Nobel Edebiyat Ödülü Sahipsiz Kalabilir!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Amerikalı müzisyen Bob Dylan, internet sitesinde kullandığı "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ibaresini kaldırdı.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Bob Dylan, internet sitesinde kullandığı "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ibaresini kaldırarak, ödülü kabul edip etmediğiyle ilgili soru işaretlerini güçlendirdi.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'nin Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık gördüğü ancak kendisiyle iletişime geçemediğini açıkladığı Amerikalı müzisyen Dylan, resmi internet sitesinde yer verdiği “Nobel Edebiyat Ödülü kazananı” ibaresini kaldırdı.

Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmasının üstünden günler geçmesine rağmen, ne ödülü veren İsveç Akademisi ile iletişime geçti, ne de kutlamalara katılıp katılmayacağına dair bir işaret verdi.

Nobel Edebiyat Ödülü'ne Layık Görülen Bob Dylan Sessiz - onedio.com
Nobel Edebiyat Ödülü'ne Layık Görülen Bob Dylan Sessiz - onedio.com

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi daimi sekreteri Sara Danius, pazartesi günü devlet radyosu SR'ye yaptığı açıklamada, Dylan’la iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini belirtmiş ve "Artık bir şey yapmıyoruz. En yakın ortaklarını aradım. Şimdilik bu kadarı yeter." ifadelerini kullanmıştı.

Nobel Komitesi: 'Dylan’a Ulaşamıyoruz, Pes Ettik' - onedio.com
Nobel Komitesi: 'Dylan’a Ulaşamıyoruz, Pes Ettik' - onedio.com

Danius'un bu açıklamasının ardından Dylan, resmi internet sitesine eklenen yeni kitabının tanıtım yazısında "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ifadesine yer vermişti. Bu, Dylan’ın ödülü kabul ettiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Dylan'ın internet sayfasından bu ifadeyi kaldırması akıllara Nobel Ödülünü almaktan vaz mı geçti sorusunu getirdi.

Edebiyat Nobel'ini Alarak Herkesi Şaşırtan Bob Dylan Hakkında Söyleyecek Sözü Olan 17 Kişi - onedio.com
Edebiyat Nobel'ini Alarak Herkesi Şaşırtan Bob Dylan Hakkında Söyleyecek Sözü Olan 17 Kişi - onedio.com

75 yaşındaki Dylan'ın "Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için" Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğünü açıklanmıştı. Ödülü reddetmezse 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki para ödülünün de sahibi olacak Dylan'a, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek törende diploma ve altın madalya da verilmesi öngörülüyor.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AltınAmerika Birleşik DevletleriBilimİsveçNobel
Görüş Bildir