Onlar da Eksik Kalmadı: Fakir Nijerya'nın Zengin Çocukları

209PAYLAŞIM

Amerika'dan başlayan Instagram'ın zengin çocukları akımı tüm dünyaya hızla yayılıyor. Zaten zengin olan insanlar, zenginliklerini tüm dünyayla paylaşmaya adeta cesaretlendiriliyor. Bu durum da bizim çenemizi yoruyor sonuç olarak!

Zaten neresinden bakarsak bakalım her ülke için oldukça rahatsız edici bir durum olan ekonomik sınıf farkları, özellikle teşhir edilince iyice öfke uyandırıyor. 

Hele bir de ekonomik sınıfların arasındaki uçurumlar büyüdükçe...

Nijerya'ya gidiyoruz.

Savaş olan bir ülkenin zengin çocuklarının Avrupa ülkelerindeki lüks hayatlarına işte böyle sinirlenmiştik...

Rich Kids of Suriye: Ülkeleri Yanıyor, Onlar Zevk-i Sefa İçinde Yaşamaya Devam Ediyor! - onedio.com
Rich Kids of Suriye: Ülkeleri Yanıyor, Onlar Zevk-i Sefa İçinde Yaşamaya Devam Ediyor! - onedio.com

Önce bilgilenelim ve içerik boyunca aklımızda bulunduralım: Nijerya dünyada en çok petrol üreten 5. ülke... Aynı zamanda da dünyanın en fakir ülkelerinden biri!

Sizce bu çelişkinin sebebi nedir? Elbette ki sömürü!

Afrika'nın doğal zenginliklerini Afrikalılar değil, büyük ve "beyaz" şirketler kullanıyor. Elmaslar, petrol, maden çalışmaları yüzünden artık tarım yapılamayan verimli topraklar... Afrika dünyanın gözü önünde ölüyor. Ne çelişkidir ki, dünyanın en verimli kıtası üzerinde insanlar açlıktan ölüyor.

Şimdi de "komprador" kelimesinin anlamına ve kökenine bakalım:

Kompador, Afrikalı siyahi köleler edinmek isteyen beyaz adama, kendi halkının insanlarını satan, pazarlayan siyahi kişilere denilmiştir. Komprador, yeri gelir kendi halkını kırbaçlar, tuzağa düşürür ve kendi kazancı için beyazlara satar. Bir komprador'un aidiyet, vefa, dayanışma, birlik ve merhamet gibi duyguları olmaz. Onun için tek önemli olan konforu ve kazancıdır.

Kölelik bitti diye düşünebilirsiniz fakat bu fotoğraflara göz gezdirdikçe bazı şeylerin sadece isminin değiştiğini; dünyanın hala en az yüzyıllar önceki kadar kötü bir yer olduğunu göreceksiniz.

Tek başına yürümenin bile tehlikeli olduğu, açlıkla kırılan halkın terör estirdiği Nijerya sokaklarından uzakta, Nijerya'nın zenginleri çok çok çok zengin bir hayat yaşıyor.

Örneğin şu gördüğünüz partide Bayo Adewale isimli Nijeryalı Hiphop şarkıcısı ve tasarımcı, muhtelemen ülkesinde en az birkaç köyü doyurabilecek miktarda parayı havaya saçıyor.

Mecazi anlamda değil, gerçekten de "havaya saçıyor."

Emeka Okonkwo da Nijerya'nın zengin çocuklarından... Aileden zengin: Petrol ve emlak işiyle uğraşıyorlar.

Bu petrol işinde ne kadar işçinin adeta karın tokluğuna çalıştırıldığını, insanlık dışı muameleye maruz kaldığını; Afrika'nın doğal ortamını mahvettiğini ve petrolün de Nijerya'nın gelişmesine ve halkına zerre katkısı olmadığını, batılı büyük şirketleri beslediğini bilmelisiniz.

Bol bol seyahat ediyorlar; çoğunluğu araba düşkünü... Evleri minik birer saray gibi!

Nijeryalı bir işçinin hayatı boyunca çalışsa dahi kazanamayacağı paranın, bir Versace cekete bir gecede verilmesi Instagram'da işte böyle belgeleniyor.

Mompha ise Louboutin bağımlısı...

Alışverişlerini nakit olarak ödediğini, hesabından bu fotoğrafları paylaşırken mutlaka belirtiyor.

Nijerya Afrika'da en büyük ekonomiye sahip bir ülke. İnsanların bu kadar zengin olması tuhaf değil aslında...

Asıl tuhaf olan, Nijerya'da hala yılda 150.000 çocuğun hastalık, çevre kirliliği ve açlık yüzünden ölüyor olması!

Nijerya'da aylık asgari gelir 100 dolar civarına denk geliyor. Eğitim, sağlık gibi alanlar için yeterli olmuyor maalesef.

Hani "cadı" diye sokağa atılan çocuklar var ya... Nijerya'da yaşanıyor o olaylar!

Bu arada Nijerya'nın zengin çocukları özel jetlerle gezmeye gidiyorlar.

Ya da first class yolculuk ediyorlar!

Fakirlikten ve adaletsizlikten deliren halkın sokaklarda terör estirmesine şaşıran var mı?

Boko Haram Nijerya'dan türedi ve Işid'e sempatinin en yüksek olduğu ülkelerden biri...

Neyse ki Nijerya halkının büyük bir çoğunluğunun Instagram'a ulaşımı yok! Zengin çocuklar dünyaya caka satıyorlar.

Bayo Adewale'nin arabacıklarından sadece bir tanesini daha seyrinize sunuyoruz ve dünyaya barış ve adalet diliyoruz!

Sevgiyle! ✌🏻

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minarellisoda

türkiye'de durum çok mu farklı ? ilk önce kendimizi düzeltelim, türkiye'de ki insanlar niye zengin niye bu kadar salak insan bu kadar zengin olabiliyor? biz bu insanları niye kendi ellerimizle zengin ediyoruz diye düşünelim. biz bu ayarsızlığa çözüm bulabilirsek nijerya ile de ilgileniriz.

koray-sulku

Ulan başlarım zengin akımına. Küfür ettireceksiniz illa ki insana. Mına koduğumun ülkesinde bizim yaşadığımız fakirlik ne olacak.Onlar gene oranın insanı oranın zengini oranın fakiri. Benim kendi ülkemde onun bunun çocuğu elin Suriye'lisi zengin hayatı yaşıyor.Üniversite sınavsız,geri dönüşümsüz para yardımları, Elin Alman'ı geliyor neredeyse hiç bir vergi ödemeden ticaret yapabiliyor, iş yeri açabiliyor,Rus geliyor her bi haltı yiyor, içiyor, sıçıyor T.C vatandaşı ???? Sürünsün pezevenkler hesabı. Bırakın la bu işleri. Bir de kızgın emojisi koymuş başlığa. BİZİM İNSTAGRAMA ulaşma imkanımız var da her bi boku biliyoruz da ne oluyor..Kendi ülkemizi nasıl geri alırız onu düşünün. Mutlu mesut yaşayınca kendi ülkende , başka ülkeleri düşünürsünüz o zaman... ~Bİr de 100 Dolara değinmiş güleyim mi ağlayayım mı ? Biz sanki çok iyi geçiniyoruz ya asgari ücret ile.~

muhtemelen

Nijerya halkı çok fakir olduğu için bunlara daha mı fazla kızmamız lazım yani? Türkiye'de normal orada mı tuhaf? Nedir verilmek istenen mesaj? Magazinsel haber yapıcam diye bizim ülkemizdeki kokoşların görgüsüzlüğü süsleyip püsleyerek bize sunan onedioya baksen

vladimir

insanlığın içindeki hainler misal (bkz. kompradorlar) olduğu sürece her şey mübah olacak insanlara. T. Hobbes un dediği gibi "insan insanın kurdudur"

Gizli Kullanıcı

Hayır, gerçekten anlam veremiyorum, nasıl bu kadar para düşkünü olduk? Kendi icat ettiğimiz şeye tapar olduk. Bir yanda birkaç kağıt parçasına sahip değiller diye ölen yüz binlerce insan var, bir de bunlar gibi partide o parayı havaya saçanlar var. Kalpsizlik bu.

Görüş Bildir