Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio ile Müzik Keşfi 5x5: Buz & Mara

4PAYLAŞIM

Buz & Mara

5x5'de sizler için çok fazla tanınmayan, çok fazla meşhur olmayan, belki sadece bir-iki şarkısını duyduğunuz 2 grup veya şarkıcıyı tanıtıyoruz. İçerikteki her grubun veya şarkıcının 5'er şarkısı ile birlikte kısa bilgiler sunuyoruz. 

Her yeni bir içerikte, yeni 2 şarkıcı veya grubu tanıtmaya devam edeceğiz. Sizler de önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz. 

Tabi ki bu iki grubu/şarkıcıyı karşılaştırma veya kapıştırma gibi bir durum söz konusu değil. Yeni müzikler ve yeni isimler dinlemek isteyenler için 5x5 sizlerle. Bu seferki konuklarımız tarz olarak iki uç noktada olan Türk grupları Buz ve Mara

Daha önceki içerikler;

Midlake & Linda Perry

Buz - Nefretim Kederimden

Grup ; 2002 yılının haziran ayında Emre Özlüer, Özer Kırçak, Cem Güney ve Tercan Şener tarafından kuruldu. 

Daha önce bir çok grup ve projede yer almış müzisyenlerden oluşan grup o zamanlar Bedroom adıyla bilinmekteydi. Başta Kemancı olmak üzere Bronx, Guitar Cafe, Buddha gibi bir çok mekanda sahne alan Bedroom 2003 martında Park Orman’da gerçekleştirilen Efes Dark Rock Müzik Günleri’nde Mavi Sakal’la aynı sahneyi paylaştı.

Yaklaşık 3 sene bir arada çaldıktan sonra daha ciddi projelere imza atmak için adını Buz olarak değişitiren grup 2004 ağustosunda gitarist Özer Kırçak'ı askere uğurladı. Bu dönemde gruba Pentagram’dan Metin Türkcan eşlik etti. Eksik kadroyla geçen 6 ayın ardından grup tam kadro olarak çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.

Buz - Bugün Son

2005 ocak ayında, albüm yapma hedefi doğrultusunda demo çalışmalarına başlandı. Yaklaşık bir ay kadar süren, Akatlar Kedi Müzik’te yapılan çalışmalar sonucunda Tarkan Gözübüyük’ün prodüktörlüğünü yaptığı Bugün Son, Yalnızlık, Senden Fazla ve 6/8 adlı şarkılardan oluşan demo Mine Erkaya Studio’da kaydedildi. Kayıt sırasında Harun Tekin ve Kerem Özyeğen geri vokalleriyle demoya katkıda bulundular.

Titiz bir çalışmanın ardından 4 şarkılık buz isimli demoda mastering aşamasına gelindi. İmaj stüdyolarında Çağlar Türkmen tarafından masteringi yapılan demo mart ayı itibariyle son şeklini almış oldu.

Buz - Her Şey Bitti

2005 yılı temmuz ayı itibariyle Tarkan Gözübüyük ile birlikte albüm çalışmalarına başlayan grup 3 ay süren yoğun çalışmaların ardından kayıt için stüdyoya girdi.

Mine Erkaya Studio da 6 hafta süren kayıtlar ekim ayı sonunda tamamlandı.2005 yılının son günlerinde Pasaj Müzik bünyesinde kurulan Birinci Records ile anlaşan grup ilk klibini Yalnızlık isimli şarkısına çekti..Klibin yönetmenliğini Hakan Utangaç yaptı. 2. klip ise Bilal Eroğlu tarafından "Nefretim Kederimden" adlı şarkısına çekildi.

Buz - Yalnızlık

Etkilendikleri gruplar olarak; Tool, Rage Against The Machine, Soundgarden, Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains, A Perfect Circle, The Mars Volta, Audioslave'i söylemişlerdir.

Albümleri;

  • Senin Eserin (2006)

1-Bugün Son
2-Herşey Bitti
3-Yalnızlık
4-Kör Yarış
5-Sen De Gitme
6-Nefretim Kaderimden
7-Omzundaki Yük
8-Hep Ayn
9-Vajina
10-Yeni Bir Son

Buz - Vajina

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Mara - Son

1998 yılında kurulan Rock topluluğu Mara, ilk albümü “Her Şey Yolunda Anne”yi 2006’nın sonunda çıkardı.

Birçok dilde “kadın” anlamına gelen Mara, Budizm’de Buda’yı baştan çıkarmaya çalışan, dünyevi güzellikleri simgeleyen kadının adı

Mara - Cuma

2006 yılından beri farklı mekanlarda konserler veren grup, şu sıralar ikinci albüm için çalışmalara devam ediyor.

"Bu albümü yapmak kolay olmadı diyor Mara. Öyle olmalı çünkü albüm için sekiz yılı geride bırakmış vokal yapıp gitar çalan Doğan Sovuksu ile klavyeci Bülent Şenyürek birlikteliklerinde. Davul, bas ve akordeonla tamamlanan beş kişilik Mara'nın ilk albümünün adı, şarkılarının mazlum ruhu hakkında fikir veriyor: "Herşey Yolunda Anne".

Mara - Dünyanın Çalar Saati

Yaşamın boğuculuğuna, sıkıcılığına, acımasızlığına; boynunu bükerek yanıt veriyor Mara. Yaşamın anlamını basit bir aşka indirgemeden; basit ama içinde acabayı eksiltmeyen cümlelerle. Zaman mevhumu önemli bir yer tutuyor müziğinde Mara'nın. Duygusal, kırılgan; bir hayli utangaç ve naifler."

Grubun, 100'den fazla Türkçe ve İngilizce sözlü bestesi bulunmaktadır.

Mara - Unutma

Kendileri için; "konserlerde sadece kendi Türkçe sözlü şarkılarını çalan ve cover yapmayan Mara'nın müziği, Beatles ile temeli atılan Radıohead, James, Travis, Coldplay, Manic Street Preachers ile farklı noktalara taşınan Brit Rock müziğinin Türkçe versiyonu gibi değerlendirilmekte ancak kendine has sözleri ve melodileriyle tüm müziklere teğet geçmektedir. Mara şarkılarının sözleri, grup her ne kadar aşktan bahsetmekten kaçmaya çalışsa da İstanbul insanının yaşadığı tüm sıkıntılardan (buna aşk da dahil) bahsetmektedir." diyorlar

Grup Üyeleri;

Doğan Sovuksu (Vokal, Gitar, Ukulele)
Ozan Yağcı (Davul)
Özge Mete (Keman)
Emre Derrinkaya (Bas gitar, Gitar)
Hakan Damyan (Gitar,Klavye)

Mara - Bekle Beni

Albümleri;

Herşey Yolunda Anne (2007)

1- Dünyanın Çalar Saati
2- Cuma
3- Öfke
4- Her Kalpte Yara Var
5- Her Yerde O
6- Zamanın Kanatları
7- Söz Verme
8- Son
9- 8-18
10- Unutma
11- Herşey Yolunda Anne
12- Bari Sen Kal Aynı
13- Bekle Beni
14- Yok
15- Hayatın Kenarında

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Peki siz hangi grubu daha çok beğendiniz?

Buz
Mara

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir