Obama'dan IŞİD'le Mücadeleye 11 Milyar Dolar

 > 
23PAYLAŞIM

ABD Başkanı Barack Obama, 4.1 trilyon dolarlık rekor düzeydeki 2017 Bütçe Teklifi’ni Kongre’ye gönderdi. IŞİD’in yok edilmesine yönelik faaliyetler için 11 milyar dolar ve Rusya’nın saldırgan tutumuna maruz kalan ülkelerin direncini artırmak amacıyla 4.3 milyar dolar harcanması planlanıyor.

Beyaz Saray ve ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamalara göre, 2017 Bütçe Teklifi terör, iklim değişikliği, siber saldırılar ve kanserle mücadeleden temiz enerji yatırımlarına kadar birçok konuyu kapsıyor.

ABD’de uygulanan mali yıl gereğince 1 Ekim 2016 – 30 Eylül 2017 dönemini kapsayacak bütçe, ülkenin geleceğini garanti altına alacak girişimler için 4,1 trilyon dolarlık rekor harcama yapılmasını öngörüyor.

Obama’nın sekizinci ve son bütçe planı çerçevesinde, ABD Savunma Bakanlığına 582,7 milyar, Dışişleri Bakanlığına 50,1 milyar, Hazine Bakanlığına 13,3 milyar dolar ayrılması planlanıyor. Buna karşın, gelecek 10 yıla ilişkin bütçe açığını, vergi gelirlerinin artırılmasıyla 2,9 trilyon dolar azaltacağı savunuluyor.

IŞİD'le mücadeleye 11 milyar dolar

Obama’nın 2017 mali yılına ilişkin bütçe planı, terör örgütü IŞİD'in yok edilmesine yönelik faaliyetler için 11 milyar dolarlık finansman ayrılmasını öngörüyor.

ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıklarına aktarılacak 11 milyar doların, IŞİD'e karşı savaşan grupların eğitimi ve donatımı, örgütün finansman kaynaklarının kesilmesi, bölgesel partnerlerin güçlendirilmesi, çatışmalardan etkilenenlere yönelik insani yardım faaliyetleri ve Suriye'deki iç savaşa siyasi bir çözüm üretilebilmesi için kullanılması planlanıyor.

"Rusya’nın saldırganlıklarına" karşı 4,3 milyar dolar

Bütçe teklifi, ayrıca "Rusya’nın saldırgan tutumuna" maruz kalan NATO müttefikleri ve Avrupa, Avrasya, Orta Asya’daki partner ülkelerin direncini artırmak amacıyla 4,3 milyar dolar harcanmasını içeriyor.

Finansmanla bölgedeki ülkelere siyasi, ekonomik ve askeri destek sağlanacağı bildirildi.

Cumhuriyetçiler bütçe teklifini eleştirdi

Kongre’nin Cumhuriyetçi üyeleri, Obama’nın 4,1 trilyon dolarlık rekor bütçe talebini sert şekilde eleştirdi. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, bütçenin açıklanmasından dakikalar sonra yaptığı açıklamada, "Başkan Obama, görevini dengeli bir bütçe sunmadan bırakacak. Bu bir bütçeden daha çok, federal hükümetin, çalışkan Amerikalıların sırtından nasıl daha fazla büyütülebileceğine yönelik bir el kitabı" değerlendirmesini yaptı.

Ryan, ayrıca varil başına 10 dolarlık petrol vergisinin, petrolün Amerikalılara maliyetini artıracağını vurgulayarak, öneriye şiddetle karşı çıktı.

Obama bütçe teklifini savundu

Başkan Barack Obama ise eleştirilere Beyaz Saray'da yaptığı kısa açıklamayla karşılık verdi.

Son bütçe teklifinin ABD'nin güvenliğini ve refahını artıracağını belirten Obama, “Bugün açıkladığımız bütçe, Amerika’nın gelecek yıllardaki güvenliğini ve refahını artıracağına inandığım öncelikleri yansıtıyor. Bütçe teklifindeki öneriler, bizim zararımıza değil yararımıza olacak” ifadelerini kullandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir