Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Obama Kilise Saldırısında Öldürülen Papazın Cenazesinde İlahi Okudu

 > 
10PAYLAŞIM

ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi Jill Biden, 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan kilise saldırısının düzenlendiği Güney Carolina'nın Charleston kentine giderek Papaz Clementa Pinckney'in cenazesine katıldı. Başkan Obama, törende, Afrikalı Amerikalılar için sembolik anlamı olan "Amazing Grace" ilahisini okuyarak herkesi şaşırttı. Salondakiler şaşkınlığı üzerlerinden atar atmaz ABD Başkanına eşlik etti.

"Ne iyi bir insandı."

Obama konuşmasında, "Saldırının Amerikalıları harekete geçirmesi gerekiyor ve ırkçılık ve silah kullanımı sorunları yokmuş gibi davranmamalıyız" mesajını verdi. Obama, "Eğer tekrar 'konforlu sessizliklerimize' geri dönersek, işte o zaman Papaz Pinckney'in savunduğu her şeye ihanet etmiş oluruz. Tören bittiğinde, TV kameraları yönlerini değiştirdiğinde normal işleyişe geri dönmek; toplumumuzu hala saran ön yargılar hakkındaki rahatsız edici gerçeklerden kaçınmak için çoğunlukla yaptığımız bu" diye konuştu.

Amerika'nın ırkçılıkla mücadelesiyle ilgili bir saatlik etkileyici bir konuşma yapan Obama, Papaz Pinckney için, "Ne iyi bir insandı. Biri öldüğünde sanırım umulacak en iyi şey bunun söylenmesidir. Tüm sözler ve ifadelerin ardından birine ne iyi adamdı demek..." dedi.

Konfederasyon bayrağının kaldırılmasına da destek verdi.

Obama törendeki konuşmasında Güney Carolina eyaletinde "ırk ayrımcılığı ve beyaz Amerikalıların egemenliğinin simgesi" olarak görülen Konfederasyon bayrağının kaldırılmasına da destek verdi.

Konuşmasını bitirdiği için kürsüyü terketmesi bekleniyordu ama Obama yaptığı sürprizle herkesi şaşırttı. ABD Başkanı Obama, Afrikalı Amerikalılar için sembolik anlamı olan "Amazing Grace" ilahisini okumaya başladı. Salondakiler şaşkındı. Ancak hemen şaşkınlığı üzerlerinden attılar ve Obama'ya eşlik ettiler.

DHA

Görseller: AP

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir