ODTÜ'lü Akademisyenlerden Boğaziçi'ne: 'Haklı İtirazınızı Sonuna Kadar Destekliyoruz'

 > 
32PAYLAŞIM

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin Melih Bulu'ya karşı başlattıkları 'akademik direniş' devam ediyor. Akademisyenler bugünkü eylemlerinde, kendilerinin '20 kişi' olduğunu ileri süren Bulu'ya sayılarla yanıt verdi. Öte yandan öğrenci ve akademisyenlerin protestolarına ODTÜ akademisyenlerinden de destek açıklaması geldi.

Fotoğraf: Twitter / @yunusunbabasi

Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 Ocak'ta başlayan "atanmış rektör" eylemleri devam ediyor. Üniversitenin öğretim üyeleri, önceki günlerde olduğu gibi bugün de cüppeleriyle rektörlük binasına sırtlarını dönerek protestolarını sürdürdü.

Tartışmalı rektör Melih Bulu, Nagehan Alçı'ya verdiği demeçte, göreve atandığından beri 100 kadar akademisyenle konuştuğunu iddia ederek "20 kadar akademisyen mahalle baskısı uygulayarak işi bloke ediyor" demişti.

Bulu'nun bu sözlerine yanıt yine Boğaziçi akademisyenlerinden geldi. 👇

Fotoğraf: Twitter / Medyascope

Akademisyenler ellerinde kaç kişi olduklarını gösteren afişler tutarak istifa çağrılarını yineledi.

Fotoğraf: Twitter / Medyascope

Yapılan basın açıklamasında ise "Bugün de bu meydanda görüldüğü gibi yüzlerce hoca olarak, atanmış rektörün istifasını talep ediyoruz" denildi.

Fotoğraf: Twitter / Medyascope

ODTÜ öğretim üyelerinden Boğaziçi'ne destek: Gurur duyuyoruz

Fotoğraf: Twitter / @HTarikSengul 

ODTÜ öğretim üyeleri de Bulu'nun istifası için eylem yapan Boğaziçi öğrencileri ve öğretim üyelerine destek açıklaması yaptı. 

Açıklamada, akademik ilkelerin savunulduğu belirtilerek "Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz" denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

"Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı, temel evrensel özerk-demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz. 

Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz. Oysa, evrensel hukuk ilkeleri gereği anayasal güvence altına alınmış olan ifade ve protesto özgürlüklerini kullanmak isteyen bu öğrenciler polis şiddetine maruz kalmaktadır. Kendilerine yönelik baskı ve şiddet son bulmalı, bu süreçte gözaltına alınan ve tutuklanan herkes derhal serbest bırakılmalıdır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim elemanları olarak, üniversitelerin akademik, idari ve mali özerkliğe sahip ve bu özerklik sonucu topluma hesap veren demokratik kurumlar olması gerektiğini düşünüyoruz. Üniversitelerin dışarıdan herhangi bir baskıya maruz bırakılmaması toplumsal refah açısından önemlidir.  

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik usullerle seçilmiş kurullarda kalması, yöneticilerin ise bunların uygulayıcısı olması özerklik için gereklidir. Tüm akademik birim yöneticilerinin seçimle belirlenmesi de bu özerkliğin ve hesap verebilirliğin diğer bir teminatıdır. Ülkemizdeki tüm üniversitelerde rektörlerin ve diğer yöneticilerin seçimle işbaşına gelmesi bu açıdan çok önemlidir.

Yaşadığımız sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin değil, tüm Türkiye üniversitelerinin ve olası olumsuz sonuçları açısından Türkiye’nin sorunudur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim elemanları olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve özerk-demokratik üniversite ilkesine zarar veren gelişmeleri kaygıyla izlediğimizi, bu ilkenin savunulmasının toplumsal bir sorumluluk olduğunu ve bu nedenle bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz."

Cumhuriyet ve Gazete Duvar

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Erdoğan’dan Boğaziçi Açıklaması: 'Yürekleri Yetse Cumhurbaşkanı İstifa Etsin Diyecekler' - onedio.com
Erdoğan’dan Boğaziçi Açıklaması: 'Yürekleri Yetse Cumhurbaşkanı İstifa Etsin Diyecekler' - onedio.com
Dünyada İlk Olacak: Danimarka, Enerji Adası İnşa Etmeye Hazırlanıyor - onedio.com
Dünyada İlk Olacak: Danimarka, Enerji Adası İnşa Etmeye Hazırlanıyor - onedio.com
Estetik Sevdası Çinli Aktristin Hayatını Kararttı: Burun Dokusu Çürüdü! - onedio.com
Estetik Sevdası Çinli Aktristin Hayatını Kararttı: Burun Dokusu Çürüdü! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir