Görüş Bildir

Öksürük Nasıl Geçer?

Anasayfa > Cafe

İnsan vücudunda ani ortaya çıkan reflekslerden biri de öksürüktür. Doğal ve normal bir refleks olan öksürük, bazen şiddetli olabiliyor. Başta soğuk algınlığı olmak üzere nezle, grip ve farenjit gibi hastalıklarla yakından ilişkisi bulunan öksürük, kimi zaman altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak kişinin yaşamında uzun süre devam edebiliyor. Bu bakımdan geçici öksürükler değil de kalıcı öksürükler için çareler aranıyor. Yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde faklı nedenlere bağlı öksürük gelişebilir. Öksürük nedenine göre uygun tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Doktorunuza danışarak belirlenen tedaviye ek olarak öksürük doğal yollarla giderilebilir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları, bitkisel ve doğal çözümlere haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Öksürük aslında akciğerleri ve solunum yollarını temizlediğinden faydalı bir reflekstir. Ancak öksürük bazen ciddi ve rahatsız edici olabileceği gibi bu olaya bağlı bir rahatsızlık sebebi ile ortaya çıkabilir. Kuru, balgamlı ve alerjik gibi farklı şekillerde etkili olan öksürük, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bazen de toz, duman ve alerjen maddeler balgamlı ve kuru öksürüğe neden olabilir. Peki, öksürük nasıl geçer? İşte evde öksürükten kurtaracak bitkisel yöntemler…

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğü gidermek öksürüğe neden olan rahatsızlıkların belirlenmesi ile mümkündür. Balgamlı öksürük durumunda sıvı tüketimi çok önemlidir. Kuru öksürüklerde boğazı yumuşatan bitki çayları etkili yöntemlerdir. Öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile öksürüğü kesebilirsiniz. İşte evde öksürük tedavisi…

  • Ekinazya çayı, ayva çayı, portakallı yasemin çayı, zencefil ve ıhlamur gibi bitki çaylarından birini gün içinde tüketerek öksürüğü ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Ballı süt, tahin pekmez öksürüğü yatıştırmada etkilidir.

  • Pastil solunum yolları tahrişlerini giderir ve öksürüğe iyi gelir.

  • Kuru öksürük için adaçayı, papatya veya yasemin çayı tüketebilirsiniz.

  • Balgamlı öksürükte yine pastil kullanabilir ve ılık bitki çayları ile balgamı giderebilirsiniz.

  • Deodorant, parfüm ve oda spreyleri öksürüğü tetikleyebileceğinden kaçınmak gerekir

  • Sıcak bir duş ile boğaz ve burunda tıkanıklığa neden olan balgam giderilebilir.

  • Taze zencefil çayına ekleyeceğiniz bal veya limon suyu ile kuru ve astım öksürük semptomlarını hafifletebilirsiniz.

  • Sıcak bir et suyu ya da tavuk suyu çorbası ve probiyotik açısından zengin olan gıdalar öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?