmek pek kolay sayılmaz ama denemelerin yapıldığı kesin. Belki de diş ve ağız bakımını yapmak için bir gargara yeterli olacaktır.😅

7. Dijital dünyada yeri yok: Anahtarlar

Parmak izi okuma, yüz tanıma, QR kod... Gerçekten anahtarların devri bitti bitiyor.

8. Her geçen gün elimizden kayıp gidiyor: Nakit

Günümüz gençleri, nakit parayı kullanan son nesil olma potansiyeline sahip. Alışveriş bile dijital dünyaya taşınırken nakit paranın varlığını sürdüreceğini sanmak iyimser bir yaklaşım olurdu.

9. Bir otorite göstergesi: Uzaktan kumanda

İlk kablosuz uzaktan kumandanın icadı 1955 yılına kadar uzanıyor. Bu muhteşem cihaza çok şey borçlu olduğumuz kesin ancak ilerleyen yıllarda hayatımızda olacağını söylemek inandırıcı olmaz. Hey Alexa!

10. Unutulacak dünler: Direksiyon & Vites & Dikiz aynası

Sürücüsüz araçlar trafikte cirit atarken hala manuel vitesli arabaların var olacağını düşünmek komik olur. Her güzel şey gibi, onlar da pek yakında tarihe karışacak.

11. Özleyeceğimizi söylemek zor: Lamba anahtarı

Aydınlatma konusunda sensor teknolojisine teslim olduk sayılır. Elle açılıp kapanan anahtarlı lambaların ilerleyen yıllarda yok olup gitmesi muhtemel. Yerini alacak ürün ise sesli komuta sahip lambalar olacak.

12. Pandemiyle birlikte ön hazırlığı tamamlandı: Mağazalar

İnternet, alışveriş alışkanlıklarımızı baştan sonra değiştirecek gibi gözüküyor. Online alışveriş oranları ışık hızıyla yükselirken gelecekte mağazaların hayatına devam edeceğini söylemek ilginç olur.

13. Dijitalleşmeden nasibini alacak: Basılı kitaplar

Kitapların yerini yavaş yavaş e-kitaplara bırakmasına şahit oluyoruz. Kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da bundan 50 yıl sonra durumun bir hayli değişeceği aşikar.

14. Yalnızca aksesuar olarak kullanılacak: Gözlükler

Sağlık alanındaki gelişmeler, gözlük kullanmayı bir zorunluluk olmaktan çıkardı bile. İlerleyen yıllarda gözlüklerden eser kalmayabilir.

15. Bir devrin sonu: Petrol istasyonları

Elektrikli otomobillerin üretimi hızla artıyor. İlerleyen yıllarda petrol istasyonlarına pek ihtiyaç kalmayacağını söylemek mümkün. Yerlerini ise şarj istasyonları alacak.

16. Romantik sahnelerle hatırlanacak: Şömine

Birçok solunum yolu rahatsızlığına neden olduğu söylenen şöminelerin kullanımı hızla azalıyor. İlerleyen yıllarda şömine keyfini de unutabiliriz.

17. Miadı dolmak üzere: Gazeteler

Söylenecek çok fazla söz yok. Basılı tüm diğer unsurlar gibi gazeteler de yerini dijital kopyalarına bırakacak gibi gözüküyor. Takvimler 2070'i gösterdiğinde bakkala gidip gazete alma ihtimalimiz pek yüksek değil zira 2070 yılında hala bakkala gitmemiz bile söz konusu olmayabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Bugün Oldukça Şaşırtıcı Gelse de 20 Yıl İçerisinde Gayet Normal Karşılayacağımız 15 Şey - onedio.com
Bugün Oldukça Şaşırtıcı Gelse de 20 Yıl İçerisinde Gayet Normal Karşılayacağımız 15 Şey - onedio.com
Bugün Yasal Kabul Edilse de 20 Yıl Sonra İllegal Olması Muhtemel 15 Şey - onedio.com
Bugün Yasal Kabul Edilse de 20 Yıl Sonra İllegal Olması Muhtemel 15 Şey - onedio.com
Gerçek Hayatta Sıkça Karşılaşmamıza Rağmen Filmlerde Pek Rastlamadığımız 13 Doğal Olay - onedio.com
Gerçek Hayatta Sıkça Karşılaşmamıza Rağmen Filmlerde Pek Rastlamadığımız 13 Doğal Olay - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

kitap kokusunu kutsallastiran, sayfa cevirmeyi bile amsalakligindan romantiklestiren, kitap icerigi haric her seyden konusan, populer kultur kolesi , sonradan gorme, fukara cahil varoslar oldugu surece agaclar kesilir. Kobo Formadan selamlar moruq.

xenna

casio hesap makinesi olmayan bir mühendislik öğrencisi asla mezun olamaz 😁 bunu da herkes bilir

galatacimbm1905

#13 Hayır ya! Saçmalık olmalı bu.

tc-alp-tezcan

Bunu yapan, sırf içerik olsun diye yapmış herhalde. Anahtarlar, kitaplar, şömineler niye eskiyor yaa?

sena-atabey

Mağazalar biter mi be. Çok saçma

Görüş Bildir