Obama İsrail'e Yardım Tasarısını İmzaladı

 > -

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'de kabul edilen ve İsrail'in füze savunma sistemini yenilemeyi hedefleyen 225 milyon dolarlık tasarıyı imzaladı. İsrail askeri harcamalarının dörtte birini her yıl ABD karşılıyor.

ABD Kongresi geçtiğimiz hafta tatile girmeden önce İsrail'in füze savunma sistemi Demir Kubbe'nin yenilenmesi çerçevesinde 225 milyon dolar yardımda bulunulmasını kabul etmişti.

Kongre'de kabul edilen tasarı son olarak Başkan Obama'nın imzasına sunuldu. Tasarı, Obama tarafından imzalanmasıyla birlikte kabul edilmiş oldu.

Demir Kubbe'nin, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'dan gelebilecek roket ya da diğer hava saldırılarına karşı oluşturduğu gelişmiş bir hava savunma sistemi olduğu biliniyor.

ABD'nin daha önce de Demir Kubbe'ye yüz milyonlarca dolar aktarmıştı.

Mühimmat desteği sağlanmıştı

ABD ordusu, geçtiğimiz hafta Gazze saldırısı esnasında İsrail’e silah sattığını açıklamıştı.. Pentagon Basın Sözcüsü Amiral John Kirby, ABD’nin İsrail’de bulunan silah ve mühimmat deposundan İsrail’e el bombaları ve havan topu mermileri tedarik ettiğini söyledi.

ABD ordusunun müttefik ülkelerde bulundurduğu ‘savaş mühimmat rezervlerinden’ (WRSA-I) biri de İsrail’de bulunuyor. ABD acil durumlarda müttefiklerine bu depolardan silah ve mühimmat temin ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail’in 20 Temmuz’da acil bir durum öne sürmeksizin bu depodan 40 mm çaplı el bombaları ve 120 mm çaplı havan topu mermileri aldığını açıkladı.

‘İsrail’in güvenliği ulusal çıkarımız’

“Verilen mühimmatın tamamı yıllardır, yakın zamanda yaşanan krizden önce de stoklarda duruyordu” diyen Amiral Kirby, kanun gereği bu depodaki mühimmatın ABD ordusunun ihtiyacı olmayan, fazladan üretilmiş malzemelerden oluştuğunu belirtti.

Bu stoktan ürün tedarik edilirken Washington’ın onayına ihtiyaç duyulmadığını belirten Amiral Kirby, “ABD, İsrail’in güvenliğini önemsiyor. İsrail savunmasının güçlü ve hazır olmasını sağlamak, ABD’nin ulusal çıkarları için hayati önemdedir. Bu mühimmatın satılması da bu amaçlarla tutarlıdır” ifadelerini kullandı.

‘Onlar istemedi, biz verdik’

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, İsrail’in diğer silah ve mühimmat siparişleri de olduğunu ve bu taleplerin da ABD tarafından işleme alındığını aktardı.

Reuters haber ajansına bilgi veren yetkili, İsrail’in mühimmatı bu depodan talep etmediğini fakat kendilerinin buradan tedarik ettiklerini ve bu sayede stoklarını yenilediklerini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaGazzeİsrailSavaşroket
Görüş Bildir