Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

OHAL'de Kimliksiz Gezmenin Cezası 219 TL

 > -

Olağanüstü hal kapsamında alınmış tedbirlere uymayan kişilere Kabahatler Kanunu gereğince 219 TL para cezasının yanı sıra, 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası da verilebilecek.

TBMM’de kabul edilen ve yürürlüğe gören 3 aylık OHAL uygulaması kapsamında alınan önlemlere uymayan vatandaşlara para cezasının yanı sıra hapis cezası da verilebilecek. 

Karar'dan Ziver Büyüktaş'ın haberine göre OHAL’de yapılması yasaklanan fiil ve eylemlere uygulanacak idari para cezası kanunda belirtilmiyorsa 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılacak.

Kabahatler Kanunu’na göre yasak kararı alındı ise aykırı hareket eden kişilere verilecek idari para cezaları şöyle:

  • Kimlik bulundurmama: 219 TL

  • Kimliği bildirmeme: 105 TL

  • Üstünü, aracını veya evini aratmamak: 219 TL

  • Söz, yazı, resmi, film, plak, ses ve görüntü bantları ve sesle yapılan her türlü yayım: 219 -6 bin 732 TL

  • Her çeşit sahne oyunları ve gösterilen filmler: 219-6 bin 732 TL

  • Ruhsatlı da olsa her nevi silah ve mermilerin taşınması veya nakli: 105 TL

  • Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri: 219 TL-6 bin 732 TL

Hapis cezası da verilebilecek

Anayasa’nın 120. maddesinde belirtilen duruma göre ilan edilen OHAL uygulaması kapsamındaki önlemlere aykırı hareket edenlere hapis cezası da verilebilecek.

OHAL Kanunu’nda cezai hükümleri düzenleyen 25. maddenin (b) fıkrası şöyle:

 “Bölge valisi veya il valisi tarafından, bu kanun veya diğer kanunlarla verilen yetkilere dayanılarak alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler veya kimliklerine dair kasten veya gerçeğe aykırı bilgi verenler veya bilgi vermekten çekinenler, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar.’’

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir