Öğrenmelere Doyamayan Bilim Aşıkları İçin Yaşadığımız Evrenle İlgili 17 Olağanüstü Bilgi

908PAYLAŞIM

Sizce de bilim çok eğlenceli değil mi? Bilim insanları çok yakın zamanda hindistan cevizi suyunun damardan da verilebileceğini keşfetti, ayrıca Mona Lisa'nın da eskiden kaşları varmış!! Şaşırmaya doyamayanlar için evrenle ilgili daha nice eğlenceli bilgiler derledik.

1. İçinde bulunduğumuz evrendeki en soğuk nokta Dünya üzerinde yer alıyor. Finlandiyalı bilim insanları lazer kullanarak atomları dondurmayı başardı.

Bu da tam sıfır derecesine çok yakın bir derece demek...

2. Eğer gezegendeki atomların hepsindeki boşlukları doldurabilecek olsaydık, tüm insan ırkı bir elmanın içine sığardı.

3. Ahududuya tadını veren kimyasal bileşen tüm evrende bulunuyor. Yani evrenin tadına bakabiliyor olsaydık ağzımıza ahududu tadı gelirdi.

Ahududuya tadını veren kimyasal bileşen tüm evrende bulunuyor. Yani evrenin tadına bakabiliyor olsaydık ağzımıza ahududu tadı gelirdi.
Ahududuya tadını veren kimyasal bileşen tüm evrende bulunuyor. Yani evrenin tadına bakabiliyor olsaydık ağzımıza ahududu tadı gelirdi.

4. Gezegenin en kaygan maddelerinden biri, dizimizde bulunan sinoviyal sıvıdır.

5. Dünyada yaşayan en büyük organizma Armillaria ostoyae adı verilen, ABD'nin Oregon eyaletinde bulunan bir mantar türüdür.

2400 yaşında olan bu canlı, toplam 9.000 km2'ye yakın bir alana yayılmıştır.

6. Bir mürekkep balığının beyni halka şeklindedir çünkü yediği yiyecekler sindirim sistemi kapsamında beyninin içinden geçer.

Simit şeklindeki bu beyin sayesinde mürekkep balığı büyük bir av yediğinde, besin kolayca sistemin içinden geçebilir.

7. Bir pire, uzay mekiğinden daha hızlı fırlar. Milisaniyede 8 cm atlayan pire, uzay aracının tam 50 katı hızla hareket eder.

Bir pire, uzay mekiğinden daha hızlı fırlar. Milisaniyede 8 cm atlayan pire, uzay aracının tam 50 katı hızla hareket eder.
Bir pire, uzay mekiğinden daha hızlı fırlar. Milisaniyede 8 cm atlayan pire, uzay aracının tam 50 katı hızla hareket eder.

8. İnsan akciğerinin doku alanı bir tenis kortuna eşittir.

9. Erkeklerin genetik olarak kız ya da erkek çocuk sahibi olma eğilimleri bulunur. Kız kardeşi olan erkeklerin daha çok kız çocuk sahibi olduğu, erkek kardeşi olanların da daha çok erkek çocuk sahibi olduğu gözlemlenmiştir.

10. Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre okçu balıkların insan yüzünü tanıyabildikleri ortaya çıktı. Doğruluk oranları ise %80.

11. Eyfel Kulesi tamamen metal bir aksama sahip olduğu için yaz ve kış mevsimlerinde boyu uzar ve kısalır. Değişiklik payı ise yaklaşık 13 cm'dir.

12. Uzayda hala Big Bang denilen büyük patlamananın ses dalgaları yayılmaktadır. Yani evrenin doğumunu hala duyabiliyoruz!

13. Tayland'da yaşayan Cryptotora thamicola balığı kayalara tırmanabilir. Yürüyebilen tek balık olan Cryptotora thamicola, yüzgeçlerini sürüngenlerin uzuvlarını kullandığı gibi kullanır.

14. Ünlü tablo Mona Lisa üzerinde çalışma yapan sanat uzmanı Pascal Cotte, aslında kadının yüzünde daha belirgin kaşlar olduğunu tespit etti.

Bunun yanısıra Mona Lisa'nın yüzü daha geniş ve tablonun geneli çok daha maviydi. Tablo zamanla aşınınca bunlar gibi bazı özelliklerini kaybetti.

15. Erkek şempanzelerin aralarında kurduğu yakın dostluklar, herhangi bir çatışma durumunda stres seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor.

Bilim insanlarına göre yanlarında arkadaşları bulunan erkek şempanzeler çok daha az vahşice kavga ediyor.

16. Beynimiz hem uyurken hem de uyanıkken 10 Watt'lık bir ampülle aynı enerjiye ihtiyaç duyar.

17. Sık kahve tüketimi meme ölçüsünde küçülmeye sebep olabilir. Günde 3 fincan kahve içerseniz ve büyük memeleriniz varsa küçülme görebilirsiniz.

Bunun sebebi aslında çok basit... Kahve yağ yakar ve meme dokusunun büyük bir kısmı yağdır!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ama hangi kahve?sütsüz,kremasız ve şekersiz demi?.p taylandlılar #13 ü yemeseler bari.ozaman evren hala genç?bide şu mona lisa niye bukadar meşhur olmuş aq bakınca korkuyorum..

ozge-eren9

6. bilgide kaydırma var bakın

whypush

hep derim bu insanlar hep boş beleş içleri kofti diye. bakın bilim de aynı şeyi söylüyor

gzm-ynklr

Eğer gezegendeki atomların hepsindeki boşlukları doldurabilecek olsaydık, tüm insan ırkı bir elmanın içine sığardı.

first_contact1

17 doğru olabilir benmki 90 dı 85 olmuş

mstfkbrgl

o yine kısa süre sonra 90 olur

Görüş Bildir