Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onları Tanıyalım: Narsisistik Kişilik Bozukluğuna Sahip Olan İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey

-

Narsisistik kişilik bozukluğu, toplumda ender rastlanan ve belirli karakteristik özelliklere sahip olan bir bozukluktur. Bunlar arasında bencillik, bireysel önemini aşırı abartmak, sınırsız başarı ve deha fantezileri, özel ilgi beklentisi, diğer insanlardan faydalanma çabası, empati eksikliği, yoğun kıskançlık hissi, kibir ve kıskanılma arzusu gibi özellikler bulunur. Ancak bu özelliklerin bir insanda tespit edilmesi kolay gibi görünse de, narsist kişiler genellikle oldukça iyi oyunculardır; manipülasyon yetenekleri yüksektir ve sizi olduklarından daha farklı görünerek kandırabilirler. İşte bu yüzden narsist insanların yaptıkları şeylerle değil, yapmadıkları şeylerle tanınması gerekir ki onların manipülasyonunu kolayca fark edip önlem alabilesiniz...

1. Gerçek benliklerini istemedikleri sürece açık etmezler.

Bu insanlar manipülatif oldukları için, doğal olarak gerçek benliklerini göstermekten kaçınırlar. Özellikle ilk tanışmada kendilerini genellikle bambaşka bir insan olarak tanıtırlar ve onların kibar ve iyi niyetli insanlar olduğunu düşünmenizi isterler. İşin tehlikeli kısmı ise, her şey için çok geç olana kadar gerçek kişiliklerini sizden saklama yeteneğine sahip olmalarıdır.

2. Partnerlerinin ilişki içerisinde güvende hissetmelerini istemezler.

Narsistler, ilişki içerisinde partnerlerini daima diken üstünde tutarlar. Onların isteyecekleri en son şey, partnerlerinin kendisini güvende hissetmesidir. Çünkü bu onlara ilişkide bir tür üstünlük hissi verir ve siz kendinizi ne kadar diken üstünde hissederseniz, onlar da o kadar güvende hissederler. Zor işler bunlar...

3. Onları kötü adam/kadın olarak görmenize kesinlikle müsaade etmezler.

Onlar asla kötü adam/kadın olamazlar; bu imkansızdır. Aynı zamanda sizin de bunun imkansız olduğunu düşünmenizi isterler ve buna inandıkça her şeyin suçlusu olarak kendinizi görmeye ve kendinizi çok kötü bir insan gibi hissetmeye başlarsınız. Böyle hissetmeniz onların zerre kadar umrunda olmayacaktır; aksine bu onları mutlu edecektir...

4. Kontrolü kaybetmeyi sevmezler.

Narsistler kontrolü çok sever ve kontrolü kaybettiklerini hissettiklerinde çok üzgün ve kızgın olurlar. Etraflarındaki tüm insanların kontrolü o ya da bu şekilde onların elinde olmalıdır. Ancak buna sahip olduklarında kendilerini huzurlu ve güvende hissederler; herkesin kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesini isterler.

5. Haksız çıkmaktan nefret ederler.

Narsistler o kadar ısrarlı bir şekilde siyaha beyaz diyebilirler ki, en sonunda onlara inanmaya başlayabilirsiniz. Bu etrafınızdaki bir narsistin sizi düşürebileceği en yaygın tuzaklardan bir tanesidir. Bu yüzden onlarla herhangi bir konuda tartışmak büyük bir zaman ve enerji kaybıdır...

6. Kimseyi kendileriyle eşit görmezler.

Onlar kendilerini dünyanın tepesinde görürler ve bu yüzden kimse, ama hiç kimse onlarla aynı değere sahip olamaz. Eğer onlara tehdit edici bir unsur olarak görünürseniz sizi yerle bir etmek için ellerinden geleni ardlarına koymazlar.

7. Başkalarının duygularını paylaşmazlar.

Bu insanlar, herkes ağlarken kendini gülmekten alamayan kişilerdir. Başkalarının acısını zerre kadar umursamazlar ve kendilerine dokunan bir noktası olmadıkça sizinle alay etmeyi sürdürürler.

8. Kendilerine faydası olmayan şeylerle uğraşmayı sevmezler.

Size bir iyilik yapmış olmaları onların yüce gönüllü olduğunu göstermez; kesinlikle sizden isteyecekleri bir şeyler vardır. Narsistler, kendilerine fayda getirmeyecek bir şeyi asla yapmazlar ve eğer onlara istediklerini verirseniz, sizi ilerleyen süreçte verdiğinize pişman ederler.

9. Başkalarından emir almayı asla kabul etmezler.

Narsistler, emir almayı kişiliklerine yapılmış bir saldırı olarak nitelendirirler ve buna çok sinirlenirler. Eğer onlara emir verirseniz sizden intikam alacakları günü beklemek durumunda kalırsınız...

10. Duyguları olduğunu kabul etmek istemezler.

Narsistler, duyguları olmadığını düşünmeyi severler ve bunu sık sık ifade etme ve kanıtlama ihtiyacı duyarlar. Bu söyledikleri esasında yaptıkları onca kötü şeye karşı bir bahane üretmekten ibarettir. Duyguları hissedemediklerine sizi inandırmaya çalışırlar ki, onlar hakkında kötü düşünmeyin ve onları suçlamayın...

11. Dinlemeyi sevmezler.

Onlar asla dinlemezler; yalnızca sizin susacağınız zamanın gelmesini beklerler ki kendi zihinlerindekini dışa vurabilsinler... Sıra onlara geldiğinde onları dinleyin diye onca zaman sizi dinliyormuş gibi görünürler.

12. Bir yere ya da bir kişiye takılıp kalmazlar.

Onlarla nasıl bir ilişki içinde olursanız olun, sizden sıkılmaya başladıklarında arkalarına bakmadan uzaklaşırlar. Bu sebep de genellikle ilgi görememeleri olur; eğer onlara bekledikleri ilgiyi göstermiyorsanız, onlar da gösteren birilerini bulacaklardır.

13. Yeterince çekici bulmadıkları insanlarla arkadaşlık etmezler.

Narsistlerin, kendilerine fayda sağlamayan hiçbir işe girişmeyeceklerini zaten ifade etmiştik. Onların arkadaş seçimleri de bu özelliklerine tamamen uygundur. Kendilerine çekici buldukları, "üst-sınıf" arkadaşlar seçerler ki kendilerini daha üstün ve yenilmez hissedebilsinler.

14. Asla iltifat etmezler.

Onlar, yalnızca kendilerine iltifat edilmesini isterler; başkalarının kendileriyle ilgili iyi hissetmelerini istemezler ve bu yüzden sizinle ilgili beğenilerini dile getirmekten kaçınırlar. Eğer olur da bir narsistten iltifat alırsanız kendinizi şanslı sayın fakat altında farklı bir şey yatıyor olabileceğini de unutmayın.

15. Ve kibar olmaktan hoşlanmazlar.

Narsistler, kendilerini herkesten üstün gördükleri için, belirli toplumsal kurallara uymak zorunda olmadıklarını düşünürler. Sakın ola onları değiştirmek gibi bir misyon yüklenmeyin; boşuna kendinizi yorarsınız ve elinize hiçbir şey geçmez sevgili dostlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-olcay-arslan

Teste göre ben yine sünger bob .s

arzu-yazar

aslında o kadar da değil

literarystraydog

çok çok çok yanlış bir liste

anil-imamoglu

Eva Green ya :)

emre-mzlm

Teste göre bi yarım narsist vay anasını

Görüş Bildir