Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Obama Kongre'den İlk Vetosunu Yedi

 > -

ABD Başkanı Barack Obama'nın 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan'a dava açmasına imkân tanıyan yasa tasarısına yönelik vetosu, Amerikan Kongresi'nden geçmedi. Böylelikle Obama'nın yaklaşık sekiz yıllık görev süresi içinde ilk kez bir vetosu, Kongre'den geçmemiş oldu...

Amerikan Kongresi'nin, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerin Suudi Arabistan aleyhine dava açmasına izin veren 'Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası' ABD Başkanı Barack Obama tarafından veto edildi. 

Ancak ABD Kongresi, Obama'nın vetosuna karşı tasarıyı kabul etti. Obama'nın yaklaşık sekiz yıllık görev süresi içinde ilk kez bir vetosu Kongre'den geçmemiş oldu.

Tasarının yasalaşabilmesi için hem ABD Senatosu'ndan hem de Temsilciler Meclisi'nden geçmesi ve oyların üçte ikisini alması gerekiyordu...

Ancak Kongre'nin her iki kanadında da Cumhuriyetçi Parti çoğunluğu oluşturuyor. 

Obama'nın Demokrat Partisi içinden de çok sayıda ismin veto için lehte oy kullanmadığı belirtildi.

Senato'da yapılan oylamada vetoya karşı 97 Senatör aleyhte oy kullanırken, Temsilciler Meclisi'nde 77'ye karşı 348 oyla vetonun geçmesi engellenmiş oldu.

Obama, 11 Eylül saldırılarına yönelik yasayı veto etmesine gerekçe olarak " yasanın ABD'nin ulusal çıkarlarına zarar vereceğini” göstermişti. Obama'nın Senato'daki Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelere gönderdiği mektupta, yasanın "ABD vatandaşlarını terör saldırılarına karşı korumayacağını ve ülkesinin böylesi saldırılara karşı göstereceği tepkiyi de iyileştirmeyeceğini” belirtmişti.

Peki Obama Kongre'den yediği vetoya ne dedi?

'Bu bir hataydı'

CNN'in yayınında asker ailelerinden gelen soruları yanıtlayan Obama, tasarıyı vetosuna rağmen kabul eden Kongre'ye "Bu bir hataydı" diyerek tepki gösterdi. 

Obama, Kongre'nin bu kararla ABD'li yetkililerinin görevlerinin tehlikeye atıldığını da savundu.

Amerikan yargısına karşı yargı bağışıklığını kaydetmesi muhtemel ülkelerin aynı şeyi ABD'ye yapmaları durumunda diplomatik bakımdan çok zor durumlarla karşılaşabileceğini ifade eden Obama, Suudi Arabistan yönetimini 'terörizmin sponsoru' olarak görmediklerini sözlerine ekledi.

Obama'nın vetosu 11 Eylül saldırılarının kurbanlarının aileleri arasında şok etkisi yaratmıştı

Başkan Obama'nın yasaya tasarısına karşı vetosu en fazla 11 Eylül saldırılarının kurbanlarının aileleri arasında şok etkisi yaratmıştı. 

Tasarı yasalaşsaydı, ailelerin saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanıyacaktı. 

11 Eylül'deki 19 saldırgandan 15'inin Suudi olduğu biliniyor. Saldırılardan bu yana sık sık saldırganların Suudi yönetiminden destek aldıkları iddiaları ortaya atılıyor. İddiaları geri çeviren Riad yönetiminin, yasa tasarısının yasalaşmasını engellemek için lobi çalışmaları yürüttüğü öne sürülüyor.

Görev süresi boyunca 12 kez veto hakkını kullandı

Obama, görev süresi boyunca 12 kez yasa tasarılarını veto etme hakkını kullandı. 

ABD eski Başkanı George W. Bush da 12 kez veto hakkını kullanmış, dört kez vetosu Kongre'den geçmemişti.

DW Türkçe ve Sputnik Türkiye

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaSuudi ArabistanTerör
Görüş Bildir