Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Önümüzdeki 20 Yıl İçinde Tarihe Karışma İhtimali Olan 17 Meslek

 > -
Abone ol

Teknolojinin gelişmesi, robotik bilimlerin yükselişte olması ve hepsinden önemlisi yapay zekanın durdurulamaz bir hızda akıllanarak insanların yapabildiği bir çok işi yapabilmeye başlaması bir çok insanın mesleğini tehdit ediyor. 

Teknoloji geliştikçe insanların işsiz kalması yeni birşey değil. Üretim hattının ve robotların hızla fabrikalardaki işçilerin yerini aldığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. 

İşte teknoloji gelişmesi ile önümüzdeki 20 yılda işsiz kalacak insanlar ve bunun ne kadar muhtemel oluğunun yüzdesel analizi. 

Kaynak: "The Future of Employment: How Susceptible are Jobs to Computerization" - C.Frey & M. Osbourne

Kaynak: http://www.economist.com/news/briefing/2...

17. Telefonla pazarlamacılar - Call Center Çalışanları (%99)

Telefonla pazarlama yapanlar ya da call center çalışanlarının 20 yıl içerisinde işlerini teknolojiye kaptırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Her söylediğinizi anlayan ve sizinle konuşan, programlanmış bir yazılım varken ne gerek var ki? Hatta şimdi bile bir çok banka sesli komutunuza göre işlem yapıyor telefondan!

16. Muhasebeciler ve denetçiler (%94)

Tüm ticaretin ve para transferlerinin dijitalleşmesiyle birlikte muhasebeciler ve denetçilere ihtiyaç kalmayacak. Çünkü zaten her şey kayıt altında olacak.

15. Perakende satış danışmanları (%92)

Mağazalarda, marketlerde size yardımcı olacak robotik hizmetkarlar, gerçeklerinin yerini alacak.

14. Teknik yazarlar (%89)

Bir şeyin tekniğini, kullanıcı kılavuzunu, yardım manuelini en iyi kim yazabilir? Tabii ki o aletin ta kendisi :)

13. Emlakçı (%86)

Sanallaştırma uygulamalarıyla kiralamak ve satın almak istediğimiz evi kendimiz sanal ortamda gezeceğiz. Uzaktan açılan kilitler ve güvenlik sistemleriyle emlakçılara hiç de ihtiyaç kalmayacak!

12. Sekreterler (%81)

Sizi en iyi tanıyan, tüm programınızı tutan, e maillerinizi okuyan, önemlileri size bildiren, bir sonraki toplantınızın nerede olduğunu size hatırlatan, telefonları cevaplayan... Eskiden sekreter, artık Siri.

11. Makinist (%65)

Trende makiniste ne gerek var ki dediğinizi duyar gibiyim. Arabalar bile artık kendileri gidiyor, 20 yıl içerisinde makinistlere hiç gerek kalmayacağı gün gibi ortada...

10. Ticari pilotlar (%55)

İHA diyor, susuyorum.

9. Ekonomist (%43)

Ekonomistlerin de işleri tehlikede. Para ve hisse senedi trendlerini bir bilgisayar ve yapay zeka kadar iyi analiz edebilecek bir insanoğlu daha yok

8. Aktörler (%37)

parade.com

Hologram'la insanları canlandırıp sahneye koyan bir teknoloji, ileride aktörlere de gerek duymayacak. Zaten Hobbit'te izlediğimiz oyuncular ne kadar gerçek ki?

7. İtfaiyeci (%17)

Yangın söndüren robotlar da itfaiyecilerin mesleğini tehdit ediyor. Ama az... %17 ihtimalle gelecek 20 yıl içerisinde yok olacak

6. Editörler (%6)

İnsan editör ve yazarların meslekleri güvende gibi gözüküyor. Yok olma ihtimalleri %6

5. Kimya mühendisliği (%2)

Kimya mühendisliği, mühendislikte aslında en çok tehdit altında olan dal. Nanoteknoloji, robotik yapay zeka, 3D printerlar çok daha hızlı bir şekilde çalışabilirler

4. Din adamları (%0.8)

Din adamlarının yeri sağlam..

3. Atletizm antrenörü (%0.7)

learnthat.com

Spor antrenörlerinin de yeri sağlam...

2. Dişçi (%0.4)

Diş sağlığı ve tedavisi robotlara bırakılmayacak kadar hassas...

1. Sosyal gelişim öğretmenliği (Kaybolma İhtimali: %0.3)

Sosyal ve kişisel gelişim... Her zaman insana ihtiyaç var.

Bonus: Noterler (%100)

Sadece Türkiye'de varlar, ve tüm ticaretin, yazışmaların dijitalleşmesiyle, elektronik imzalarla artık onlara da gerek kalmayacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mazot

Ben arkeoloğum hiç bir sıkıntı duymuyorum :D

Gizli Kullanıcı

Kimya mühendisliği bitmez usta... Bu meslek en geniş alanlara sahip meslek nanoteknoloji falan alakasız olmuş yani.. O yüzden saçma bir galeri olmuş ayrıca kaynakta götün heralde :D

douchebek

noter hayatta kaybolmaz çok büyük rantlar dönüyor orada

ali-osman-alkan

notercilik kaybolucak derken noter şubelerinden bahsediyor araba alım satım yaparken şubeye gitmek yerine internet üzerinden yapılacak noter kaybolmmayacak sadece şubeleri kaybolacak

therewasauser

O kadar güçlü İHAlar yok daha diye biliyorum

Gizli Kullanıcı

17. Telefonla pazarlamacılar - Call Center Çalışanları bular hakikaten kybolsun ya gün içinde beynimi yiyip bitiriyorlar sen arayınca da yayık yayık konuşup yardım bile etmiyorlar bunlarden nefret ediyorum..

Görüş Bildir