Ömer Çelik'ten HDP'ye: Toplumsal Barışa Suikast Girişimi

 > 
5PAYLAŞIM

HDP'nin son dönemde yaptığı açıklamalara bir eleştiri de AK Parti Sözcüsü Çelik'ten geldi. Çelik, "Bu tarz siyaset toplumsal barışa suikast girişimidir. HDP meşru siyaset konusunda ciddi değerlendirme yapmalı" dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Sözcü Ömer Çelik, HDP'nin son dönemdeki açıklamalarına ve DTK'nın "öz yönetim" deklarasyonuna dair eleştirilerini sıraladı. Çelik, "Halkın genelinin karar vermediği bir fiili yönetim olmaz" dedi.

HDP'nin söylemleriyle ilgili olarak ise, "Bu tarz siyaset toplumsal barışa suikast girişimidir. HDP meşru siyaset konusunda ciddi değerlendirme yapmalı" diyen Çelik, PKK'ya yönelik operasyonlara da değindi.

Sözcü Çelik, "Güvenlik operasyonlarının nedeni oradaki teröristlerin halk üzerinde baskı kurması" diye konuştu.

"Siyasi partilerin kapatılmasından yana değiliz"

Ömer Çelik, "HDP'ye yönelik bir kapatma davasının olup olmayacağıyla" ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine de, "Hiçbir şekilde siyasi partilerin kapatılmasından yana değiliz. Ancak kişilerle ilgili şunu söylüyoruz; hiç kimse terörü övemez ve terörist faaliyetlere destek veremez" dedi.

"PYD'nin Fırat'ın batısına geçme çabası bir tehdittir"

Ömer Çelik'in gündeminde Suriye'deki savaş da vardı. "Bölge barışı için siyasetimiz açık" diyen Çelik, YPG'nin Tişrin Barajı'nı IŞİD'den aldığı ve bu unsurların Fırat'ın batısına geçtiği iddialarıyla ilgili, "PYD'nin Fırat'ın batısına geçme çabası bir tehdittir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: 'PYD Fırat'ın Batısına Geçmedi' - onedio.com
Davutoğlu: 'PYD Fırat'ın Batısına Geçmedi' - onedio.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu bu konuyla ilgili, "Bize gelen bilgiler, geçen unsurların PYD olmadığı, daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar olduğu yönünde" demişti.

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir