Ve 3 Ay Daha Uzatıldı: Bu Kararla Beraber Son Bir Yılımız OHAL'de Geçmiş Olacak

 > -

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. MGK'dan OHAL'in uzatılması yönünde tavsiye kararı çıktı. Tavsiye kararının görüşüldüğü Bakanlar Kurulu sonrasında konuşan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise MGK tavsiyesi doğrultusunda OHAL'İ 3 ay daha uzatma kararı aldıklarını açıkladı. Türkiye bu karar ile son 1 yılını OHAL altında geçirmiş olacak. 

 

Dün Beştepe'de gerçekleşen iki kritik toplantıdan biri olan MGK toplantısında, OHAL'in uzatılması yönünde tavsiye kararı çıkmıştı. 

MGK bildirisinde "Yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır." ifadeleri yer aldı.

OHAL'in 3 ay daha uzatıldığını Numan Kurtulmuş açıkladı

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MGK tavsiyesi doğrultusunda OHAL'İ 3 ay daha uzatma kararı aldıklarını açıkladı.

Kurtulmuş, "MGK kendi uhtesinde olan OHAL'in uzatılmasıyla ilgili konuda Bakanlar Kurulu'na tavsiye kararında bulundu. Bu karar ele alınarak Çarşamba saat 01.00'den itibaren OHAL'in 3 ay uzatılmasıyla ilgili yazı kaleme alındı ve Bakanlar Kurulu kararı imzalandı. Konu TBMM'ye gelecektir ve onayıyla 3 ay daha uzatılacaktır" ifadelerini kullandı.

Mühürsüz oy pusulası ve zarf tartışması: 'Konunun muhatabı değiliz'

Numan Kurtulmuş, YSK'nın 'mühürsüz oy pusulası ve zarfları' da geçerli saymasına ilişkin ise "YSK seçim günü yaptığı açıklama ile konuyla ilgili olarak YSK'nın görüşlerini açık şekilde ortaya koydu. Bu konunun muhatabı değiliz, tarafı değiliz. Tarafı olmadığımız bir konuda açıklama yapmamız doğru değildir." açıklamasında bulundu.

YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com
YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com

Canikli: "OHAL’in uzatılması görüşülecek"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katıldığı A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün’ün programında Bakanlar Kurulu toplantısından önce, bugün Milli Güvenlik Kurulunun toplanacağını, kurulun Olağanüstü Hal'i uzatma konusunu da ele alacağını doğrulamıştı.

OHAL uygulaması daha önce ekim ve ocak aylarında 3'er ay süreyle uzatılmıştı.

20 Temmuz günü düzenlenen Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu toplantıları sonrasında ülke genelinde 90 gün süre ile Olağanüstü Hal ilan edilmesi kararı alınmıştı.

90 günlük OHAL, Ekim ayında sona eriyordu ancak  3 ay daha uzatıldı ve Türkiye 3 aylık bir OHAL sürecine daha girdi.

19 Ocak’ta sona ermesi planlanan OHAL, 4 Ocak’taki kararla yeniden uzatıldı.

OHAL'in 19 Nisan'da sonlanması bekleniyordu. Eğer uzatılırsa sona erdiği tarih 20 Temmuz'u bulacak ve böylece bir senesini dolduracak.

OHAL sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir