Onedio İçerik Standartları

-
Abone ol

Çok merak edilen bir sorunun cevabıyla karşınızdayız; işte akıllarda kocaman bir soru işareti haline gelen, içeriklerinizin yayına alınıp alınmamasında önemli rolü olan içerik standartlarımız.

1. Her şeyin başı imla!

İçeriğinizde dikkat etmeniz gereken ilk husus dil bilgisi kuralları. Çok fazla anlam karmaşasına yol açacak derecede imla hatasına sahip içerikler, maalesef ki onaydan geçemeyeceklerdir. 

Bilmeyenler ve tekrar hatırlamak isteyenler için dil bilgisi kuralları içeriğimiz burada mevcut.

2. Başlığınız konuya uygun ve ilgi çeker nitelikte olmalı.

Konunuz dünyanın en ilgi çekici konusu, gifleriniz dünyanın en komik gifleri, yazdıklarınız dünyanın en faydalı bilgileri de olsa, başlığınız konuyla alakasız ve sönük olduğu sürece içeriğinizin kalitesi anında düşecektir. Bu yüzden içeriğinizi yayınlamadan önce başlığa iki kere dikkat edin diyor ve mümkünse üstünü biraz mizahla süsleyin demeden duramıyoruz.

3. Yabancı sitelerden çevrilen veya başka sitelerden alıntı yapılan içeriklerde kaynak bilgisi mutlaka eklenmelidir.

4. Benzer formatta içerik üreten yerel sitelerden içerik kopyalamak kesinlikle yasaktır.

5. Madde başlıkları kısa, öz ve konuya uygun olmalıdır.

Uzun madde başlıkları Onedio'nun mobil uygulamasında ilk görseldeki gibi görünüyor, galeri olduğunu anlamak neredeyse imkansız. Okuyucuyu sıkmadan içeriğin sonuna kadar götürmek için daha kısa başlıklar tercih edilip, geriye kalan açıklamalar yine kısa ve öz olacak şekilde görselin alt kısmında verilmelidir (Şekil 2).

6. İçerik içerisinde kullanılan kelimelere ve üsluba dikkat edilmeli, okuyucuyu rahatsız edecek söylemlerden KESİNLİKLE uzak durulmalıdır.

Cinsiyetçi (kadın sürücü, yumuşak, top vb), ırkçı, hedef gösteren, inançlara saygısızlık içeren, nefret söylemine sahip içerikler Onedio'da kesinlikle yayınlanamaz. Lütfen insanlık ayarlarınızı en yüksek seviyeye ayarlayıp yazmaya başlayın :)

7. Görsel seçimine dikkat!

İçeriklerde kullanılan görseller; karikatür, profesyonel çekimler vb. gibi telif haklarını ihlal eder nitelikte olmamalıdır.

8. Görseller maddeye uygun ve konuyu tamamlar nitelikte, yüksek çözünürlüklü resimler/gifler arasından seçilmelidir.

9. İçeriğinizdeki madde sayısı 10'dan az olmamalıdır.

Tabii ki abartıp 40-50 de yapmamak gerek 😁

10. İçeriğinizin konusu güncel ve Onedio'da yayınlanabilecek viraliteye sahip olmalıdır.

Sıkça değişen gündeme ayak uydurmak oldukça zor, tam da bu yüzden kendini içerik yapmaya adayanların tüm sosyal mecralardan gün içerisinde sık sık gündem takibi yapmayı alışkanlık haline getirmesi şart. Timeline'da viral olmuş konuları içeriklerinize yedirmek de sizin yeteneğinize kalmış 😊

11. Konu demişken; içeriğiniz kendi içinde çelişmemeli, aksine okumayı kolaylaştıracak şekilde kurgulanmalıdır.

12. Son olarak, içeriğinizi tamamladıktan sonra en uygun olacağını düşündüğünüz kategoriyi seçmelisiniz.

Artık hazırsınız, hepinize kolay gelsin!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

içerik kişisel demişsiniz..bir kere çok geç içeriklere onay veriyosunuz bu birincisi ikincisi kişisel bir içerik yapamıcaksak bu sitede içerik yapmanın ne anlamı var..zögür bir site değil siteniz ve grerken özeni göstermiyosunuz iiçeriği yapalı kaç gün oldu anca cevap verdiniz.. yayınlamanız için bir kez daha gönderecem son yaptığım içeriğim yayınlanmassa sitesnizden ayrılıcam..

mert-urgup

bu kurallara uygun içerik paylaşmama rağmen kurallara uygun değil diye mesaj gönderiyorsunuz bu neyin kafası

ahsen-bilgic1

referans linki paylaşabiliyor muyuz onedio içeriklerinde

Gizli Kullanıcı

Benim de gönderdiğim yazılar mevcut ama onaylanan sayısı bir. Hadi bir kısmına mantık uydurmaya çalışıyorum ama aşağıda çok yalın 2 örnek var, 7 cihan bir araya gelse neden standarda uymadığını açıklayamaz. https://onedio.com/haber/cin-de-anaokulunda-patlama-cok-sayida-olu-ve-yarali-var-774070 Standart haber, diğer yayınlanan onlarca haberi de okudum sıfır yorum ve minimum yazıya kadar indirdim haber sayfasında ne varsa onu koydum ama standarda uygun değil diye ret. İmkanı yok. https://onedio.com/haber/kendi-dunyamizdan-orneklerle-icimizi-isitan-vine-fenomeni-emre-mutlu-773960 Vine derlemesi. Video altı yorumlarımda bir sorun olabilir diye tamamını silip yolladım yine imkanı yok. Yayınlananların hemen hemen tamamı editörlerin kendi yazıları. Ret olanların çoğuna birer gece emek harcıyorum ama buraya kadar. Yıllardır Zaytung'unda Ekşi'sinde her yerde yazıyorum, kimse böyle yapmadı. Elbetteki site benim bu sitemimden en ufak bir şey kaybetmez ama çok üzüldüm, hem de çok.

baris-yesil1

helloween' de yazdırmayın. banada bitişik.

Görüş Bildir