Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio ile Ustalara Saygı Kuşağı: 16 Efsane Türk Filmi Müziğiyle Cahit Berkay

-
Abone ol

"Onedio ile Ustalara Saygı Kuşağı"nda konuğumuz Türk filmlerinin usta müzisyeni Cahit Berkay... Ustaları, efsaneleri, müzik dehalarını pek fazla tanıtmaya gerek olmasa da Cahit Berkay'ı kısaca tanıyalım;

Cahit Berkay (d. 3 Ağustos 1946,Uluborlu, Isparta), Moğollar adlı müzik grubunun kurucularından Türk müzisyendir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Cahit_Berk...

1. Cahit Berkay - Güler Misin Ağlar Mısın

1946'de Isparta'nın Uluborlu ilçesinde doğdu. 1959'da ailesi ile birlikte İstanbul'a geldi. Liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek eğitimini tamamladı.

2. Cahit Berkay - Çiçek Abbas

Müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. 1960-1965 tarihleri arasında amatörce müzik yaptı. 1962'de "Siyah İnciler" adlı grubunu kurdu. 1965'de Selçuk Alagöz orkestrasında profesyonel müzik dünyasına adım attı. Selçuk Alagöz ile 1966'da Altın Mikrofon'a katıldı ve 3. oldu. 1967'de ise Rana Alagöz'ün arkasında çalıp, 1967 Altın Mikrofon'da bir kez daha üçüncü oldu.

3. Cahit Berkay - Selvi Boylum Al Yazmalım

1968'de Alagöz orkestrası bateristi Engin Yörükoğlu ile Moğollar adlı rock grubuna, gitarist Tahir Nejat Özyılmazel'in yerine girdi. Grubun ilk dönemlerinden besteleri Aziz Azmet ve Murat Ses ikilisi yaparken, Azmet'in 1970'de gruptan ayrılması ise Cahit Berkay besteci kişiliğini ön plana çıkardı.

4. Cahit Berkay - Davaro

Cahit Berkay'ın ön plana çıkması ile grup Psychedelic rock ve rock and roll yerine daha folklorik ve Anadolu rock adı verilen tarza yöneldi. Gitar dışında bağlama, cura ve yaylı tambur da çalmaya başladı.

5. Cahit Berkay - Devlerin Aşkı

Cahit Berkay bestesi "Dağ ve Çocuk" ile popüleriteleri arttı ve 1971'de yeni bir grup arayan Barış Manço ile çaldılar. Bir yandan da solo kariyerine devam eden grup aynı yıl Danses et Rythmes de la Turquie albümünü çıkardı.

Onedio ile Ustalara Saygı Kuşağı: 16 Efsane Türk Filmi Müziğiyle Cahit Berkay
Onedio ile Ustalara Saygı Kuşağı: 16 Efsane Türk Filmi Müziğiyle Cahit Berkay
Onedio ile Ustalara Saygı Kuşağı: 16 Efsane Türk Filmi Müziğiyle Cahit Berkay

6. Cahit Berkay - Dila Hanım

Çoğunluğu Murat Ses bestelerinden oluşan bu albüm, Fransa'da "French Academie Charles Cros Grand Prix Du Disque" ödülü aldı. Bu ödül sonrası Manço'dan ayrılan grup kendi kariyerlerini devam ettirmeye karar verdi. Moğollar, bu dönemden sonra solo 45'likler yanında, Selda Bağcan, Cem Karaca ve Ali Rıza Binboğa ile de çalıştı. Karaca'nın en önemli şarkılarından "Namus Belası" kaydedildi.

7. Cahit Berkay - Kılıbık

1975'te Berkay, tekrardan Paris'e döndü. Eski grup arkadaşı Engin Yörükoğlu ile Moğollar'ı ikili olarak devam ettirdi. 1975'te neredeyse hepsi Berkay bestesi olan "Hittit Sun" albümü yurtdışında piyasaya çıktı.Bunun başarısı ile Berkay ve Yörükoğlu, 1976'da klasik Türk müziği eserlerinden oluşan "Ensemble d'Cappadocia" albümünü çıkardı ancak albüm çok az sattı. 1976'da Kütahya'da kısa dönem askerlik yaptı. Berkay, grubu 1978'e kadar devam ettirse de grup dağıldı.

8. Cahit Berkay - Yaprak Dökümü

1993'te toplanan imza kampanyası ile Moğollar yıllar sonra tekrar bir araya gelmeye karar verdi. Grup bir yıl sonra "Moğollar 94" albümü ile geri döndü. Önceki dönemlerinden farklı olarak politik ve çevreci mesajlar vermeye başladılar. Şarkıların çoğu Cahit Berkay'a aitti. Ayrıca, Berkay bu albümle birlikte vokallere de geçmişti. Berkay'ın söz yazımında Turgut Berkes ile çalıştığı 1996 tarihli "4 Renk" ve 1998 tarihli "30. Yıl" albümleri de 1994 albümü tarzındadır.

9. Cahit Berkay - Öğretmen (çile)

Cahit Berkay, grup arkadaşı Taner Öngür ile birlikte Coca Cola'nın sponsorluğunu yaptığı Rock'n Coke festivaline karşı olarak Barışarock festivalinin düzenlenmesine destek oldu. 2004'te "Yürüdük Durmadan" albümü çıkardılar. 2008'de Cahit Berkay, vokali Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca'ya bırakıp, gitarist ve besteci olarak Moğollar'da devam etti. Çoğu Berkay bestesi olan "Umut Yolunu Bulur" albümü 2009'da yayınlandı.

Berkay, Moğollar'dan da önce 1965'te Buzlar Çözülmeden filminin müziğini Şahin Gültekin ile bestelemişti. Moğollar'ın son döneminde ise Berkay, sinema filmleri için müzik yapmaya odaklandı. 1975'te film müziğine başlayan Berkay, aynı yıl ilk ve tek solo 45'liği "Teşekkür Ederim Babaanne" filminin müziği yayınlandı. 1976'da düzenlenen 1. İstanbul Film Festivali "En İyi Film Müziği" ödülünü "Ben Sana Mecburum" filmine yaptığı müzikle kazandı.

10. Cahit Berkay - Garip

Selvi Boylum Al Yazmalım filmine yaptığı müzik çok beğenildi. 15. Antalya Film Festivali'nde en iyi film müziği ödülünü Fırat'ın Cinleri filmine yaptığı besteyle aldı. Altın Portakal'ı bu ödülden sonra 3 kez daha aldı. Cahit Berkay, 2009'a dek 162 tane film ve dizi müziği, sayısız da reklam müziği bestelemiştir.

11. Cahit Berkay - Ateş Parçası

Sinema dışı müziklere uzun süre ara veren Berkay, sadece 1980'de Zülfü Livaneli'nin "Günlerimiz" albümüne iki şarkıda katkıda bulundu. 1987'de arkadaşı Cem Karaca'nın ülkeye dönmesinden sonra onunla çalışmaya başladı.

12. Cahit Berkay - Orta Direk Şaban

1990'da Karaca, Berkay ve Uğur Dikmen, Yiyin Efendiler albümünü çıkardı. Aynı yılın Temmuz ayı, Cem Karaca'nın seslendirdiği, Cahit Berkay bestesi "Kahya Yahya" 1990 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nı kazanmıştır. Üçlünün ortaklığı 1992'de Nerde Kalmıştık? albümü ile devam etti. Albümün çıkış şarkısı, Cahit Berkay bestesi "Raptiye Rap Rap" oldu ve daha sonra birçok kez farklı sanatçılar tarafından yorumlandı. 1999 tarihli "Bindik Bir Alamete..." albümünde de Cem Karaca'ya eşlik etti.

13. Cahit Berkay - Ne Olacak Şimdi

Berkay, 1997'de Kenan Doğulu'nun oynadığı "Hiç Bana Sordun Mu?" adlı dizide konuk oyuncu olarak oynamıştır. 2005'te ise İki Süper Film Birden adlı filmde "Newton Mustafa" rolünü oynamıştır. 2012 yılında Star TV de yayınlanmaya başlayan Sudan Bıkmış Balıklar isimli televizyon dizisinde "Hilmi Baba" rolünü oynamaktadır.

14. Cahit Berkay - Sivri Akıllılar

Moğollar'ın yanında solo kariyerini de devam ettiren Cahit Berkay, 1997'de ilk film müzikleri albümünü çıkardı. Bu albümün 1999 ve 2001 devamı geldi. 2002'de çıkan "Gitarın Asi Çocukları" adlı toplama albümde "Dörde Özlem" şarkısı ile yer aldı. 2005'te Sinema Bir Mucizedir'in film müziği albümünü yayınladı. 2007'de Grup Zan'ı kurdu ve Toprak albümünü yayınladı. 2009'da en son albümü Yağmurdan Sonra filminin müziklerini albüm olarak yayınladı.

15. Cahit Berkay - Şabaniye

Bu albümler dışında Barış Manço anma albümünde "Rüya" şarkısı çaldı. "Rock Sınıfı" adlı toplama albümde Replikas'a "İlk Çağda Anadolu Uygarlıkları" ve Uzay Heparı'yı anma albümü Uzay Heparı - Sonsuza'da ise 4 Yüz grubunun seslendirdiği "Masum Değiliz" şarkısına bağlama ile eşlik etti.

16. Cahit Berkay - Çarıklı Milyoner

Sanatçının kazandığı bazı ödüller ise şu şekildedir;

 • 1971 Académie Charles Cros Ödülü

 • 1990 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması birincisi (beste)

 • 1978 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film Müziği (Fırat'ın Cinleri)

 • 1982 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film Müziği (Kırık Bir Aşk Hikayesi)

 • 1991 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film Müziği (Gizli Yüz)

 • 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü

 • 2000 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film Müziği (Melekler Evi)

 • 1988 Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film Müziği (Herşeye Rağmen)

 • 1995 Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film Müziği (İş)

 • 2006 Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film Müziği (Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener)

 • 1983 Sinema Yazarları Derneği - En İyi Film Müziği (Kırık Bir Aşk Hikayesi)

 • Sinema Günleri 1983 - En İyi Film Müziği (Kırık Bir Aşk Hikayesi)

 • 1976 İstanbul Film Festivali - En İyi Film Müziği (Ben Sana Mecburum)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cigdemmmmmmmmm

"Bırakalım oyunu Tarık. Yorulmadın mı daha?"...

volkibey

hepsini tek tek dinledim ve bu filmlerin bir çoğunu yani bi kaç tane hariç hepsini izlemişimdir, yemin ederim gözüm doldu çok duygulandım. bu insanların en büyük şansızlığı türkiye gibi sanat'a değer verilmeyen bir ülkede doğup eserlerini paylaşmasıdır. oyuncusundan, bestecisine, tiyatrocusuna kadar o kadar çok yetenek var ki, kimi siyasi görüşleri nedeniyle itibari zedeleniyor kimi ise yaptığı iş itibariyle öne çıkarılmaya değer görmüyor. bir bir yazık ediyoruz, demirin tuncuna insanın piçine kaldık !

monapizza

olurda birgün kendisi hakkında film/belgesel falan yapılırsa eğer,mütevaziliğini bir kenara bırakıp o filminde müziklerini kendisi yapsın lütfen. gözlerin cahit berkay ile muhatap olduğu yerde kulaklara saygısızlık edilmesin..

arda-eser

cahit berkay türk halkının dna'sına uygun müzik yapan bir dehadır. dinlerken içiniz kıpır kıpır olur.

Görüş Bildir