Önlem Alınmazsa Durum Vahim: Avrupa'da Küresel Isınma Nedeniyle Ölümler 50 Katına Çıkabilir

 > -

Mevsimlerin dengesinin ne kadar değiştiğini hepimiz ne yazık ki yaşayarak gözlemliyoruz. Mevsim şartlarının üzerinde seyreden kavurucu sıcaklar, zamansız bastıran yağışlar ve aniden gelen soğuklar hepsinin bir nedeni var; küresel ısınma. Durumun yarattığı olumsuzluklardan biri ise sıcağa bağlı ölümler. Bilim insanlarının araştırmasına göre eğer gidişat tersine döndürülmez ise Avrupa'da bu yüzyılın sonunda ölümler 150 bini aşacak.

Fotoğraf: AFP

İtalyan Çevre Koruma ve Araştırma Entitüsü'nden Dr. Giovanni Forzieri liderliğinde, Avrupa Komisyonu'nun Ortak Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre küresel iklim değişikliği nedeniyle 100 yıl içinde Avrupa'da hava durumundan kaynaklı ölümler 50 katına çıkabilir.

1981-2010 yılları arasında Avrupa'da aşırı sıcaklık gibi hava koşulları nedeniyle yılda 3 bin ölüm gerçekleşti.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın Lancet Gezegen Sağlığı dergisine dayandırdığı habere göre 2100 yılı itibariyle ise bu sayının 152 bine ulaşabileceği hesaplandı.

İklim dengesinin bozulması sadece sıcaklıktan ibaret değil. Uzmanlara göre sel kaynaklı ölümler de artacak.

Araştırmacılar, "Hava durumu kaynaklı hastalıkların 2100 yılı itibariyle Avrupa nüfusunun 3'te 2'sini etkileyeceğini belirledik" derken, bu oranın 1980-2010 döneminde yüzde 5 seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

Araştırmada ayrıca kıyılarda gerçekleşen seller yüzünden yılda altı kişi olan ölümlerin yüzyılın sonunda yılda 233 kişiye yükselebileceği aktarıldı.

Küresel ısınmanın etkileri bir şekilde azaltılmazsa 350 milyon Avrupalının zararlı iklim koşullarına maruz kalacağı belirtiliyor.

Küresel iklim değişikliğinin yarattığı tahribatı grafikte daha ayrıntılı görebiliriz 👇

Diğer yandan Avrupa Cuma günü itibariyle Lucifer ismini taşıyan sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi.

Özellikle İtalya ve Balkanlar'da etkisini hissettiren sıcak hava dalgası sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkmasına yol açtı.

Polonya, Romanya ve İtalya'da birer kişi olmak üzere en az üç kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİtalyaRomanya
Görüş Bildir