Görüş Bildir

Obama'dan Küba'ya Tarihi Ziyaret

Haberler
> Obama'dan Küba'ya Tarihi Ziyaret

ABD basınında Beyaz Saray'a yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre, bir süredir Küba ile ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan Başkan Obama, mart ayında Havana'ya gidecek. Obama, 88 yıl sonra görev başındayken Küba'yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olacak.

Kısa süreli bir seyahat olacağı belirtilen ve kesin tarihi açıklanmayan ziyaretin çok yakında resmi olarak da duyurulacağı ifade edildi. Ziyaretin 21 Mart'ta Obama'nın, Arjantin'e gitmeden önce düzenlenebileceği kaydedildi.

Obama'nın Küba ziyareti sırasında Havana'da bir süredir barış görüşmeleri yürüten Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında bir barış anlaşması imzalanmasına tanıklık edebileceği de bildirildi.

Arşiv

Obama yönetimi, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uyguladığı Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı almış, geçen yıl iki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Taraflar, son olarak iki ülke arasında karşılıklı tarifeli uçak seferlerini başlatmak üzere anlaşma imzalamıştı.

Görevdeyken Küba'yı ziyaret eden tek ABD Başkanı Calvin Coolidge olmuştu. Coolidge, 1928'de Küba'ya gitmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
7
6
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Eylüldeçay

Uzun bir aradan sonra Obama nın yüzünü gördüm, hadi hayırlısı